Jak wyrwać zęba mleczaka żeby nie bolało? Praktyczne informacje

Fot: Andresr / gettyimages.com

Jak wyrwać zęba mlecznego u dzieci? Mleczaki to tymczasowe zęby, które pojawiają się ok. 7 miesiąca i wypadają najczęściej ok. 5–7 roku życia. Wypadanie pierwszych zębów jest ważnym przeżyciem dla każdego dziecka.

Każdy rodzic w pewnym momencie staje przed problemem, jak wyrwać ząb dziecku, żeby go nie bolało. Jeszcze nie tak dawno temu stosowano dosyć osobliwe metody, np. do mleczaka przywiązywało się nitkę, a jej drugi koniec okręcało wokół klamki – otwierając drzwi, pomagano dziecku w pozbyciu się ruszającego zęba. Dzisiaj na szczęście stosuje się mniej brutalne metody. Jak bezboleśnie wyrwać ząb mleczny? Sprawdzone i bezpieczne sposoby na pozbywanie się mleczaków.

Zobacz także: In vitro - szansa na bycie rodzicem

Wypadanie mlecznych zębów u dzieci

Mleczaki wypadają, gdy zawiązki stałych zębów zaczynają je wypierać. W efekcie korzenie mleczaków zanikają, ząb zaczyna się ruszać i wreszcie wypada. Zastępowanie mlecznych zębów stałymi trwa nawet kilka lat – pierwsze ząbki wypadają, gdy dziecko ma ok. 5–6 lat. Na początku wyrzynają się stałe jedynki dolne, następnie jedynki górne, a potem dwójki. Ostatnie mleczaki (kły) wypadają ok. 12. roku życia.

Jak wyrwać zęba mleczaka w domu?

Wielu rodziców zastanawia się, jak wyrwać ząb mleczny w domu. Jeśli ząb u dziecka mocno się rusza i widać, że niedługo wypadnie, można spróbować wyrwać go samodzielnie, chociaż w każdym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u dentysty. Należy do tego użyć gazy nawilżonej czystą, przegotowaną wodą. Następnie przez gazę trzeba chwycić wypadającego mleczaka, dokładnie sprawdzić, czy mocno się rusza na wszystkie strony i jest słabo osadzony w tkance. Jeśli tak, można go wyrwać jednym zdecydowanym pociągnięciem. Podczas usuwania zęba ważne jest, by zachować higienę. Po wyrwaniu mleczaka może powstać niewielka rana, która w najgorszym wypadku może doprowadzić do zakażenia. Żeby tego uniknąć, dziecko powinno dokładnie przepłukać usta czystą wodą. Warto też zastosować specjalną antybakteryjną płukankę.

Jeśli dziecko boi się usunięcia zęba, można opowiedzieć mu bajkę o Zębowej Wróżce, która zostawia prezenty, jeśli włoży się wyrwanego mleczka pod poduszkę. Dzięki temu nieprzyjemne doświadczenie zamienimy w zabawę, a spodziewana nagroda za odwagę z pewnością przekona do wyrwania zęba.

Mleczaki powinny wypaść same. Żeby przyspieszyć ten proces, rodzice powinni zachęcać dzieci do jedzenia w tym okresie twardych pokarmów, takich jak jabłka czy surowe marchewki.

Jak wyrwać ząb bezboleśnie – kreatywne sposoby

Przywiązywanie nitki do mleczka i do klamki wyszło już z mody, jednak rodzice i ich dzieci wpadają na coraz to nowe, często zaskakujące pomysły, jak wyrwać ząb bez bólu. Jednym z nich jest użycie… drona. Dla dzieci będzie to z pewnością niecodzienna przygoda i dzięki takiej zabawie będą one dobrze wspominać usuwanie mleczaków. Należy jednak pamiętać, że takie metody można stosować jedynie w przypadku, gdy ząb jest luźno osadzony i wiadomo, że za chwilę wypadnie. Ważne jest też, żeby dziecko nie bało się i zgodziło się na niecodzienną metodę pozbywania się mleczaków, inaczej narazimy je na niepotrzebny ból i na nieprzyjemne wspomnienia. Należy pamiętać, że takie sposoby wyrywania mleczaków nie są rekomendowane przez specjalistów, dlatego też, jeśli ząb nie wisi na przysłowiowym ostatnim włosku, nie powinniśmy go wyrywać domowymi sposobami. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u dentysty.

Jak wyrwać ząb, który się nie rusza?

Czasem ząb stały zaczyna już rosnąć, mimo że mleczak się jeszcze nie rusza. Nie można samemu próbować usuwać nieruszającego się zęba. Może spróbować pobudzić ten proces poprzez jedzenie twardych pokarmów, takich jak surowe marchewki czy twarde jabłka. Jeśli jednak nie przyniesie to rezultatów, należy udać się do dentysty, który wie, jak wyrwać ząb mleczny dziecku w bezbolesny sposób. Usuwanie mleczaka, który się nie rusza, odbywa się przy znieczuleniu powierzchniowym.

Jak dbać o zęby? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Jak wyrwać zęba stałego? Czy można zrobić to samemu?

Czasem osoby, które posiadają już stałe uzębienie, zastanawiają się, jak wyrwać ząb stały samemu. Jest to o wiele bardziej złożona sytuacja niż w przypadku tymczasowych mleczaków. Specjaliści zdecydowanie nie polecają samodzielnego usuwania zębów. Podczas próby wyrwania zęba może się on złamać lub może dojść do infekcji prowadzącej do poważnych powikłań (w skrajnych przypadkach usuwanie zęba na własną rękę może skończyć się nawet sepsą). Jeśli chcemy usunąć bolący ząb, powinniśmy udać się do dentysty – w przychodniach stomatologicznych, które mają umowę z NFZ, zabieg ten zostanie wykonany przez dentystów szybko, sprawnie i bezboleśnie.

Usuwanie mlecznych zębów u dzieci może być bezbolesne – dzięki temu oszczędzimy najmłodszym złych wspomnień. Sami stomatolodzy zachęcają, by wyrywanie zębów zamienić w zabawę – dzięki temu dosyć niekomfortową sytuację można zmienić w przyjemne doświadczenie. Istnieje kilka sposobów, jak wyrwać zęba samemu w domu. Rodzice powinni być jednak pewni, że zęby są luźno osadzone, a ich usunięcie nie sprawia bólu dzieciom. Jeśli mleczaki nadal mocno się trzymają, a pojawiają się już zęby stałe, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest udanie się do dentysty. Jeżeli chcemy usunąć stały ząb, należy udać się do gabinetu stomatologicznego, bo samodzielne próby wyrywania zęba mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Data aktualizacji: 27.04.2020,
Opublikowano: 07.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

ok2 19.10.2022r.

znaczy mam przed nim stałego zęba a mam wyrwać mleczaka a mi sie nie rusza bo tylko w jedną stronę (mam 12 lat)

Kamila 14.06.2021r.

Pani Aleksandro, a poda Pani z imienia i nazwiska? tez poszukuje kogoś z ręką do dzieci :) mój maluch ma już niestety przykre przeżycia za sobą z dentystą, wiec teraz bardzo uważnie dobieram lekarzy prowadzących :(

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej