Jak walczyć z alergią na pyłki? Przyczyny i objawy alergii pyłkowej

Fot. Martin Leigh / Getty Images

Alergia na pyłki dotyka 10–30% populacji Europy. Jej głównymi przyczynami są pyłki traw, brzozy i bylicy. Chorym dokuczają objawy takie jak: łzawienie, zapalenie spojówek, kaszel, świąd nosa, ból głowy, trudności z koncentracją, wodnisty katar, drażliwość i duszność.

W ostatnim czasie obserwuje się znaczny wzrost liczby zachorowań na choroby alergiczne, w tym na alergię pyłkową, w populacjach mieszkańców dużych miast. Najczęstszą przyczyną alergii sezonowej w Polsce jest pyłek traw. Oprócz leczenia specjalistycznego alergicy mogą samodzielnie podejmować działania, które ograniczą ekspozycję na czynniki wyzwalające chorobę. Każdego roku specjaliści opracowują tzw. kalendarz pylenia roślin.

Zobacz film: Alergia: co i kiedy pyli? Źródło: X-Bank Gallery

Czym jest alergia na pyłki?

Alergia na pyłki (tzw. pyłkowica) to sezonowe, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek, nierzadko z napadami astmy oskrzelowej, a czasami także z objawami ze strony innych narządów, takich jak skóra lub przewód pokarmowy.

Co wywołuje alergię na pyłki?

Alergia na pyłki występuje przeważnie w okresie nasilonego pylenia traw i drzew. Pyłki są małe, lekkie i suche, dzięki czemu z łatwością przemieszczają się z wiatrem lub przez owady na duże odległości.

Polecamy: Wiosna nie taka urocza dla alergików. Co pyli na wiosnę?

Najczęstszym źródłem alergii na pyłki z drzew jest brzoza, która najmocniej pyli w kwietniu. Powszechnymi alergenami są pyłki leszczyny, wiązu i olszy. Są one w powietrzu na przełomie zimy i wiosny. Z kolei wierzba, topola i dąb pylą w maju. Od połowy maja do końca czerwca problemy sprawiają sosna, orzech, jodła i buk. W przypadku traw najlepiej poznane są alergeny tymotki łąkowej i zbóż, głównie żyta i pszenicy, które najsilniej atakują od drugiej połowy maja do końca lipca. Alergia na pyłki traw zazwyczaj daje o sobie znać, gdy stężenie osiąga co najmniej 20 ziaren pyłku traw w 1 m3 powietrza. Przyczyną alergii są też chwasty, szczególnie pyłki bylicy, babki, szczawiu, komosy, ambrozji i pokrzywy, których największe stężenie obserwuje się od lipca do września.

Quiz: Co wiesz na temat alergii?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Alergia na pyłki – objawy

Cechą charakterystyczną alergii pyłkowej jest sezonowość występowania objawów. Dolegliwości pojawiają się w okresie, gdy pyłek danej rośliny pojawia się w atmosferze w odpowiednim stężeniu. Nasilenie symptomów jest determinowane stopniem ekspozycji na alergeny.

Objawy alergii na pyłki to: kichanie, świąd nosa, upośledzenie drożności nosa, wodnista wydzielina z nosa, swędzenie, zaczerwienie i łzawienie oczu, zaburzenia widzenia, podrażnienie gardła, duszność, świszczący oddech, uczucie ucisku w klatce piersiowej i zmiany skórne. Mogą się pojawić także zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, takie jak biegunki, bóle brzucha i wzdęcia. Czasami do wyżej wymienionych objawów dołączają też objawy ogólne, takie jak uczucie rozbicia, zmęczenia, utrata łaknienia, bóle głowy i podwyższona ciepłota ciała.

Zobacz film: Jak złagodzić objawy wiosennej alergii? Źródło: X-BankGallery, Dzień Dobry TVN

Jak walczyć z alergią na pyłki?

Alergicy powinni przyjmować leki przeciwalergiczne zgodnie z zaleceniami lekarza. Niestety leki antyhistaminowe mogą znacząco upośledzać sprawność psychoruchową, powodować senność i zaburzać koncentrację. Zaleca się przyjmowanie leków obkurczających naczynia błony śluzowej. Grupą leków stosowaną w leczeniu alergii są też glikokortykosteroidy.

Niektórzy specjaliści zalecają immunoterapię, czyli tzw. odczulanie, które polega na podawaniu choremu stopniowo coraz większych dawek alergenu. Do zmniejszenia wrażliwości wykorzystuje się najczęściej wstrzyknięcia podskórnie. Obok tradycyjnych szczepionek dostępne są też wyciągi przyjmowane doustnie. Organizm z czasem przestaje wrogo postrzegać daną substancję i nie uruchamia przeciw niej mechanizmu obronnego. Nie eliminuje to alergii, ale zmniejsza wrażliwość organizmu i umożliwia kontrolę objawów. Leczenie jest długie i może trwać nawet 2–3 lata. Po zakończeniu terapii konieczne jest podawanie dawek podtrzymujących przez kilka lat, w odstępach 2–6 tygodni.

Zobacz film: Leczenie alergii - immunoterapia swoista. Źródło: W Dobrym Stylu TVN Style

Alergia na pyłki – domowe sposoby

Domowe sposoby na alergię na pyłki pełnią funkcję pomocniczą wobec leczenia specjalistycznego. Podejmowanie przez alergików określonych działań może znacząco ograniczyć ekspozycję na czynniki uczulające i zmniejszyć natężenie dolegliwości.

Alergicy powinni śledzić prognozy stężenia pyłku, a w czasie szczytowego okresu ich występowania ograniczyć przebywanie na świeżym powietrzu. W czasie upałów najlepiej nie wychodzić na dwór. W ciągu dnia najwięcej pyłków jest w godzinach porannych – między 5 a 8. Pomieszczenia najlepiej wietrzyć późnym popołudniem. Najlepszą porą na spacerowanie po dworze jest czas opadów deszczu lub zaraz po nich, ponieważ skutecznie oczyszczają one powietrze z pyłków. Dla alergików szczególnie niebezpieczne są lasy liściaste i mieszane. Należy omijać miejsca, w których odbywa się koszenie trawników. Na spacery lepiej udać się do lasów iglastych, gdzie jest znacznie mniej pyłków, a znajdujące się w powietrzu olejki żywiczne łagodzą katar i udrażniają nos, ułatwiając oddychanie. Po powrocie do domu należy zmienić ubranie, umyć ręce i twarz, a najlepiej wziąć prysznic, aby dokładnie spłukać pyłki ze skóry.

W oknach można zawiesić gęste, lekkie i łatwe do prania firanki, które dobrze wychwytują pyłki. Zaleca się zakupić oczyszczacze powietrza. Nie powinno się suszyć prania na dworze. Warto też zwrócić uwagę na sposób odżywiania w czasie wzmożonego pylenia roślin. Należy ograniczyć spożycie jabłek, gruszek, czereśni, marchwi, pomidorów, fasoli, grochu, bananów, pietruszki i orzechów. Produkty te mogą wywołać reakcje krzyżowe z alergenami pyłków roślin. Pomocne w walce ze skutkami pylenia może być płukanie nosa i zatok przynosowych izotonicznym roztworem chlorku sodu.

Polecamy: Kalendarz pylenia – pomocne narzędzie dla alergików. Co i kiedy pyli?

Dlaczego jest coraz więcej alergików? Czy alergia to choroba cywilizacyjna?

Zobacz film: Alergia jako choroba cywilizacyjna. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Chłopek K., Sezony pyłkowe wybranych roślin alergennych w Sosnowcu w 2013 r., „Alergoprofil”, 2014, 10(1), s. 46-50.

2. Gałkowska E.M., Krzych E., Samoliński B., Grzanka A., Problems bio-psycho-sociality in patients with pollinosis, “Annales Universitatis Mariae Curie – Skłodowska”, 2004, LIX(XIV), s. 153-156.

3. Paszkowski J., Alergia pyłkowa, “Medycyna Rodzinna”, 1999, 2, s. 35-40.

4. Majkowska-Wojciechowska B., Pyłek roślin i alergeny sezonowe w Polsce, „Alergia Astma Immunologia”, 2016, 21(1), s. 5-15.

Data aktualizacji: 22.10.2018,
Opublikowano: 28.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ten dodatek do rosołu zwiększy twoją odporność. Idealny na jesień 

Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie? 

Czytaj więcej
Kaszel u dziecka – jak leczyć?

Kaszel jest najczęstszym objawem chorób układu oddechowego u dzieci. Ze względu na charakter dzielimy kaszel na mokry oraz suchy i właśnie od rodzaju zależy sposób jego leczenia. Domowe sposoby na kaszel u dziecka często przynoszą pozytywne efekty, wtedy wizyta u lekarza nie jest konieczna. Mimo to rodzice powinni obserwować stan zdrowia swojej pociechy i w razie potrzeby odpowiednio reagować. Jak leczyć kaszel u dziecka? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Prof. Jankowski: Nie ma wątpliwości, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Uzależnienie od papierosów zwiększa zarówno prawdopodobieństwo  samego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, jak i ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz śmierci z jego powodu.  Prof. Piotr Jankowski, kardiolog, wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

Czytaj więcej
Uczulenie na orzechy laskowe włoskie, ziemne. Co robić, gdy pojawią się objawy? Jak leczyć alergię na orzechy?

Alergia na orzechy może dawać różne objawy kliniczne. Od łagodnych, po ciężkie objawy wstrząsu anafilaktycznego. Osoby, u których doszło do wystąpienia ciężkich objawów, powinny być zaopatrzone w ampułkostrzykawkę adrenaliny, która w czasie ataku może im uratować życie.

Czytaj więcej
Maść rozgrzewająca na przeziębienie dla dzieci – jaką wybrać w walce z objawami infekcji?

Maść rozgrzewająca dla dzieci na kaszel, katar czy inne objawy przeziębienia to powszechnie stosowana metoda domowego leczenia. Zawarte w niej składniki pomagają udrożnić zablokowane drogi oddechowe i zwiększają uczucie ciepła. Wybór maści tego typu powinien być dostosowany do wieku dziecka.

Czytaj więcej
Acetylocysteina na kaca? Ma działanie odtruwające i mukolityczne – dawkowanie acetylocysteiny

N-acetylocysteina działanie ma przede wszystkim mukolityczne, ale wykazuje też zdolności do odtruwania, ochrony wątroby przed działaniem substancji toksycznych, może przyspieszać detoksykację organizmu i wspierać regenerację komórek. Potencjalnie zmniejsza też poziom trójglicerydów i cholesterolu. Niektórzy stosują N-acetylocysteinę jako środek na kaca. Czy to dobry pomysł?

Czytaj więcej
Na czym polega skurcz oskrzeli? Przyczyny, objawy i leczenie

Skurcz oskrzeli to nagłe zwężenie dróg oddechowych, które prowadzi do wystąpienia duszności, kaszlu i trudności z oddychaniem. Najczęściej pojawia się u osób, które chorują na astmę oskrzelową lub alergię. Leczenie skurczu oskrzeli polega na zastosowaniu leków rozszerzających oskrzela.

Czytaj więcej
Czym jest astma aspirynowa? Poznaj jej przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Astma aspirynowa to schorzenie, które pojawia się w wyniku nadwrażliwości organizmu na aspirynę lub inne farmaceutyki należące do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jej objawy dotyczą górnych dróg oddechowych. Astma aspirynowa częściej występuje u kobiet.

Czytaj więcej
Pij napary z kwiatów dziewanny. To naturalny sposób na wzmocnienie odporności

Dziewanna pomaga przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Kwiaty dziewanny działają przeciwzapalnie na błony śluzowe jamy ustnej, gardła i oskrzeli.

Czytaj więcej