Jak rozpoznać niedobór witaminy D?

Mensent Photography/Getty Images

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla organizmu człowieka. Jej niedobór może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Jak rozpoznać, że nam jej brakuje?  

Witamina D3. Dlaczego jest taka ważna? 

Organizm sam potrafi wyprodukować witaminę D3. Wystarczy przebywać 15-20 minut na słońcu bez ochrony, aby ciało człowieka wytworzyło dzienną dawkę witaminy. 

Substancja ma ogromny wpływ na rozwój układu kostnego. Jej niedobór podnosi ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, chorób układu sercowo-naczyniowego. Sprzyja również chorobom autoimmunologicznym, przyczynia się także do  występowania częstych infekcji górnych dróg oddechowych. 

Witamina D3. Jak rozpoznać, że nam jej brakuje? 

Objawem, który może mieć związek z niedoborem witaminy D3, jest nawracający ból głowy. Analiza opublikowana w czasopiśmie "The Journal of Headache Pain" sugeruje, że osoby, które mieszkają w mniej nasłonecznionych regionach świata - są nie tylko bardziej narażone na niedobory witaminy D3, ale także częściej zmagają się z przewlekłym, napięciowym bólem głowy. Co więcej, badanie z 2018 roku opublikowane w "Journal of Clinical Neurology", wykazało, że ponad 70 proc. osób, którym dokuczały migreny miał również niedobry tej witaminy

Kolejnym sygnałem mogą być kłopoty ze snem. Zdaniem badaczy zbyt niskie stężenie tej substancji w organizmie prowadzi do zaburzeń snu, kłopotów z zasypianiem, sprzyja również nocnemu wybudzaniu się ze snu. Mimo że naukowcy widzą związek między jakością snu a witaminą D, to dokładne działanie tego mechanizmu nie jest do końca znane. Zdaniem badaczy witamina może mieć wpływ na wydzielanie melatoniny, czyli hormonu snu

O niedoborze witaminy mogą przemawiać również problemy ze wzrokiem. Badacze są zdania, że jej braki sprzyjają m.in. zwyrodnieniu plamki żółtej, retinopatii cukrzycowej, zapaleniu błony naczyniowej oka, zespołowi suchego oka oraz upośledzeniu funkcji łez.

Za brakiem witaminy D mogą przemawiać także problemy ze słuchem. Badania pokazują, że zbyt niskie stężenie tej substancji może mieć związek z ubytkami słuchu. Mogą za nimi przemawiać m.in. trudności ze zrozumieniem tego, co mówią do nas inni

W przypadku dzieci uwagę rodziców powinno zwrócić uwagę nadmierne pocenie się główki. Zdaniem badaczy może to świadczyć m.in. o krzywicy.

Zobacz wideo: Witamina D - witamina życia

Dzień Dobry TVN 

Źródło: interia.pl 

Data aktualizacji: 19.06.2023,
Opublikowano: 19.06.2023 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej