Jak naturalnie przyciemnić siwe włosy? Domowe sposoby na siwiznę – orzechy włoskie, cebula, ziemniaki, rumianek, lawenda, szałwia, czarna herbata

Fot: aletia2011 / fotolia.com

Naturalnym sposobem na siwe włosy są ziołowe płukanki, np. z rozmarynu, lawendy, czarnej herbaty, rumianku czy szałwii. Siwiznę można także zamaskować, stosując napar z łupin orzechów włoskich, ziemniaków, a także cebuli.

Naturalne, domowe kuracje na włosy pozwolą poprawić ich kondycję ale także mogą zapobiegać przedwczesnemu siwieniu. Zioła polecane do pielęgnacji brązowych włosów to: szałwia, rozmaryn. Jasne kosmyki można pielęgnować naparami z rumianku i kurkumy. Olejek kokosowy, arganowy i z awokado sprawdza się do każdego rodzaju włosów i można je stosować regularnie w profilaktyce zdrowych i lśniących kosmyków, a także pierwszych oznak siwienia.

Jak przyciemnić siwe włosy bez farbowania?

Farby do włosów zawierają w sobie substancje chemiczne, które mogą uczulać, podrażniać skórę głowy a także uszkadzać mieszki włosowe. W efekcie kosmyki robią się słabsze, przesuszone oraz bardziej wypadają. Zanim jednak zdecyduje się na radykalne środki w zakrywaniu siwizny, warto skorzystać z naturalnych sposobów na siwe włosy. Domowe maski delikatnie zakryją niechciany kolor, a przy okazji odżywią i wzmocnią kosmyki.

Siwienie włosów niejednokrotnie uwarunkowane jest genetycznie, jednak zdarza się, że za białe kosmyki odpowiada niedobór miedzi lub jodu w organizmie. Warto więc, włączyć do codziennej diety pełnoziarniste produkty, orzechy, awokado, a także rośliny strączkowe. W profilaktyce dobrego zdrowia włosów dobrze jest zrezygnować z palenia papierosów oraz nadużywania alkoholu.

Naturalne sposoby na siwe włosy, krok po kroku

Do naturalnego przyciemniania włosów używa się produktów, które można kupić w każdej aptece czy sklepie spożywczym. Do domowych płukanek potrzeba: łupin orzecha włoskiego, rozmarynu, szałwii, ziemniaków, rumianku czy lawendy. Przed przygotowaniem naturalnych płukanek można zabezpieczyć dłonie gumowymi rękawiczkami.

Płukanka z łupin orzecha włoskiego lub cebuli

Orzech włoski rewelacyjnie sprawdza się do pielęgnacji ciemnych włosów, np. czarnych, brązowych i rudych. Odżywia i pogłębia on naturalny kolor włosów, a przy okazji wzmocni i nada blasku kosmykom. Do przygotowania płukanki do włosów należy obrać kilka orzechów, aby otrzymać dużą garść miękkich łupin. Należy zalać je 2 szklankami wrzącej wody i parzyć przez około 60 minut. Po odcedzeniu łupin otrzymuje się naturalny przyciemniacz do siwizny, którym wystarczy opłukać włosy. Podobny efekt otrzymuje się, używając – zamiast łupin orzecha – łupin cebuli. Nadaje ona włosom lekko miedziany kolor, dlatego najładniej wygląda u rudzielców i brunetek.

Zobacz film: Farby do włosów a uczulenie

Ziołowa płukanka do włosów z rozmarynu, szałwii i czarnej herbaty

Rozmaryn pobudza porost włosów, zapobiega ich wypadaniu oraz dodaje im pięknego połysku. Szałwia z kolei działa odżywczo i wzmacniająco. Płukanka z dodatkiem zioła rewelacyjnie sprawdzi się u szatynek, ponieważ delikatnie pogłębi naturalny kolor włosów. Czarna herbata wyrówna koloryt kosmyków, pokrywając siwe kosmyki ciemniejszym kolorem. Do wykonania 2 litrów naparu wystarczą: 4 torebki herbaty, 3 łyżki szałwii oraz 2 łyżki rozmarynu. Składniki zalewa się gorącą wodą i trzyma pod przykryciem około 40 minut. Przygotowanym wywarem płucze się włosy, dodatkowo wcierając go dłońmi na całej długości kosmyków.

Sprawdź również: Jak pielęgnować włosy - domowe sposoby

Jak ukryć siwe włosy płukanką ziemniaczaną?

Skórka ziemniaków również ma właściwości przyciemniające włosy. Kilka warzyw należy umyć i obrać ze skórki. Obierki wkłada się do garnka z wodą i doprowadza do wrzenia. Po około 5-10 minutach gotowania napar zdejmuje się z ognia i odstawia do całkowitego ostudzenia. Ziemniaczany wywar wystarczy odcedzić na sitku i przepłukać w nim włosy. Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, można do naparu dodać kilka kropel olejku eterycznego, np. lawendowego lub z drzewa herbacianego.

Zobacz film: Czy kosmetyki do włosów są bezpieczne? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Lawendowa płukanka na włosy

Sposobem na siwe włosy jest płukanka z lawendy, rozmarynu oraz mięty. Lawenda odświeża włosy i regeneruje ich zniszczenia. Rozmaryn delikatnie pobudza porost włosów oraz zapobiega ich nadmiernemu wypadaniu. Męta wygładza kosmyki, a także dobrze sprawdza się w pielęgnacji włosów przetłuszczających się. Mieszanka wyżej wymienionych ziół tworzy naturalny środek na siwe włosy. Można go stosować jako tzw. wcierkę i pozostawić na włosach całą noc, a rano umyć głowę delikatnym szamponem. Aby wykonać domowy kosmetyk, należy po łyżce lawendy, rozmarynu oraz mięty wsypać do słoika, zalać go białym octem i odstawić na kilka tygodni w chłodne miejsce. Tak przygotowany roztwór należy wcierać we włosy.

Płukanka do włosów z rumianku i cytryny

Rumiankowa płukanka do włosów sprawdza się do pielęgnacji jasnych włosów. Aby wykonać domowy kosmetyk, wystarczy zaparzyć 2 torebki rumianku i połączyć do z sokiem wyciśniętym z połowy cytryny. Po ostudzeniu, naparem wystarczy płukać włosy, po ich wcześniejszym umyciu. Po około 30 minutach rumiankowo-cytrynowy wywar należy spłukać z włosów chłodną wodą.


Data aktualizacji: 11.05.2018,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (14)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Sama 10.01.2019r.

Mi sprawdziła się płukanka z ziemniaka

abi 19.11.2018r.

Głowę myję raz w tygodniu i płuczę odwarem z rozmarynu od mniej więcej 3 miesięcy i zauważyłam że włosy stają się gęstsze ...trochę denerwują mnie nowe krótkie kosmyki... bo włosy mam i tak gęste ale na pewno rozmaryn stonował siwiznę...nie rzuca się ona w oczy ....Dodatkowo włosy wydają się być zdrowsze...i milsze w dotyku... Dziś robię płukankę z rozmarynu, lawendy i skrzypu....z dodatkiem octu jabłkowego domowej roboty

chmurka-c8 16.04.2018r.

stosowałam na odsiwienie włosów skórki ziemniaków starych żadnych efektów nawet najmniejszych,może ten przepis dotyczy skórek z młodych ziemniaków,co jest możliwe. Proszę pisać dokładniej. jeszcze jedno mieszanka na bazie lawendy pytanie co to jest ten biały ocet czy chodzi o 10% ze sklepu.

natka 27.03.2018r.

pierwsze siwe włosy zauważyłam u siebie jak miałam 18 lat, obecnie jestem po 30 i mam w 80 % siwe nie wyobrażam sobie bym je nie umalowała, może siwe dodają stateczności na pewno nie w wieku 20-30 lat

marysia 24.09.2017r.

Mnie się podobają siwe włosy i jak będę takie mieć nie będę wcale farbować.Wystarczy tylko ładna fryzurka i cieszyć się życiem, bo krótkie !

zofia 24.09.2017r.

Mnie tam pięknie w siwych ! Co może nie ???

Babcia Ewa 24.09.2017r.

A po co przyciemniać siwe włosy?! One są PIĘKNE!!! W wieku mocno statecznym siwizna jest czymś naturalnym, a pofarbowane włosy przy twarzy już zdecydowanie nie bez zmarszczek - podkreślają jedynie ten wiek poprzez kontrast. Szanowne Koleżanki w wieku 70+ - czego Wy się wstydzicie?! Przeżyte lata i zdobyte doświadczenie to nasz skarb, zmarszczki dowodzą, że mamy za sobą wiele pięknych przeżyć i umiemy się śmiać, a srebrne włosy, przy lekkim, jasnym makijażu, zdecydowanie dodają nam uroku. NIECH ŻYJĄ BABCIE!!!

Kik 23.09.2017r.

Niestety,nawet najpiękniejsze siwe,zawsze postarzają.Rybko nie ma w siwiznie oryginalności barwy. Wmawiają Ci.!!!!!!!!!!!

rybka 23.09.2017r.

A co złego w siwych włosach? Od kilku lat mam siwe włosy, mają niesamowity kolor-są naturalnie prawie białe. Nawet fryzjerka odradza zmianę koloru, ze względu na oryginalność barwy. Wazne, by włosy były zdrowe i geste . Czy wszystko w obecnej chwili musi być modne i sztuczne

agemo 23.09.2017r.

Powiedziała co wiedziała

omega 23.09.2017r.

głupoty piszecie - to są płukanki jak ktoś ma 5 siwych włosów na głowie a nie pokrywa siwe . Siwe włosy pokryje jedynie chemiczna farba.

Życzliwy inaczej 23.09.2017r.

Do B: Chyba ktoś kto ma siwe włosy też ma jakiś ich podstawowy kolor. Więc nie rozumiem jak co się ma do siwych włosów?

B 23.09.2017r.

Sposobem na siwe włosy są płukanki n.p" orzech włoski rewelacyjnie sprawdza się do włosów czarnych",lawenda itp dla szatynek,więc pytam; jak to się ma do
siwych włosów?

mermaid 23.09.2017r.

próbowałam i nic, żadnych efektów

Zobacz wszystkie 14 komentarzy
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej