Jak i na którym boku spać w ciąży? Czy można spać na brzuchu?

Fot: ambrozinio / fotolia.com

Przyszłe mamy często borykają się z problemem, jak spać w ciąży, aby się wyspać i nie zaszkodzić dziecku. Niezalecane jest spanie na brzuchu lub plecach. Zdecydowanie najwygodniejsza jest pozycja na lewym boku z poduszką pod brzuchem.

W jakiej pozycji spać w ciąży?

Znalezienie wygodnej pozycji do spania w ciąży nie jest łatwe, zwłaszcza w trzecim trymestrze, gdy brzuch jest już całkiem spory. Zdecydowanie najlepsze dla dziecka i przyszłej mamy jest spanie na lewym boku. Sprawdza się ono zwłaszcza wtedy, gdy kobiecie dokuczają bóle pleców. Pod ugiętą prawą nogę należy podłożyć poduszkę lub dwie, aby była ona nieco wyżej. Drugą poduszkę można podłożyć pod brzuch – zamiast zwykłych poduszek kobiety używają niekiedy specjalnej poduszki węża, która jest do kupienia w sklepach z artykułami dla niemowląt. W takiej pozycji ułatwiony jest przepływ krwi do łożyska. Ponadto wspomaga ona pracę nerek, dzięki czemu zapobiega obrzękom rąk, stóp i kostek.

Spanie na prawym boku w ciąży nie jest wskazane, ponieważ macica naciska wówczas na żyłę główną dolną znajdującą się po prawej stronie kręgosłupa, przez co utrudnione jest krążenie krwi i dostarczanie substancji odżywczych do łożyska. W wyniku tego przyszłej mamie mogą dokuczać zawroty głowy, mroczki przed oczami, słabe samopoczucie czy omdlenia. Spanie na prawym boku w ciąży może powodować słabsze dotlenienie rozwijającego się w brzuchu dziecka.

Spanie na brzuchu w ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze, jest raczej niemożliwe. W początkowym etapie ciąży można bez obaw spać na brzuchu, ponieważ macica zapewnia rozwijającemu się dziecku odpowiednio dużo przestrzeni i jest schowana za spojeniem łonowym. Duży brzuch w trzecim trymestrze nie pozwala na przyjęcie takiej pozycji, poza tym naciskanie całym ciałem na brzuch może być niewygodne dla dziecka i prowokować bolesne kopnięcia w żebra czy pęcherz moczowy.

Spanie na plecach w ciąży także nie jest wskazane. Macica z płodem uciska wtedy na kręgosłup, jelita i żyłę główną dolną, która jest odpowiedzialna za odpływ krwi z dolnej części ciała. Skutki spania na plecach w ciąży to przede wszystkim bóle pleców, trudności z oddychaniem oraz zakłócenia krążenia krwi i prawidłowej pracy przewodu pokarmowego. Taka pozycja do spania w ciąży może być przyczyną wystąpienia hemoroidów i spadku ciśnienia krwi. Lepiej więc unikać spania na wznak w ciąży już od pierwszego trymestru.

Oczywiście nie ma możliwości, aby w ciągu nocy nie zmienić pozycji. Kobieta nie musi się martwić, jeśli rano obudziła się np. na plecach, ale od razu powinna ułożyć się ponownie na lewym boku.

Jak najlepiej spać w ciąży?

Wiadomo już, że najlepszą pozycją do spania w ciąży jest leżenie na lewym boku. Jednak nie tylko pozycja jest ważna, ponieważ ciąża powoduje szereg dolegliwości, które mogą utrudniać nocny spoczynek. Wiele kobiet zastanawia się, jak spać, zwłaszcza w 9. miesiącu ciąży. Dużym problemem jest wówczas konieczność częstego wstawania w nocy, aby oddać mocz. Można tę niedogodność nieco zminimalizować poprzez ograniczenie spożycia płynów przed snem. W ciągu dnia zalecane są duże ilości płynów, aby zapobiec odwodnieniu, natomiast wieczorem należy zachować umiar.

Wygodna pozycja do spania w ciąży jest ważna, ale równie istotne jest odpowiednie łóżko. Najlepszy dla ciężarnej kobiety jest twardy materac, na którym odpoczywa kręgosłup, a brzuch ma odpowiednie podparcie. W przypadku pojawienia się problemów ze snem, warto zastosować się do kilku wskazówek:

  • przed spaniem skorzystać z ciepłej, relaksującej kąpieli,
  • dobrze przewietrzyć pomieszczenie przed spaniem, a w nocy pozostawić uchylone okno,
  • wieczorem nie spożywać obfitych i ciężkostrawnych posiłków, które mogą spowodować zgagę i utrudniać zaśnięcie,
  • wypijać przed snem ciepłe mleko – znajdujący się w nim aminokwas (tryptofan) wywołuje senność.

W przypadku pojawienia się kurczów łydek, warto skontaktować się z lekarzem, który zleca badania pod kątem niedoboru magnezu, potasu lub wapnia.

Sen ułatwiany jest także przez systematyczny wysiłek, poprawiający krążenie i minimalizujący ryzyko wystąpienia skurczów łydek. Nie wolno ćwiczyć wieczorem, ponieważ towarzyszący aktywności fizycznej skok adrenaliny może utrudniać zasypianie. W miarę możliwości warto ograniczyć stres i napięcie, w czym pomaga np. czytanie lekkich książek czy drzemka w ciągu dnia.

W przypadku dużych problemów ze snem należy poradzić się lekarza. Niektóre kobiety cierpią w tym czasie na bezsenność, która znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie i powoduje stres. Wówczas dobrym rozwiązaniem są drzemki w ciągu dnia, które znacznie zmniejszają zmęczenie i ułatwiają zaśnięcie wieczorem. Jeśli przyczyną problemów jest depresja lub zaburzenia kardiologiczne, konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Zobacz film: Zmiany w ciele kobiety ciężarnej. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 18.12.2017,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej