Jak schudnąć po ciąży? Dieta, aktywność fizyczna, masaże, karmienie piersią

RossHelen/Getty Images

Chudnięcie po ciąży w bardzo krótkim czasie to mało realistyczny obraz prezentowany przez przedstawicieli świata celebrytów. Specjaliści zalecają, aby powrót do wizerunku sprzed ciąży był wynikiem rozsądnego i stopniowego procesu. Na początek najlepiej sprawdzi się spacerowanie.

Jak schudnąć po ciąży? To pytanie zadaje sobie wiele świeżo upieczonych mam. Warto mieć zdrowe podejście do wyglądu własnego ciała. Szybka utrata wagi nie jest zalecana. Opieka nad dzieckiem jest bardzo wymagająca i czasochłonna, dlatego należy z rozwagą i umiarem podchodzić do odchudzania po ciąży. Nie można też przyjmować bez konsultacji z lekarzem żadnych środków przeczyszczających czy zmniejszających apetyt.

Spadek wagi po porodzie

Przyrost masy ciała podczas ciąży jest zupełnie naturalnym stanem. W ciąży kobieta z prawidłowym BMI ważyć powinna około 10–14 kg więcej w porównaniu do wyjściowej masy ciała. Kiedy od tych kilogramów odejmie się wagę dziecka, wód płodowych i łożyska, to po porodzie nie zostaje dużo do zrzucenia. Jednak wiele kobiet tyje w ciąży znacznie więcej. Czasem kobieta waży nawet 20–30 kg więcej niż przed ciążą. Wówczas spadek wagi po porodzie okazuje się dużym wyzwaniem. To, jak długo chudnie się po ciąży, zależy przede wszystkim od liczby kilogramów do zrzucenia, regularności wykonywanych ćwiczeń i sposobu odżywiania. Jednakże specjaliści wskazują, że najlepiej dojść do wagi sprzed ciąży jest w rok.

Dieta po porodzie

Jednym z lepszych sposób na zrzucenie nadliczbowych kilogramów jest dieta redukcyjna i ograniczenie dostarczanych organizmowi kalorii. Jednakże chudnięcie po ciąży nie powinno opierać się na restrykcyjnym sposobie odżywiania, gdyż karmiące piersią mamy potrzebują sporo energii. Dieta po porodzie powinna być odpowiednio zbilansowana. Trzeba mieć na uwadze, że to, co się spożywa, wpływać będzie na jakość pokarmu.

W diecie powinny się znaleźć produkty, które dostarczą energii i odżywią organizm, jednocześnie nie przyczynią się do odkładania tkanki tłuszczowej. Warto jeść chude białe mięso takie jak kurczak, indyk, ryby, gruboziarniste kasze, pełnoziarnisty makaron, żytni i razowy chleb. Ważnym elementem diety są warzywa. Poleca się zwłaszcza te liściaste, jak roszponka, rukola, szpinak, botwina oraz zielonego ogórka i czerwoną paprykę. Słodkie lub słone przekąski zastąpić należy ziarnami, pestkami, owocami cytrusowymi czy leśnymi – jeżynami, poziomkami, jagodami. Bardzo ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu. Woda przyspiesza przemiany metaboliczne. Jej minimalne dzienne spożycie powinno wynosić 2 l.

Odchudzanie po ciąży okaże się łatwiejsze, jeśli podczas jej trwania będzie się dbać o dietę. Ciąża nie powinna być wytłumaczeniem dla przejadania się. Powszechne przekonanie, że w ciąży powinno się jeść za dwoje, jest błędne.

W chudnięciu po ciąży pomocne okazuje się stosowanie naturalnych spalaczy tłuszczu – zielonej i czerwonej herbaty, cynamonu, imbiru, kurkumy. Warto też skorzystać z ujędrniających masaży. Naprzemienny masaż ciepłą i zimną wodą pobudza krążenie i wpływa na przyspieszenie przemian metabolicznych. W sprzedaży natomiast są specjalistyczne masażery, których stosowanie przyniesie efekt wysmuklający.

Pomoże również karmienie piersią, które stymuluje metabolizm. Dziennie na produkcję mleka wydatkuje się średnio 300 - 600 kcal. Dodatkowo w wyniku karmienia następuje szybsze obkurczenie macicy.

Czytaj także: Karmienie noworodka – zasady karmienia piersią i sztucznie

Aktywność fizyczna po ciąży

W utracie wagi po porodzie pomocna jest aktywność fizyczna, jednakże w połogu należy zadbać w pierwszej kolejności o odpoczynek i regenerację. Na początku najlepszą formą ćwiczeń będą spacery. Spędzenie czasu na świeżym powietrzu jej dodatkowo bardzo relaksujące. Będzie też doskonałym przygotowaniem dla bardziej wymagającego treningu.

W ostatnim czasie w niektórych siłowniach lub klubach sportowych oferowane są specjalne zajęcia dla mam. Oprócz odpowiednio dobranych ćwiczeń okazują się doskonałą sposobnością do poznania nowych ludzi i odpoczynku od domowych obowiązków. Jeśli ćwiczy się samemu, na skutek natłoku zadań i braku czasu można łatwo stracić motywację. Praca w grupie to dobre wsparcie. Treningi rozpocząć można już kilka tygodni po porodzie.

Jak schudnąć po ciąży? Ćwiczenia

Jak zrzucić kilogramy po ciąży? Wiele mam decyduje się na ćwiczenia pilates, gdyż wysmuklają mięśnie, odciążają kręgosłup, wpływają na skuteczne spalanie kalorii. O ich efektywności decyduje w dużym stopniu wolne i dokładne wykonywanie oraz stosowanie się do zaleceń. Do ćwiczeń pilates należą m.in.: nożyce, criss-cross, opuszczanie i unoszenie obu nóg, roll up – zwijanie kręgosłupa. Inną propozycją są ćwiczenia aerobowe zwane też tlenowymi. Można do nich zaliczyć m.in.: pompki, ćwiczenia z hantlami, bieganie, stepper.

Czytaj także: Ćwiczenia po cesarce – kiedy i jakie ćwiczenia można wykonywać?

Bibliografia:

1. D. Świątkowska, Poradnik żywienia kobiet w ciąży, Instytut Matki i Dziecka Klinika Położnictwa i Ginekologii, Warszawa 2013.

2. Cichocka, D. Szostak-Węgierek, Żywienie kobiet w ciąży, PZWL, Warszawa 2018.

Data aktualizacji: 19.05.2020,
Opublikowano: 18.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej