Jak ubierać dzieci zimą? "Hartujmy, a nie przegrzewajmy" Rady lekarza rodzinnego
Getty Images/Flashpop
Pogoda za
oknem zmienia się jak w kalejdoskopie. To najprostsza droga, by swoim strojem
zafundować sobie i swoim dzieciom przegrzanie. Dlaczego nie powinniśmy się
przegrzewać? Dlaczego zimno korzystnie wpływa na nasz organizm? Tłumaczy Michał
Sutkowski, lekarz rodzinny
Czym jest przegrzanie organizmu?
Przegrzanie to stan spowodowany zbyt długim przebywaniem na słońcu lub w pomieszczeniu, w którym panuje bardzo wysoka temperatura, a także nadmiernym wysiłkiem fizycznym – sport lub praca podczas upału. Jakie objawy daje przegrzanie organizmu u dziecka i jak udzielić malcowi pierwszej pomocy?
Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja gdy temperatura otoczenia jest wysoka, nie ma ruchu powietrza, a jego wilgotność jest duża. To warunki, w których mechanizmy regulacji temperatury szybko ulegają zaburzeniu, gdyż proces oddawania nadmiaru ciepła jest wtedy niewydolny. Przegrzanie może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Szczególnie niebezpieczne może być dla małych dzieci.
Przegrzanie organizmu, nazywane także hipertermią, najczęściej spowodowane jest działaniem czynników zewnętrznych, np. słońcem, kąpielą w zbyt gorącej wodzie lub przebywaniem w pomieszczeniu, w którym panuje zbyt wysoka temperatura (np. sauna). Czasem przegrzanie spowodowane jest upośledzeniem ośrodka termoregulacji.
Przegrzewamy
siebie i nasze dzieci, wyglądamy w strojach narciarskich jakbyśmy szli na
Spitsbergen. Nie róbmy tego. To, że dziecko ma zimne rączki czy nóżki jest
zupełnie normalne, a my uważamy, że dotykając, mierzymy jego temperaturę. To
jest pierwszy i podstawowy błąd. Bo taka jest mechanika termoregulacji. –
tłumaczy dr Michał Sutkowski
Czy leży czy
śpi, miejsca, które powinniśmy sprawdzać to klatka piersiowa i kark. Jeżeli tam
się poci, to jest przegrzewane, mimo, że rączki i nóżki ma zimne. Bo jest słaba
termoregulacja i krążenie na obwodzie.
Temperatura
otoczenia dziecka powinna wynosić 20-21 stopni, a w czasie snu o stopień
mniej.Dla dorosłego człowieka to maksymalnie
19-20 stopni, a podczas snu nawet 18 stopni. 24 stopnie to nie jest temperatura
pokojowa, tylko saharyjska – tłumaczy dr Michał Sutkowski
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać?
Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę?
POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki.
Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.
Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić?
Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?
Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?
Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę?