Jak bezpiecznie korzystać z publicznych toalet?

Getty Images

Publiczne toalety są źródłem wielu zarazków. Niemniej w dobie koronawirusa korzystając z nich należy zachować szczególną ostrożność. Na co więc trzeba uważać i jak się zachowywać w tego typu miejscach? Sprawdź!

Od 18 maja Polska rozpoczyna trzeci etap rozmrażania gospodarki. Co to oznacza? A chociażby to, że ponownie zostaną otwarte salony beauty, restauracje, kawiarnie czy bary. W związku z tym część z nas z pewnością częściej zacznie wychodzić z domu, a także… korzystać z publicznych toalet. Tego typu miejsca zawsze stanowiły źródło bakterii i wirusów, niemniej w dobie pandemii mogą być dla nas jeszcze większym zagrożeniem. Dlaczego?

Przeczytaj też: Raport specjalny o koronawirusie

Czy koronawirusem można zarazić się w publicznej toalecie?

Eksperci od początku wybuchu epidemii zaznaczali, że SARS-CoV-2 może znajdować się także w moczu czy kale. W związku z tym toalety (nie tylko te publiczne) mogą stanowić potencjalne zagrożenie zainfekowania koronawirusem.

Znaleziono wirusa i w moczu i w kale. Powierzchnie zanieczyszczone tymi ludzkimi wydzielinami mogą być zakaźne. Musimy szczególnie uważać w toaletach, toaletach publicznych. Zawsze należy myć ręce i zachować maksimum higieny wokół siebie – tłumaczy Piotr Gryglas, dr nauk medycznych, internista i kardiolog.

Jak bezpiecznie korzystać z publicznych toalet?

Z publicznych toalet korzysta wielu ludzi i nie można liczyć, że miejsce to zostanie sprzątnięte po każdej wizycie. I choć kobietom jest o wiele trudniej korzystać z nich w bezpieczny sposób, mężczyźni również powinni pamiętać o niektórych zasadach, które mogą uchronić ich od „złapania” bakterii. Jak więc brzmią te reguły?

  • Przede wszystkim nie należy dotykać deski klozetowej, ani innych elementów toalety. Gdy jest to niemożliwe, warto zabezpieczyć dłoń papierem toaletowym lub chusteczką. Zresztą dobrze jest to także zrobić, gdy będziemy spłukiwać wodę.
  • Po spuszczeniu wody należy jak najszybciej opuścić toaletę. Dlaczego? To właśnie w tym momencie „ulatnia” się najwięcej drobnoustrojów.
  • Obkładasz papierem toaletowym deskę klozetową? Błąd. Na papierze znajduje się mnóstwo bakterii i zarazków, które osiadły na nim od momentu, gdy został wyłożony w toalecie.
  • Pamiętaj także, by nie stawiać na podłodze torebki i nie kłaść na niej ubrań. Na podłodze może być tyle samo drobnoustrojów, co na toalecie.
  • Po opuszczeniu kabiny, koniecznie od razu umyj ręce ciepłą wodą i mydłem. Alternatywą będzie żel antybakteryjny na bazie alkoholu.
  • Unikaj korzystania z suszarek do rąk - to siedliska zarazków. Zdecydowanie lepiej wytrzeć dłonie papierem lub chusteczką albo pozostawić do wyschnięcia.

Przeczytaj też: Suszarki do rąk w toaletach to siedlisko zarazków

Czym jeszcze można zarazić się w publicznej toalecie?

Poza koronawirusem w publicznej toalecie można zarazić się również wirusem grypy, a także bakteriami E.Coli, wirusem żółtaczki typu A, patogenami wywołującymi infekcje skórne czy pałeczkami Shigella.

Przeczytaj też: Jak prawidłowo myć ręce? Przekonaj się, czy robisz to dobrze

Zobacz film: Koronawirus. Czy można zarazić się jedynie drogą kropelkową?

Źródło: Zdrowie


Data aktualizacji: 13.05.2020,
Opublikowano: 13.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Welbi – wiedza o zdrowiu i narzędzia, by o nie zadbać w jednym miejscu

Czy wiesz, że co trzeci Polak ma zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze, co ósmy cierpi na chorobę serca, a już ok. 10% społeczeństwa zmaga się z cukrzycą typu 2? Takie dane przedstawia najnowszy raport "Narodowy Test Zdrowia Polaków" z 2023 roku. Choroby przewlekłe to wyzwanie dzisiejszych czasów, a serwis Welbi.pl to odpowiedź na ten problem – to właśnie tutaj znajdziesz solidną dawkę aktualnej wiedzy o zdrowiu (np. o profilaktyce), a oprócz tego odpowiednie narzędzia, by o nie zadbać: prywatne ubezpieczenie zdrowotne i teleporady u lekarzy specjalistów.

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Jak wydłużyć swoje życie? To nie magia, te sposoby działają

Ludzkość od wieków szuka sposobów na długowieczność. Tymczasem - jak pokazują badania - droga do długiego życia jest znacznie prostsza, niż się wydaje.

Czytaj więcej
Niedosypianie w tygodniu i nadrabianie w weekend - jakie skutki odczuwa twój organizm?

W obecnych czasach wiele osób zaniedbuje sen ze względu na intensywny tryb życia i ciągły pośpiech. Niedosypianie w ciągu tygodnia, a następnie nadrabianie zaległości w weekend stanowi wówczas codzienność. Jednakże, ta praktyka może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. W niniejszym artykule omówimy, jakie skutki dla organizmu może mieć niedostateczna ilość snu w ciągu tygodnia oraz odsypianie w weekend.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
Drogeria internetowa – kosmetyki Holika Holika,czyli lekko i naturalnie

Latem zaczynamy interesować się kosmetykami o lekkiej konsystencji z wyciągami z roślin, o możliwie jak najbardziej naturalnym składzie. Takie właśnie są kosmetyki Holika Holika, marki, której sztandarowym produktem jest wielofunkcyjny żel aloesowy, zawierający ekstrakt z liści aloesu z koreańskiej wyspy Jeju. Dowiedz się, czy kosmetyki Holika Holika przydadzą się w Twojej kosmetyczce latem!

Czytaj więcej
Czym jest psychoterapia?

Coraz więcej osób zastanawia się nad podjęciem psychoterapii i nad tym, czym właściwie jest taka forma pomocy. To zmiana na lepsze. Nie sposób bowiem nie cieszyć się z tego, że coraz więcej osób wychodzi z cienia i zaczyna walczyć ze swoimi problemami psychicznymi. Choć sytuacja nadal jeszcze nie jest idealna, to jednak zmierza ku dobremu. Dlatego warto zdobywać wiedzę na temat psychoterapii. Im więcej wiesz, tym mniej się obawiasz – to dość znane połączenie. Czym jest psychoterapia? Dowiedz się!

Czytaj więcej
Bakteryjne zapalenie gardła – co robić? Leczenie

Bakteryjne zapalenie gardła, określane inaczej jako angina, wywoływane jest przez bakterie z grupy paciorkowców. Infekcja ma nagły i gwałtowny przebieg, a towarzyszące jej objawy wiążą się m.in. z silnym bólem gardła i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jak rozpoznać bakteryjne zapalenie gardła? W jaki sposób przebiega leczenie? Czy przyjmowanie antybiotyków jest konieczne?

Czytaj więcej
Jak bezpiecznie ubrać się w góry?

Wyprawa w góry powinna być dobrze zaplanowana. Poza właściwym prowiantem i wyznaczeniem trasy należy wziąć pod uwagę także uniwersalny ubiór. Najlepszy jest ten na cebulkę, bo pogoda w górach zmienia się dynamicznie. Nie bez znaczenia jest również oddychająca bielizna na zimę, a niezależnie od pory roku – wygodne i wytrzymałe buty trekkingowe lub górskie. O czym musisz wiedzieć, kiedy kompletujesz garderobę w góry?

Czytaj więcej