Jak podczas home office zachować zdrowie psychiczne i fizyczne?

Getty Images

Pracę z domu jedni kochają, drudzy nienawidzą. Jednakże niezależnie od naszych upodobań, stała się ona dziś codziennością wielu ludzi na całym świecie. Jak być na #homeoffice i zachować przy tym zdrowie psychiczne i fizyczne? Zapytaliśmy ekspertów.

Home office to rozwiązanie, które ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Jednakże od kilku tygodni stało się codziennością większości. Praca z domu ma wiele plusów, ale także parę minusów – w tym między innymi brak lub znaczne ograniczenie ruchu (szczególnie w czasie pandemii) oraz ścisłe powiązanie życia zawodowego z prywatnym. W jaki więc sposób możemy zadbać o siebie, wykonując służbowe obowiązki z domowego biura? Złotego środka poszukaliśmy wraz z psycholog – Zuzanną Butryn oraz fizjoterapeutą - dr n. med. Jackiem Szwedo.

Jak zachować zdrowie psychiczne na home office?

Zadbaj o to, aby praca i odpoczynek nie odbywały się w jednym miejscu. Nie „przynoś” nigdy pracy do łóżka. To miejsce ma kojarzyć się tylko ze spaniem. Najlepiej pracuj przy stole lub biurku. Ustal sztywne godziny pracy. Nie dopuszczaj do sytuacji kiedy twój służbowy telefon dzwoni 20 godzin na dobę, a ty o 23.00 odpisujesz na firmowe maile. To, że pracujesz z domu nie oznacza, że wydłuża się twój czas pracy. Pamiętaj, że tylko ty możesz wyznaczyć i pilnować tych granic. To bardzo ważne, ponieważ dasz sobie bezwzględną przestrzeń na odpoczynek – pierwsze zasady wyznacza nam Zuzanna Butryn.

O czym jeszcze warto pamiętać? Nasza ekspertka nie ma wątpliwości, że należy ograniczyć dodatkowy stres. W końcu zmiana trybu pracy, a także sama pandemia gwarantują nam już jego całkiem duże dawki. Jak się to zrobić? Przede wszystkim postaraj się nie oglądać serwisów informacyjnych częściej, niż dwa razy na dobę. Napięcie możesz redukować poprzez ćwiczenia relaksacyjne, wyobrażanie sobie bezpiecznego miejsca czy praktykować technikę mindfullness. Poza tym postaw na plan dnia i nie zapomnij umieścić w nim momentu na odpoczynek – tylko zrelaksowany umysł może efektywnie pracować.

Co jeszcze jest istotne w tym przypadku? W pracy często widujemy się z innymi i pijemy z nimi kawę czy rozmawiamy o bieżących kwestiach. Praca z domu nie musi jednak oznaczać rezygnacji z tych rytuałów, tyle tylko, że bezpośredni kontakt zamieńmy na ten… online. Zresztą na tak zwanych łączach bądźmy także z bliskimi – to da nam namiastkę normalności. Podobnie zresztą jak przebranie piżamy na schludne ubranie, wykonanie delikatnego makijażu czy ułożenie włosów. Warto więc robić wszystko to, co dotychczas sprawiało nam przyjemność przed wyjściem z pracy - kawa o stałej porze czy przyrządzone śniadanie przed pracą. Tego typu rutyna da nam poczucie, że oddzielamy czas pracy od czasu prywatnego.

Jak zachować zdrowie fizyczne na home office?

Długie godziny spędzone przed biurkiem czy na kanapie, brak rutynowej aktywności fizycznej związanej z przygotowywaniem się do pracy czy przemieszczaniem fatalnie wpływają nie tylko na naszą kondycję czy obwód w talii, lecz także na zdrowie fizyczne.

Hipokineza, czyli niedostatek ruchu ma negatywny wpływ (bez wyjątku) na wszystkie systemy organizmu człowieka, w tym system nerwowy. Zatem praca fizyczna jest niezbędna dla zachowania zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Warto też podkreślić, że ruch powoduje lepsze natlenowanie mózgu i efektywność wykonywanej pracy wzrasta – podkreśla dr n. med. Jacek Szwedo.

Jakie ćwiczenia profilaktyczne są najlepsze podczas home office?

Na to pytanie nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi, ponieważ każdy ma różne potrzeby. Jednakże ogólne zalecenia wypracowane i stosowane od lat dla osób zdrowych można streścić w kilku punktach:

  • Wybierz odpowiednią formę ćwiczeń - musisz robić to co lubisz, inaczej nie będziesz tego wykonywał systematycznie. Ruch ma być przyjemnością, a nie karą.
  • Dobierz obciążenie - w kontekście zdrowia obciążenie najlepiej mierzyć ilością skurczów serca na minutę. Dla zdrowej osoby można ją obliczyć wzorem - 200 - wiek.
  • Dobierz częstotliwość / czas wykonywania – zakłada się, że wystarczą 3-4 treningi w tygodniu po około pół godziny każdy.
  • Nie zapomnij o ćwiczeniach zwiększających gibkość.

Nasz ekspert sugeruje, by podczas wykonywania pracy biurowej w domu, kiedy to mamy do czynienia z większym niedoborem ruchu niż zazwyczaj, warto wykonywać dodatkowe ćwiczenia. Jakie? Rekreacyjne i kompensacyjne. Pierwsze mogą być wykonywane według opisanych wcześniej zasad lub pod okiem trenera personalnego. Drugie natomiast należy robić kilka razy dziennie, by zapobiegać hipokinezie, zastojom chłonnym i redukować poziom stresu.

Potencjalny zestaw ćwiczeń kompensacyjnych (do indywidualnych modyfikacji) - czas trwania 3-5 min

  • Marsz w miejscu: tempo szybkie, kolana uniesione wysoko, kończyny górne pracują obszernie. Czas trwania 1-2 min.
  • Skłony do boku w pozycji stojącej: kończyna górna po stronie skłonu oparta na biodrze, a druga wzniesiona. Skłony wykonywać naprzemianstronnie do oporu z utrzymaniem 1 sekundy, powtarzać 10 razy.
  • Krążenia bioder w pozycji stojącej: dłonie oparte na biodrach. Wykonać po 10 ruchów w każdym kierunku.
  • Krążenie kończyn górnych w tył: gdy zabranie miejsca, stawy łokciowe mogą być zgięte, tworząc tzw. skrzydełka. Powtarzać 10 razy.
  • Krążenia głowy w pozycji siedzącej: Powtarzać po 10 w każdym kierunku.
  • Wysuwanie (protrakcja) i cofanie brody (retrakcja) z utrzymaniem 1 sekundy: powtórzyć 10 razy.
  • Powolny wznos i opust kończyn górnych łukiem przednim (przed sobą): tempo wolne podczas wznosu zrobić głęboki wdech, a przy opuście wydech. Powtórzyć 10 razy.

Eksperci:

Zuzanna Butryn - psycholog

dr n. med. Jacek Szwedo - fizjoterapeuta z kliniki Dr Szczyt

Data aktualizacji: 12.05.2020,
Opublikowano: 12.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Welbi – wiedza o zdrowiu i narzędzia, by o nie zadbać w jednym miejscu

Czy wiesz, że co trzeci Polak ma zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze, co ósmy cierpi na chorobę serca, a już ok. 10% społeczeństwa zmaga się z cukrzycą typu 2? Takie dane przedstawia najnowszy raport "Narodowy Test Zdrowia Polaków" z 2023 roku. Choroby przewlekłe to wyzwanie dzisiejszych czasów, a serwis Welbi.pl to odpowiedź na ten problem – to właśnie tutaj znajdziesz solidną dawkę aktualnej wiedzy o zdrowiu (np. o profilaktyce), a oprócz tego odpowiednie narzędzia, by o nie zadbać: prywatne ubezpieczenie zdrowotne i teleporady u lekarzy specjalistów.

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Jak wydłużyć swoje życie? To nie magia, te sposoby działają

Ludzkość od wieków szuka sposobów na długowieczność. Tymczasem - jak pokazują badania - droga do długiego życia jest znacznie prostsza, niż się wydaje.

Czytaj więcej
Olej z wiesiołka – właściwości i zastosowanie

Okazuje się, że wszystko, co najlepsze dla naszego organizmu, znajduje się w roślinach. Wśród ogromu gatunków o prozdrowotnych właściwościach znajduje się wiesiołek – rozpowszechniona roślina rosnąca dziko na łąkach, polach i nieużytkach. Olej tłoczony z tej rośliny od wieków wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Jakie właściwości i zastosowanie ma olej z wiesiołka? Dlaczego spośród wielu produktów dostępnych na rynku warto sięgnąć po olej marki Oleofarm? Sprawdź!

Czytaj więcej
Niedosypianie w tygodniu i nadrabianie w weekend - jakie skutki odczuwa twój organizm?

W obecnych czasach wiele osób zaniedbuje sen ze względu na intensywny tryb życia i ciągły pośpiech. Niedosypianie w ciągu tygodnia, a następnie nadrabianie zaległości w weekend stanowi wówczas codzienność. Jednakże, ta praktyka może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. W niniejszym artykule omówimy, jakie skutki dla organizmu może mieć niedostateczna ilość snu w ciągu tygodnia oraz odsypianie w weekend.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
Drogeria internetowa – kosmetyki Holika Holika,czyli lekko i naturalnie

Latem zaczynamy interesować się kosmetykami o lekkiej konsystencji z wyciągami z roślin, o możliwie jak najbardziej naturalnym składzie. Takie właśnie są kosmetyki Holika Holika, marki, której sztandarowym produktem jest wielofunkcyjny żel aloesowy, zawierający ekstrakt z liści aloesu z koreańskiej wyspy Jeju. Dowiedz się, czy kosmetyki Holika Holika przydadzą się w Twojej kosmetyczce latem!

Czytaj więcej
Czym jest psychoterapia?

Coraz więcej osób zastanawia się nad podjęciem psychoterapii i nad tym, czym właściwie jest taka forma pomocy. To zmiana na lepsze. Nie sposób bowiem nie cieszyć się z tego, że coraz więcej osób wychodzi z cienia i zaczyna walczyć ze swoimi problemami psychicznymi. Choć sytuacja nadal jeszcze nie jest idealna, to jednak zmierza ku dobremu. Dlatego warto zdobywać wiedzę na temat psychoterapii. Im więcej wiesz, tym mniej się obawiasz – to dość znane połączenie. Czym jest psychoterapia? Dowiedz się!

Czytaj więcej
Bakteryjne zapalenie gardła – co robić? Leczenie

Bakteryjne zapalenie gardła, określane inaczej jako angina, wywoływane jest przez bakterie z grupy paciorkowców. Infekcja ma nagły i gwałtowny przebieg, a towarzyszące jej objawy wiążą się m.in. z silnym bólem gardła i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jak rozpoznać bakteryjne zapalenie gardła? W jaki sposób przebiega leczenie? Czy przyjmowanie antybiotyków jest konieczne?

Czytaj więcej