Jak wybrać najlepszą zabawkę edukacyjną dla dziecka (0–2 lata)?

Fot.: Sabine Naumann / stock.adobe.com

Zabawka edukacyjna dostarcza dziecku nie tylko radości i rozrywki, ale również przyczynia się do rozwoju zmysłów, umiejętności motorycznych, zdolności poznawczych i pobudzenia ciekawości. Odgrywa ważną rolę w kształtowaniu osobowości malucha. Warto starannie wybierać to, co trafia w jego rączki.

Zabawką może tak naprawdę stać się każdy przedmiot z otoczeniu dziecka. Dużo radości często dostarczają mu poduszka, doniczka czy but rodzica, za pomocą których realizuje swoje wizje i pomysły, odrywa się od codzienności, realnego czasu i miejsca.

Dzieci są bardzo kreatywne, a zadaniem dorosłych jest pomoc w stymulowaniu ich zmysłów i rozbudzaniu ciekawości. Służą temu zabawki edukacyjne, które warto wprowadzać do świata małego człowieka już w pierwszych miesiącach życia. Powinny być one jednak odpowiednio dobrane do wieku oraz potrzeb dziecka.

Zabawki edukacyjne w pierwszych miesiącach życia

Już w 2. miesiącu życia maluch zaczyna silniej reagować na otoczenie. Potrafi się uśmiechać i okazuje podekscytowanie, machając rękami i nogami. W tym okresie należy zapewnić mu doświadczenia stymulujące zmysły. Odpowiednią zabawką jest wówczas grzechotka. Można potrząsać nią nad dzieckiem, ale również pozwalać, by samo próbowało chwytać i upuszczać przedmiot, ćwicząc przy okazji umiejętność przekładania rzeczy z jednej ręki do drugiej. Żywe kolory i zabawne odgłosy pobudzają ważne zmysły: wzrok i słuch.

Gdy maluch skończy 6. miesięcy, warto zaproponować mu zabawki typu „akcja i reakcja”, które po dotknięciu lub przyciśnięciu emitują różne dźwięki lub muzykę czy rozbłyskują kolorowymi światełkami. Na pewno dziecko zainteresuje się też różnymi układankami pomagającymi rozwijać zręczność i koordynację wzrokowo-manualną.

Zabawki dla dziecka, które skończyło roczek

W tym wieku maluch bardzo lubi zabawy ruchowe, uwielbia raczkować, a być może zaczyna już stawiać pierwsze kroki. Dużo radości sprawia mu wówczas jeździk w kształcie lokomotywy czy samolotu, który stanowi solidny punkt podparcia, a jednocześnie rozwija zdolności motoryczne.

Pożyteczną zabawką są klocki. U młodszych dzieci bloki powinny być większe, wraz z wiekiem poszczególne elementy mogą być coraz mniejsze i bardziej skomplikowane. Pomagają w rozwoju sprawności manualnej, wyobraźni, uwagi i myślenia abstrakcyjnego, kształcą wytrwałość w dążeniu do celu, jaki maluch postawił sobie na początku bądź w trakcie zabawy. Klocki uczą też cierpliwości i odporności na niepowodzenia, gdy na przykład stawiana wieża nagle się rozpadnie.

Dobrze sprawdzają się gadżety, które łączą zabawę klockami z nauką liter, liczb, kształtów czy kolorów. Nawet jeśli dziecko nie pojmuje jeszcze tych pojęć, później będzie miało mniej trudności z ich przyswojeniem.

Odpowiednie zabawki dla dziecka od roku do 2 lat

W tym okresie można podsunąć dziecku pluszaka, który niekiedy potrafi odegrać znaczącą rolę w emocjonalno-psychicznym rozwoju. Podczas zabawy z przytulanką często uwalniają się tłumione emocje, przede wszystkim te negatywne, jak smutek, lęk czy gniew, dlatego taka zabawka ma także spore znaczenie terapeutyczne.

Koniecznie należy wprowadzić książeczki, dzięki którym dziecko uczy się rozpoznawać i nazywać otaczający świat, odkrywać nowe słowa i pojęcia oraz poznawać krótkie, zabawne historyjki czy wierszyki. Na rynku nie brakuje publikacji zachęcających malucha do kreatywności, rozwijających sprawność manualną i koordynację ruchową, służących do rysowania, malowania czy wyklejania.

Jednak zabawki edukacyjne niosą też ryzyko, że rodzic, pełen zapału w stymulowaniu rozwoju dziecka, będzie zmuszał je do korzystania z tych pożytecznych gadżetów. Nie jest to dobre rozwiązanie, bo tylko zniechęci malucha do korzystania z zabawek. To on bowiem powinien wybierać sposób zabawy, który mu odpowiada.

Zobacz film: Zajęcia dodatkowe dla dzieci. Źródło: Dzień dobry TVN

Data aktualizacji: 02.02.2018,
Opublikowano: 18.01.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Monika 06.11.2019r.

Rany boskie, zabawki typu "naciśnij i zagra/zaświeci" itp. są odmóżdżające, a nie rozwijające...szkoda dziecka i jego wielkiego potencjału!

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej