Jak się pozbyć niechcianego tatuażu?

Fot: Discovery life

Tatuaże od wielu lat cieszą się sporą popularnością. Niestety nie wszystkie wory przeniesione na skórę są przemyślane i nie brakuje osób, które chcą usunąć szpecący malunek. Gdzie szukać pomocy?

Tatuaż to forma modyfikacji ciała. Polega ona na wprowadzeniu do skóry właściwej tuszu, który ma zmienić pigment skóry. Najczęściej wykonywany jest dla ozdoby. Tatuaż znacznie częściej robią sobie mężczyźni oraz osoby młode. Szacuje się, że ma je co najmniej kilkanaście procent populacji. Niestety nie wszystkie wzory są przemyślane.

Zobacz film:

Masz zmarszczki? Sprawdź, jak skutecznie się ich pozbyć!

Najbezpieczniejsza metoda powiększania biustu. Na czym polega lipolifting?

Detergenty podrażniają twoją skórę? Przyczyną problemów może być kontaktowe zapalenie skóry

Tatuaż - jak usuwa się tatuaż?

Osobom, które chcą się pozbyć swojego tatuażu z pomocą przychodzi medycyna estetyczna. Oferuje ona przede wszystkim zabiegi laserowe. Mimo że są on bardzo skuteczne, to dla uzyskanie pełnego efektu konieczne jest wykonanie serii kilku, a nawet kilkunastu zabiegów. Wszystko zależy od tego, jak duży jest tatuaż i w jakich jest kolorach.

Stosowane jeszcze kilka lat temu urządzenia zamiast usuwać barwnik - wypalały skórę. Nowoczesne lasery są dużo bezpiecznie i skuteczniejsze. Do usuwania niechcianego tatuażu - najczęściej - używa się laserów pikosekundowych. Jak działają?

Laser generuje wiązkę światła, która przenika do głębokich warstw skóry, gdzie zostaje zamieniona w energię o bardzo dużej mocy. Następnie uderza ona w barwnik i rozbija go na mniejsze cząsteczki. Dzięki temu układ limfatyczny może je łatwiej "wyłapać" i usunąć z organizmu. 

Już jedna sesja wystarczy, aby tatuaż rozjaśnił się ok. 50 proc. Zabieg bolesny i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Jeśli tatuaż jest bardzo duży może on mieć kilka etapów - każdy poświęcony innej części tatuażu. Po zabiegu skórę trzeba chronić przed słońcem (przez ok. pół roku), w przeciwnym razie mogą się na niej pojawić przebarwienia. Dodatkowo odradza się stosowanie samoopalaczy oraz korzystanie z solarium.

Trzeba także pamiętać, że u części osób po zabiegu pojawiają się powikłania takie, jak problemy z zabarwieniem skóry. Obserwuje się je w 5-15 proc. przypadków.

Swojego tatuażu chciał się pozbyć Michał Przybyłowicz, znany jako polski Ken. Mężczyzna był jednym z bohaterów programu Klinika bez tajemnic, który można oglądać na antenie Discovery life. Co zaproponowali mu lekarze? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Jak usuwa się tatuaż? Źródło: Klinika bez tajemnic

Tatuaż - czy to bezpieczne dla skóry?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zrobieniu tatuażu trzeba sobie zdawać sprawę, że każda taka ingerencję nie jest obojętna dla organizmu. Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) kilka tak temu wydała ostrzeżenie dotyczące tuszów stosowanych w studiach tatuażu. Badania wykazały, że niektóre tuszą mogą mieć w składzie toksyczne substancje. W kontakcie ze skórą mogą powodować alergię, bolesne blizny oraz długotrwałe podrażnienia. Dodatkowo w tuszu:

  • czerwonym - może występować rakotwórczy siarczek rtęci;
  • zielonym – trujący arsen lub kobalt;
  • żółtym – siarczyn kadmu.

Tuszom przyjrzeli się także polscy badacze z Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Naukowcy znaleźli w nich metale ciężkie. Najwięcej kadmu, ołowiu czy arsenu wykryto w tuszach kolorowych. Na tym jednak nie koniec. W tuszach znaleziono również ftalany i węglowodory, które zaburzają gospodarkę hormonalną organizmu.

Tatuaż - jak wykonać go bezpiecznie?

Osoby, które zdecydują się na wykonanie tatuażu powinny upewnić się, że tusz, który będą miały wprowadzony pod skórę jest bezpieczny.  Zgodnie z Unijną Dyrektywą Kosmetyczną, każdy tatuażysta powinien przedstawić klientowi kartę charakterystyki dla każdego użytego atramentu.

Dodatkowo sprzęt, z którego korzysta powinien być sterylny, a sam tatuażysta musi mieć na dłoniach świeże, jednorazowe rękawiczki. Warto także wybierać dobre, renomowane studia tatuażu.

Data aktualizacji: 16.11.2020,
Opublikowano: 16.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Nowy odcinek Raportu life już 20 grudnia na antenie Discovery life!

Już w niedzielę, 20 grudnia, o 14.20 na antenie Discovery life emisja najnowszego odcinka Raportu life! O czym będzie mowa w programie? Sprawdźcie! 

Czytaj więcej
Mastektomia profilaktyczna – czy jej wykonywanie ma sens?

Czytaj więcej
Skleroterapia żylaków. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Czytaj więcej
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?

Świerzbiączka to choroba skóry. Pod wpływem różnych czynników, np. promieni słonecznych na ciele chorych pojawiają  się nieestetyczne, swędzące zmiany. Jak można sobie z nimi poradzić? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świerzbiączki?

Czytaj więcej
Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Czytaj więcej