Jak wybrać maskę antysmogową?

Fot: Johan Larson / stock.adobe.com

Warto zainwestować w maskę antysmogową i korzystać z niej, przynajmniej w okresie, kiedy normy pyłów zawieszonych w powietrzu są znacznie przekroczone.

Smog w Polsce to coraz powszechniejszy temat. Polacy zaalarmowani znacznym przekroczeniem norm pyłów zawieszonych w powietrzu PM10 oraz PM2,5 zaczęli interesować się maskami antysmogowymi. Nie ukrywajmy jednak, że żadna maska nie uchroni nas w pełni przed zanieczyszczonym powietrzem.

Normy PM10 oraz PM2,5

W krajach Unii Europejskiej poziomy informowania i alarmowania o smogu (PM10) są dużo niższe niż w Polsce. Dla przykładu poziom informowania w Wielkiej Brytanii 101, a we Włoszech czy Finlandii nawet 50, podczas gdy w Polsce to 200 μg/m3. Poziomy alarmowe także są dużo niższe niż u nas w kraju, gdzie jest to wartość 300 μg/m3

Poziom zanieczyszczeń powietrza można sprawdzać na bieżąco na stronach z mapami smogu. Pobierają one dane ze stacji pomiarowych, których w Polsce jest 305, z czego 251 znajduje się w miastach (powyżej 100 tys. mieszkańców). 

Gdy poziom PM10 oraz PM2,5 jest wysoki zaleca się zostanie w domu i unikania pobytu na "świeżym" powietrzu.

Zobacz film: Jak się zachowywać przy dużym stężeniu smogu? Źródło: Dzień Dobry TVN

Co powoduje smog?

Cząstki smogu przy oddychaniu dostają się do płuc i oskrzeli, a w przypadku cząstek mniejszych cząstek do pęcherzyków płucnych i z nich do krwi. Nagromadzenie pyłów może powodować kaszel, zadyszkę trudności z oddychaniem, częste infekcje układu oddechowego oraz alergie (astmę, katar sienny, zapalenie spojówek). 

Długie narażenie na wdychanie pyłów może mieć wpływ na przebieg chorób serca (zawał) oraz zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe. Według Światowej Organizacji Zdrowia najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka jest pył PM2,5, który przy długotrwałym oddziaływaniu skutkuje skróceniem średniej długości życia!

W przypadku kobiet ciężarnych narażenie na długotrwałe wdychanie zanieczyszczeń może przyczynić się do niskiej masy urodzeniowej dziecka, wad wrodzonych oraz powikłań w trakcie ciąży.

Zobacz film: Jak smog wpływa na nasze zdrowie. Źródło: 36,6

Skąd się bierze smog?

Zanieczyszczenia powietrza wytwarza przemysł (17 proc.), transport (10 proc.), rolnictwo (4 proc.), energetyka (9 proc.), ale najbardziej do emisji zanieczyszczeń przyczyniają się gospodarstwa domowe (52 proc.). Palenie w domach kiepskiej jakości węglem, śmieciami, drewnem, korzystanie ze starego sprzętu do palenia (piece kaflowe, kotły grzewcze na węgiel i drewno) powoduje emisję ogromnej liczby zanieczyszczeń. To tak zwana niska emisja, nazwa pochodzi od niskich kominów, z których do atmosfery przedostają się szkodliwe substancje.

Maska antysmogowa

Żadna maska antysmogowa nie będzie w pełni skuteczna, jednak w dużej mierze ochroni nas przed zanieczyszczeniami powietrza. Przy zakupie maski musimy liczyć się z tym, że będzie ona kosztować powyżej 100 zł. i oddychanie w niej będzie nieco utrudnione. Powietrze musi bowiem przejść przez specjalny filtr oraz warstwę materiału z aktywnym węglem.

Zobacz film: Jak wybrać maskę antysmogową? Źródło: 36,6

Przy zakupie maski musimy pamiętać, że najważniejszy jest filtr, który powinien filtrować małe cząstki powietrza (standard to 0,3 mikrometra). Takie filtry chronią przed szkodliwym działaniem cząstek PM2,5 (w warunkach laboratoryjnych nie przepuszczają  95 proc. pyłów). Warto, żeby maska miała także warstwę z aktywnym węglem. Filtr trzeba często wymieniać, a maskę prać. Tylko wtedy jej działanie będzie skuteczne.

Maska musi być dopasowana do twarzy, zwłaszcza panowie z brodą mogą mieć z tym problem. 

Minusy maski antysmogowej

Przy wysiłku fizycznym pojawi się zawilgocenie maski, a osoby noszące okulary muszą liczyć się z lekkim zaparowaniem szkieł.


Data aktualizacji: 24.01.2018,
Opublikowano: 21.01.2018 r.

Polecamy

Komentarze (3)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

automatyk energetyki 06.02.2018r.

A skąd pan wziął dane o zanieczyszczeniu przez elektrociepłownie i elektrownie zawodowe ? Sami je podesłali? Ja tam kawal życia zostawiłem i dobrze pamietam jak robiło się symulacje pomiarowe zanieczyszczeń . Więc nie pleccie bzdur !

ja 02.02.2018r.

jasne smog?!! a samoloty co rozpylają? smog to tylko przykrywka

Freeman 31.01.2018r.

Ha ha ha sponsorem jest firma produkująca maski....co za żenada

Zobacz wszystkie 3 komentarzy
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej