Jak dobrze przygotować się do ciąży? Co powinna zrobić kobieta, a co mężczyzna?

Fot: Photographee.eu / stock.adobe.com

Przygotowanie do ciąży w odpowiedni sposób wpływa na łatwość, z jaką dojdzie do zapłodnienia, stan zdrowia kobiety ciężarnej, a także minimalizuje ryzyko powikłań i wad rozwojowych płodu.

O tym, jak przygotować organizm do ciąży, myślą na ogół kobiety, jednak dobrze jest, gdy mężczyzna nie tylko towarzyszy swojej partnerce, ale dba również o własne ciało.

Przy zgodnym współdziałaniu rodziców zajście w ciążę jest o wiele łatwiejsze.

Przygotowanie do ciąży – czy jest potrzebne?

Odpowiednie przygotowanie się do ciąży w dużym stopniu ułatwia zapłodnienie. Ponadto minimalizuje ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u płodu czy poronienia. Jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o przygotowanie się do ciąży po 30 i niezbędne po 40 roku życia, kiedy ryzyko zaistnienia wad rozwojowych znacząco się zwiększa. Dobrze odżywiony i zadbany organizm kobiety będzie miał też więcej sił na stawienie czoła wyzwaniom związanym z ciążą.

Jak kobieta powinna przygotować ciało do ciąży?

Kobieta, która przygotowuje się do zajścia w ciąże, powinna prowadzić zdrowy styl życia – dbać o odpowiednie odżywianie i aktywność fizyczną, a także unikać używek. Trzy miesiące przed planowanym zajściem w ciążę powinno się zacząć przyjmować kwas foliowy bądź kompleks witamin grupy B (w skład których wchodzi kwas foliowy). Witaminy te są niezbędne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego u płodu. Ważnym elementem przygotowania do ciąży jest też redukcja stresu, który negatywnie wpływa na gospodarkę hormonalną, przez co może doprowadzić do zaburzeń miesiączkowania i przesunięcia owulacji.

Szczegółowe zalecenia zależne są od konkretnych osób. Kobietom z nadwagą zaleca się zredukowanie masy ciała, a z niedowagą – przybranie na wadze. Przyszłe matki, które borykają się z przewlekłymi problemami zdrowotnymi, powinny swoją decyzję skonsultować z lekarzem i stosować się do jego zaleceń. Ponadto przed zajściem w ciążę warto wykonać wszystkie zabiegi medyczne oraz udać się do dentysty.

Jak mężczyzna powinien przygotować się do ciąży?

Przygotowanie się mężczyzny do ciąży jest związane z podniesieniem jakości jego spermy, co ułatwia zapłodnienie i zmniejsza ryzyko wystąpienia wad rozwojowych płodu. Przyszły ojciec powinien się dobrze odżywiać oraz zrezygnować z alkoholu, papierosów oraz niektórych leków – mogą one wpływać na liczbę i żywotność plemników.

Jak przygotować się do ciąży po 35 i 40 roku życia?

Po 35 roku życia rośnie ryzyko wystąpienia powikłań w przebiegu ciąży oraz wad rozwojowych u płodu. Dodatkowo organizm w tym wieku nie jest już tak silny i istnieje większe ryzyko wystąpienia przewlekłych chorób.

Podczas gdy młoda kobieta o regularnych okresach może podjąć próby zajścia w ciążę po rutynowej kontroli u ginekologa, trzydziestopięciolatka powinna wykonać więcej badań, aby zminimalizować czynniki ryzyka. Kompletny zestaw badań ustala lekarz w oparciu o stan zdrowia przyszłej mamy.

Zobacz film: Mrożenie komórek jajowych. Źródło: 36,6

Jak przygotować się do ciąży po poronieniach?

Przygotowanie się do ciąży po poronieniu zależy od momentu, w którym do niego doszło, a także od tego czy koniecznie było łyżeczkowanie. Najczęściej przyjmuje się minimum 3 miesiące odstępu przed podjęciem kolejnych starań, choć czasem lekarz zezwala na nie już w następnym cyklu. Warto jednak pamiętać, że często ze względów psychologicznych zalecane jest odczekanie pół roku do roku, gdyż matka może potrzebować przejść przez proces żałoby nad utraconym dzieckiem.

Bardzo ważne jest określenie czynników, które wywołały poronienie, w tym wykonanie badań hormonalnych. Dopiero wtedy dokładnie wiadomo, jak kobieta po poronieniu może przygotować się do następnej ciąży. Przede wszystkim należy być dobrej myśli i starać się zredukować stres, ponieważ nadmierne obawy utrudniają ponowne zapłodnienie i mogą być przyczyną poronienia.

Przygotowanie do ciąży – badania

Osoby zdrowe powinny wykonać morfologię krwi oraz udać się do ginekologa. Jeżeli ten nie zleci innych badań, mogą się one spokojnie starać o dziecko. Potencjalni rodzice podejrzewający u siebie lub chorujący na choroby przewlekłe, a także kobiety po 35 roku życia powinni być pod kontrolą lekarza, który zleci odpowiednie badania i sposób przygotowania się do ciąży. Polecane testy, które można wykonać profilaktycznie przed planowanym zapłodnieniem, to:

  • morfologia krwi,
  • ciśnienie krwi,
  • poziom cukru,
  • ogólne badanie moczu,
  • badania w kierunku chorób dziedzicznych,
  • przeciwciała na toksoplazmozę i różyczkę.

Przygotowanie do ciąży – dieta

Przede wszystkim należy zrezygnować z alkoholu, papierosów oraz leków, które można odstawić. Sama dieta powinna być zdrowa i lekkostrawna, zawierać dużo owoców i warzyw oraz duże ilości produktów zbożowych, które dostarczają witaminę B. Nie należy zapominać o tym, że jedzenie powinno sprawiać przyjemność, być smaczne i urozmaicone. Ponadto trzeba dbać o dobre nawodnienie organizmu.

Zobacz film: Joanna Krupa o zamrożeniu swoich komórek jajowych. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej