Jak dbać o skórę dojrzałą? Sprawdź, co mówi ekspert

Getty Images

Cerę dojrzałą mają te kobiety, które ukończyły 45 lat. Skóra w tym wieku potrzebuje szczególnej troski i pielęgnacji. Jak o nią zadbać? Jakich błędów nie popełniać? Pytamy oto specjalistkę - Milenę Niewiadomą, kosmetologa. 

Czy wiesz, że proces starzenia się skóry rozpoczyna się już w okolicach 25 roku życia? Co prawda o skórze dojrzałej możemy mówić w okolicy 45 urodzin, niemniej niekiedy i cera młodych kobiet pokazuje wyraźne oznaki dojrzałości. Na czym polega starzenie się skóry? Na zmniejszeniu produktywności komórek skóry właściwej - fibroblastów, które odpowiadają za tworzenie kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Wraz z wiekiem zmniejsza się metabolizm i transport produktów przemiany materii. W konsekwencji skórze dostarcza się mniej składników odżywczych i spowalnia się jej samo regeneracja.

Warto wiedzieć, że proces starzenia się skóry nie obejmuje tylko naskórka. Symptomy starzenia się skóry powstają zarówno na powierzchni, jak i w warstwach leżących głębiej. Głównie zmiany pojawiają się w skórze właściwej.

Oczywiście kondycja naszej skóry zależy w dużej mierze od prowadzonego trybu życia. Jeśli kobieta przez od wielu lat stawia na zdrową, pełnowartościową dietę, odpowiednio nawadnia organizm, wysypia się, uprawia sport, unika stresu i nadmiernego opalania, a także używa dobrze dobranych kosmetyków, może mieć pewność, że długo będzie się cieszyć młodym wyglądem.

Przeczytaj też: Produkty spożywcze, które przyspieszają starzenie się organizmu. Co jeść, a czego nie?

Czym charakteryzuje się skóra dojrzała?

Skóra dojrzała charakteryzuję się przede wszystkim utratą jędrności i elastyczności. Jest ona również wiotka, co wiąże się z utratą regularnego owalu twarzy, opadaniem kącików oczu, ust, policzków, powiek, pojawieniem się zmarszczek mimicznych, przebarwieniami skórnymi, teleangiektazjami (rozszerzonymi naczynkami), wyraźnym rogowaceniem naskórka, suchością, zmęczeniem i poszarzałym kolorem.

Pielęgnacja skóry dojrzałej

Od czego warto rozpocząć pielęgnację skóry dojrzałej? Pierwszym krokiem powinno być oczyszczanie. W jaki sposób to robić? Najlepiej zacząć od regularnych peelingów. Możesz robić je sama w domu lub umówić się na zabieg w gabinecie kosmetycznym. Dlaczego warto go stosować? Dzięki nim skóra przyjmie lepiej składniki odżywcze zawarte w kosmetykach.

Kolejnym etapem jest odpowiednie nawilżenie. Możesz w tym przypadku stosować zarówno serum, jak i kremy dla skóry dojrzałej. Po jakie kremy sięgać? Produkty na dzień mogą mieć lżejszą konsystencję, niż kremy do pielęgnacji wieczornej. Jednakże muszą one zapewnić skórze odpowiednią i skuteczną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Dobrze więc, aby w swoim składzie zawierały ceramidy, kwas hialuronowy, ekstrakty roślinne i flawonoidy. Preparaty na dzień powinny zawierać także wysokie filtry UVA i UVB. Kremy do wieczornej pielęgnacji z kolei powinny posiadać takie składniki jak retinol, witaminę C i E. Efekt ich działania wzmocnisz zabiegami regeneracyjnymi, liftingującymi i odżywczymi, wykonywanymi w gabinetach kosmetycznych.

Przeczytaj też: Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie

A co z okolicą oczu, czyli miejscem gdzie upływ czasu jest najbardziej widoczny? Tutaj konieczna jest specjalna pielęgnacja. Skóra koło oczu jest bowiem bardzo cienka i pozbawiona gruczołów łojowych, dlatego łatwo dochodzi do jej przesuszenia. Potrzebne będą więc kosmetyki o lekkiej konsystencji, by przy nakładaniu nie naciągać niepotrzebnie skóry. Składniki w kremie pod oczy powinny usprawniać krążenie limfy i krwi, tworzyć barierę ochronną. Jakie elementy powinny znaleźć się w ich składzie? Kwas hialuronowy, koenzym Q10, masło shea, olej ze słodkich migdałów, olej arganowy, witamina C, kofeina czy wyciąg z kasztanowca.

Poza kosmetykami dobrze jest również fundować sobie – nawet w domowych warunkach – regularne, krótkie masaże twarzy. Najlepiej wykonywać się wieczorem po uprzednim oczyszczaniu skóry.

Wiedź, że niektóre kosmetyki dla skóry dojrzałej możesz zrobić również samodzielnie. Proste i szybkie będą maseczki. Jak je zrobić? Oto trzy rewelacyjne przepisy.

Przepisy na domowe maseczki dla skóry dojrzałej

Maseczka z białka kurzego:

Ubij 2 białka na sztywną pianę i nałóż cienką warstwę na twarz, omijając okolice oczu. Po 15 minutach zmyj ją ciepłą wodą. Następnie nałóż ulubiony krem. Na jaki efekt możesz liczyć? Na wyraźnie napiętą skórę. Propozycja idealna przed wielkim wyjściem.

Maseczka z żelatyny:

1 bądź 2 łyżeczki żelatyny rozpuść w gorącej (nie wrzącej!) wodzie - 2 łyżki H2O. Potem odczekaj aż wytworzony żel przestygnie i nałóż grubą warstwę na twarz, omijając okolice oczu. Po około 20 minutach zmyj maskę ciepłą wodą. Preparat ten działa oczyszczająco, wzmacnia naczynia krwionośne i ujędrnia skórę, a wszystko za sprawą kolagenu i witamin, które zawiera żelatyna.

Maseczka truskawkowa:

Czego potrzebujesz? Oleju sojowego i 5-6 dojrzałych truskawek. Owoce rozgnieć i zmieszać z olejem. Tak przygotowana papkę nałóż na twarz i zmyj ciepłą wodą po upływie 20 minut. Maska ta działa napinająco, rozjaśnia przebarwienia i spłyca drobne bruzdy.

Przeczytaj też: Truskawki – wartości odżywcze i właściwości zdrowotne

Zobacz film: Skóra dojrzała, które okolice wymagają szczególnej uwagi?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 29.05.2020,
Opublikowano: 25.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej