Jak zgubić brzuch po ciąży? Jak o niego dbać? Ćwiczenia i zabiegi na piękny brzuch

Fot: RioPatuca Images / stock.adobe.com

Brzuch po porodzie potrafi zmącić radość matki w połogu. Kobiety, które przedtem miały płaski brzuch, po ciąży mogą doznać dużego rozczarowania. Rozejście jego mięśni i rozciągnięcie się skóry sprawiają, że może on być duży, wystający lub obwisły.

Wyglądu brzucha po porodzie nie poprawiają nadmiar skóry i rozstępy, dlatego, oprócz ćwiczeń wzmacniających jego mięśnie, warto sięgnąć po metody ujędrniające skórę, zmniejszające jej nadmiar i usuwające rozstępy.

Płaski i piękny brzuch po porodzie – co robić w trakcie ciąży?

Wygląd brzucha po ciąży w dużej mierze zależy od tego, jak przyszła mama dbała o niego podczas ciąży. Więzadła i mięśnie w czasie ciąży muszą ulec rozciągnięciu, gdyż w innym przypadku dziecko nie zmieściłoby się w brzuchu. Jednak silniejsze mięśnie przed ciążą i w jej trakcie umożliwiają szybszy powrót do płaskiego brzucha. Zmniejszają one czas trwania ostatniej fazy porodu, w związku z czym naprawdę warto zadbać o odpowiednio silnie mięśnie podczas ciąży. Wybierając ćwiczenia w tym czasie, kobieta powinna upewnić się, że są one bezpieczne dla dziecka i nie zwiększają ryzyka poronienia.

Podobnie jest w przypadku stanu skóry na brzuchu. Jej częste nawilżanie za pomocą odpowiednich środków jeszcze podczas ciąży ma istotny wpływ na to, jak będzie ona wyglądała po porodzie. Choć tworzenie się rozstępów w dużej mierze jest uwarunkowane genetycznie i zależy od rozmiaru brzucha matki, to odpowiednie nawilżanie może sprawić, że będą one mniejsze, a w niektórych wypadkach nawet nie wystąpią wcale. Dobrze nawilżona i odżywiona skóra jest też bardziej elastyczna, dzięki czemu będzie się łatwiej rozciągać w trakcie ciąży i kurczyć po porodzie.

Zobacz film: Ćwiczenia na mięśnie brzucha. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak ukryć brzuch po ciąży?

Nawet najlepsze ćwiczenia wykonywane z największą determinacją wymagają czasu, żeby zmienić wygląd brzucha. Tymczasem wiele kobiet czuje się niekomfortowo w pierwszych tygodniach po porodzie, kiedy to odbywa się większość spotkań towarzyskich związanych z przyjściem na świat nowego członka rodziny.

W tym czasie brzuch po ciąży można skutecznie maskować. Najprostszym sposobem jest noszenie luźnych i zwiewnych tunik, ale konieczna jest również weryfikacja swoich ubrań sprzed ciąży. Podczas porodu często kobietom rozsuwają się biodra i w efekcie potrzebują one o rozmiar większych spodni.

Bardzo skuteczną metodą jest też bandażowanie brzucha lub noszenie bielizny korygującej. Nie tylko pozwala to na jego ukrycie w danym momencie, ale również do pewnego stopnia wzmacnia mięśnie i wykształca lepszą postawę ciała.

Jak zgubić brzuch po porodzie?

W pierwszych dniach po porodzie warto pamiętać, że brzuch jest powiększony nie tylko od nadmiaru tłuszczu, ale również dlatego, że macica jeszcze nie w pełni się obkurczyła. Proces ten indukują hormony wytwarzane przez organizm matki w trakcie karmienia piersią. Stan narządów rodnych kobiet wraca do normy przez 6 tygodni i w tym czasie nie warto wpadać w panikę odnośnie wielkości brzucha.

Jeśli brzuch jest duży z powodu przybranych w trakcie ciąży zbędnych kilogramów, również nie należy się zamartwiać. Karmienie piersią i wysiłek związany z opieką nad noworodkiem są doskonałymi środkami odchudzającymi. W trakcie starań o zrzucenie dodatkowych kilogramów należy pamiętać, że dieta matki karmiącej ma wyższe zapotrzebowanie kaloryczne, powinna być zdrowa i urozmaicona. W żadnym wypadku nie należy w tym czasie stosować diet odchudzających.

Ujędrnianie skóry brzucha po ciąży

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha wpływają też na kondycję skóry, ale można o nią zadbać na więcej domowych sposobów. Stosowaną od wieków metodą na ujędrnianie i pozbycie się cellulitu jest hartowanie skóry poprzez naprzemienne polewanie ciepłą i zimną wodą. Bardzo dobre działanie ma też masaż brzucha.

Z pomocą mogą przyjść także środki kosmetyczne – można sięgnąć po preparaty złuszczające skórę (peelingi), nawilżające i modelujące. Osoby karmiące piersią powinny przy tym sprawdzić czy wybrane kosmetyki są bezpieczne dla dziecka. Na rozstępy dobrze działają maści na blizny oraz naturalne oleje i olejki eteryczne – na przykład lawendowy.

Można również zastosować zabiegi ujędrniające skórę, takie jak:

  • ekspozycja na fale radiowe (usuwa również świeże rozstępy);
  • elektrostymulacja brzucha za pomocą elektrod podłączonych do prądu;
  • endermologia – zabieg wykonywany specjalną końcówką do masażu, która zasysa mięśnie;
  • karboksyterapia – wprowadzanie dwutlenku węgla w nakłucia zrobione w skórze pistoletem;
  • termolifting – promieniowanie podczerwone powoduje kurczenie się włókien kolagenowych.

Ćwiczenia na brzuch po ciąży

Odpowiednich ćwiczeń na brzuch po ciąży jest bardzo wiele i matka niekoniecznie musi wykonywać klasycznych brzuszków, które obciążają kręgosłup. Warto sięgnąć po różne propozycje fitness oraz pilates. Ćwiczenia pilates dodatkowo wzmacniają kręgosłup, co może zapobiec jego bólom wywołanym opieką nad małym dzieckiem. Warto skorzystać z gotowego zestawu ćwiczeń, a nawet chodzić na zorganizowane zajęcia, co pomoże w regularnej aktywności z wykorzystaniem najbardziej optymalnych dla kształtowania sylwetki układów.

Zobacz film: Jak zadbać o ciało po ciąży? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 12.03.2018,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej