Jak długo utrzymuje się opuchlizna po operacji nosa?

Makalish/getty images

Opuchlizna po operacji to jeden z naturalnych objawów wynikających z naruszenia tkanek. Zazwyczaj zanika samoistnie w ciągu 2–6 tygodni. Niekiedy jednak może świadczyć o poważniejszych powikłaniach, którym towarzyszą inne objawy. Co oznacza opuchlizna po operacji?

Opuchlizna po operacji wiąże się z naruszeniem struktur tkanek i jest naturalną reakcją organizmu. Zazwyczaj znika sama w ciągu 2–6 tygodni. W zależności od miejsca, w którym występuje, może towarzyszyć jej niewielki ból. Opuchlizna po operacji nosa występuje wraz z miejscowym zasinieniem w obrębie rany. Niekiedy jednak wynika ze stanu zapalnego, do którego dochodzi wraz z pooperacyjnymi powikłaniami. Nieleczona infekcja lub stan zapalny mogą doprowadzić do szeregu pooperacyjnych powikłań, dlatego bardzo ważna jest dokładna obserwacja zmiany i w razie potrzeby konsultacja z lekarzem.

Czas gojenia i rekonwalescencja po operacji nosa

Operacja nosa, a właściwie plastyka przegrody nosa, to zabieg dość powszechny. Niekiedy wynika z czynników estetycznych, jednak może być wskazaniem medycznym. W dziedzinie otolaryngologii operacja nosa jest najczęściej wykonywanym zabiegiem w znieczuleniu ogólnym. Skrzywienie przegrody to problem wielu osób. Nieprawidłowe ustawienie przegrody może być wynikiem urazu mechanicznego lub złego wykształcenia się nosa w życiu płodowym lub noworodkowym. Skrzywiona przegroda nie tylko może prowadzić do niewłaściwego ustawienia nosa, ale niesie szereg innych konsekwencji, takich jak: bóle głowy, problemy z oddychaniem, uczucie zapchanego nosa bez względu na porę roku, czy też częste infekcje.

Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest operacja prostowania przegrody, polegająca m.in. na modelowaniu lub całkowitym usunięciu chrząstki. Zabieg jest prosty, ale rekonwalescencja bywa uporczywa dla pacjenta. Najważniejsze są pierwsze 2 doby, podczas których pacjent może odczuwać ból głowy i nosa oraz zatykanie uszu. Normalnym objawem jest również obrzęk, który utrzymuje się minimum 3 tygodnie po zabiegu. Miejscowo może pojawić się mały krwiak. Rekonwalescencja trwa ponad 3 tygodnie. W tym czasie pacjent powinien bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza laryngologa.

Obok plastyki przegrody równie popularnym zabiegiem jest polipektomia, czyli usuwanie polipów z nosa. To bardzo prosty i jednocześnie szybki zabieg, polegający na wycięciu zmian za pomocą endoskopu. Całość przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Usunięcie polipów to problem, z którym mierzy się wiele dojrzałych osób. Polipy skutecznie uniemożliwiają swobodne oddychanie przez nos przy jednoczesnej wzmożonej produkcji wydzieliny ropnej. Dodatkowo u chorych, u których wykryto polipy, obserwuje się zmianę barwy głosu.

Czym jest obrzęk i dlaczego się pojawia?

Opuchlizna po operacji powstaje jako naturalna reakcja organizmu na przerwanie struktur tkanek. Ponadto w tzw. przestrzeni pozanaczyniowej dochodzi do gromadzenia się uciekającej z naczyń krwionośnych nadmiernej ilości płynów, które odpowiadają za miejscowe powiększenie się objętości skóry. Dochodzi wówczas do wzrostu ciśnienia wewnątrz naczyń. W niektórych przypadkach, kiedy mamy do czynienia z obrzękiem na tle zapalnym, w naczyniach powstają ogniska. Niewielka opuchlizna wokół rany pooperacyjnej nie jest groźna i wiąże się z procesem gojenia. Jeśli jednak towarzyszy jej miejscowy ból, a nawet gorączka, być może mamy do czynienia z ostrym stanem zapalnym, który powinien być skonsultowany z lekarzem.

Jak zminimalizować opuchliznę po operacji?

Opuchlizna po operacji nosa lub innych miejsc na ciele zazwyczaj utrzymuje się do kilku tygodni, po czym stopniowo sama znika. Jeśli wynika z przeprowadzonej niedawno operacji, należy przestrzegać zaleceń lekarza, przyjmując przepisane lekarstwa. Bardzo ważna po operacji jest higiena nosa, która pozwoli na szybsze gojenie się rany. Niewskazane wówczas są gorące kąpiele, wysiłek fizyczny, przebywanie na słońcu. Pacjenci, u których wraz z opuchlizną po operacji nosa powstał ropień, powinni niezwłocznie skonsultować się z laryngologiem. Jeśli mamy do czynienia z łagodnym obrzękiem, wówczas warto sięgnąć po ogólnodostępne w aptece preparaty w formie okładów lub maści. Oprócz właściwości zmniejszających obrzęki mają one działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jeśli opuchlizna w dotyku jest ciepła, warto miejscowo stosować schłodzone w lodówce kompresy żelowe, które złagodzą stan zapalny i zmniejszą obrzęk.

Jeśli mamy do czynienia z opuchlizną po operacji haluksów, żylaków czy stawu skokowego, należy unieść kończyny powyżej poziomu serca. Niewskazane jest również długie chodzenie, a nawet siedzenie z opuszczonymi nogami.

Zobacz film: Operacja plastyczna nosa.

źródło: x-news

Bibliografia:

1. Jarosław Miłoński, Piotr Pietkiewicz, Jurek Olszewski, Operacje endoskopowe nosa i zatok przynosowych w materiale używanym. Operacje endoskopowe nosa i zatok przynosowych we własnym materiale, „Otolaryngologia Polska”, t. 65, 2011.

Data aktualizacji: 01.12.2020,
Opublikowano: 01.12.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej