Jak udzielić pierwszej pomocy? Przypominamy, jak zrobić to prawidłowo 

Fot: JanekWD / gettyimages.com

Zasady udzielania pierwszej pomocy powinien znać każdy z nas. Dzięki tej wiedzy możemy uratować komuś życie. O tym, jak robić to prawidłowo, warto przypominać zwłaszcza teraz, gdy dostanie się do lekarza i uzyskanie szybkiej pomocy nie jest takie proste. 

Przymusowa izolacja i trudności z dostaniem się do lekarza spowodowały, że coraz częściej jesteśmy zmuszeni leczyć się sami. W takiej sytuacji umiejętność udzielenia pierwszej pomocy jest na wagę złota.

Reanimacja. Jak wykonać masaż serca? 

Kiedy ktoś z naszych bliskich straci przytomność i nie oddycha, należy wykonać u niego masaż serca. Trzeba go zacząć od 30 uciśnięć klatki piersiowej. Dłonie układa się jedną na drugiej na mostku (w 2/3 jego długości, licząc od góry) chorego. Serce należy uciskać nasadą dłoni na głębokość około 5-6 cm. Po 30 uciskach trzeba wykonać dwa wdechy.

W tym samym czasie inny domownik powinien wezwać karetkę, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 (jeśli jesteśmy sami poprośmy o to np. sąsiada). Resuscytacja powinna trwać, dopóki nie przyjedzie pogotowie lub osoba poszkodowana nie odzyska przytomności.

Omdlenie. Jak pomóc osobie, która zemdlała? 

Jeśli ktoś z naszych bliskich nagle zemdlał, trzeba położyć go na plecach i unieść nogi do góry (można je o coś oprzeć). Kiedy poszkodowany odzyska przytomność należy go uspokoić.

Jeśli w ciągu kilkunastu sekund poszkodowany nie odzyska przytomność, trzeba sprawdzić, czy oddycha. Gdy oddech jest wyczuwalny, trzeba obserwować poszkodowanego i jak najszybciej wezwać pomoc.

W sytuacji, gdy chory nie oddycha, trzeba wykonać masaż serca. Jeśli mamy taką możliwość poprośmy innego członka rodziny lub sąsiada o wezwani pogotowia ratunkowego. 

Zobacz film i dowiedz się czy Polacy potrafią udzielić pierwszej pomocy:

Zobacz film: Jak udzielić pierwszej pomocy? Źródło: 36,6

Zadławienie. Jak pomóc osobie, która się dławi?

Zadławienie może być niebezpieczne, dlatego tak ważna jest szybka reakcja. Jak pomóc osobie, która się dławi? W pierwszej kolejności trzeba poprosić poszkodowanego, aby spróbowała zakasłać. Jeśli nie jest to możliwe lub po prostu nie działa, należy otwartą dłonią, złożoną w tzw. łódeczkę, uderzyć - dość mocno - poszkodowanego pięć razy w plecy. Zanim zaczniemy, drugą ręką należy asekurować chorego, bardzo ważne jest, aby delikatnie go pochylić.

Jeśli uderzenia nie pomagają i osoba dalej się dławi, trzeba wykonać manewr Heimlicha. Ustawiamy się tuż za poszkodowanym. Obie ręce układamy pod żebrami poszkodowanego. Następnie mocno przyciągamy go do siebie i uciskamy. Kęs powinien wypaść i udrożnić drogi oddechowe. Podobnie postępujemy z dziećmi. 

Atak serca - pierwsza pomoc

Do najbardziej charakterystycznych objawów zawału serca należą:

  • bóle w klatce piersiowej (czasem ból pojawia się w ramieniu, plecach lub brzuchu);
  • pot na czole i nad ustami;
  • duszności, bladość skóry, sine usta oraz paznokcie.

Jeśli osoba, która ma atak serca, jest przytomna, trzeba ją poprosić, aby usiadła w pozycji półsiedzącej. W sytuacji, gdy poszkodowany stracił przytomność, trzeba sprawdzić, czy oddycha - jeśli tak - trzeba zadzwonić pod numer alarmowy 112 i wezwać pomoc. Jeśli chory nie oddycha - należy wykonać masaż serca i wezwać pomoc. 

UWAGA! Osobie, która ma atak serca nie można podawać żadnych leków. Odstępstwem od tej reguły jest sytuacja, gdy poszkodowany jest przytomny i posiada własne leki przepisane przez lekarza.

Ciało obce w ranie - co zrobić?

Jeśli w ranie znajduje się ciało obce pod żadnym pozorem nie można go wyjmować. Trzeba je usztywnić - można do tego użyć rolek bandaży lub grubych flamastrów. Usztywnienie należy położyć z dwóch stron ciała obcego, które wystaje ze skóry i delikatnie zabandażować tak, aby dalej wystawało z rany.

Kiedy uda się je usztywnić, należy zgłosić się na Szpitalny Oddział Ratunkowy.

Data aktualizacji: 20.04.2020,
Opublikowano: 20.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Bezpieczne święta. Jak sobie pomóc i gdzie szukać pomocy?

Święta to czas beztroski i spotkań z rodziną. Niestety większość z nas siedząc przy suto zastawionym stole zjada za dużo. Brak umiaru to najprostsza droga do problemów z układem pokarmowy. Jak sobie z nimi poradzić i gdzie szukać pomocy na wypadek poważniejszych problemów ze zdrowiem?

Czytaj więcej
Wytyczne resuscytacji noworodka po porodzie. Na czym polegają?

Przyjście na świat dziecka w rzadkich przypadkach wiąże się z koniecznością podjęcia u niego czynności resuscytacyjnych. Resuscytacja ma na celu przywrócenie oddechu oraz krążenia, natomiast reanimacja – powrót czynności życiowych wraz ze świadomością.

Czytaj więcej
Jakie są domowe sposoby na odparzenia u osób dorosłych?

Domowe sposoby na odparzenia wiążą się w dużym stopniu z realizacją prozdrowotnego stylu życia, w tym redukcji nadmiernej masy ciała i dbałości o higienę osobistą. W leczeniu i zapobieganiu dolegliwości pomocne okażą się maści z alantoiną, sukralfatem, solami miedzi i cynku.

Czytaj więcej
Bezpieczne święta - gdzie szukać pomocy medycznej, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłym wypadku?

Problemy ze zdrowiem mogą się pojawić nagle, również w czasie świąt. Kiedy pomocy szukać w przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a kiedy dzwonić po pogotowie? Jak samemu udzielić pierwszej pomocy?

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc przy oparzeniach termicznych. Stopnie i leczenie oparzeń termicznych

Oparzenia termiczne nie należą do rzadkości. Mogą być spowodowane przez ogień, wrzątek, parę wodną lub rozgrzaną powierzchnię. Ze względu na głębokość obrażeń oparzenia kwalifikuje się według czterostopniowej skali.

Czytaj więcej
Coraz częściej dochodzi do zatrucia paracetamolem – dlaczego?

Paracetamol to jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Mimo że jest powszechnie dostępny i można go kupić bez recepty, to może być też niebezpieczny. Badacze informują, że coraz częściej dochodzi zatruć paracetamolem. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj więcej
Stłuczenie żeber - powikłania. Jakie są metody leczenia?

Stłuczenie żeber zwykle jest wynikiem przemocy fizycznej, wypadku komunikacyjnego czy upadku. Dominującymi powikłaniami urazu są miejscowy ból i krwiaki podskórne. Inne skutki zależą od siły i lokalizacji uderzenia klatki piersiowej. Stłuczenie żeber wymaga kontroli lekarskiej i leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie odleżyn – preparaty i wskazówki postępowania z chorym

Leczenie odleżyn wymaga współpracy zespołu złożonego z lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, dietetyka, farmaceuty. W łagodzeniu zmian używa się preparatów wykonanych z półprzepuszczalnych błon, hydrokoloidów, hydrożeli czy alginianów.

Czytaj więcej
Oparzenie 3 stopnia – pierwsza pomoc, leczenie i charakterystyczne objawy

Oparzenie trzeciego stopnia to jego najcięższy rodzaj. Jego konsekwencją jest utrata czynności biologicznej skóry, zachwianie równowagi wodno-elektrolitowej i procesu termoregulacji. Leczenie jest determinowane rozległością, głębokością i umiejscowieniem oparzenia. Należy również ustalić źródło i czas działania czynnika parzącego.

Czytaj więcej
Hipotermia - przyczyny i objawy. Jak postępować w przypadku hipotermii?

Hipotermia następuje, jeśli wewnętrzna temperatura ciała zacznie spadać poniżej 35°C, czyli niezbędnego minimum fizjologicznego Na objawy hipotermii najbardziej narażone są osoby przebywające przez dłuższy czas w niskiej temperaturze, bez odpowiedniego zabezpieczenia termicznego.

Czytaj więcej