Jaglica - jakie są objawy tej choroby oczu?

Fot: PixieMe / stock.adobe.com

Jaglica to choroba oczu, która pojawia się najczęściej w krajach o niższym poziomie rozwojowym, ale turystyka i migracje ludności powodują, że schorzenie to może wystąpić również w Europie. Właściwe leczenie daje możliwość całkowitego wyzdrowienia.

Jaglicę wywołują chlamydie - drobnoustroje zaliczane do bakterii, żyjące wyłącznie wewnątrz komórek gospodarza. Pojawia się najczęściej u osób niedożywionych, mieszkających w warunkach niepozwalających na utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny osobistej. Do zarażenia dochodzi przez kontakt bezpośrednio z chorym lub z zakażonymi przez niego przedmiotami. Zakaźna jest wydzielina z oczu lub nosa i wszystkie rzeczy (odzież, ręczniki, pościel), na których mogła się osadzić. Do zakażenia może też dojść drogą kropelkową, w wyniku kontaktu z kichającą albo kaszlącą osobą chorą na jaglicę. Dlatego schorzenie to tak szybko rozprzestrzenia się w miejscach, gdzie brakuje toalet, dostępu do czystej, bieżącej wody, a poziom higieny osobistej jest niski.

Pierwsze objawy jaglicy

Podstawowym objawem jaglicy są pojawiające się na spojówce wewnętrznej strony powiek zgrubienia - żółtawe grudki, wokół których widać przekrwioną i obrzękniętą otoczkę. Z czasem grudek przybywa, a już istniejące powiększają się i wypełniają galaretowatą treścią. Pękają przy ucisku, a wylewająca się z nich masa jest wysoce zakaźna. Zmianom towarzyszy rozlane przekrwienie i obrzęk spojówek.

Objawy jaglicy w kolejnych fazach choroby

Po początkowym zapaleniu spojówek, w trakcie którego pojawiają się pierwsze, nie w pełni uformowane grudki, dochodzi do ich dojrzewania. Grudki stają się galaretowate, mogą występować na całej powierzchni spojówki, a nawet na mięsku łzowym w przyśrodkowym kąciku oka. W górnej części rogówki powstaje niekiedy biaława, przykrywająca ją błonka z wrastającymi w nią naczyniami, zwana łuszczą jagliczą.

W kolejnej fazie choroby dochodzi do pękania grudek. W ich miejscu na spojówkach powstają blizny, które wraz z rozwojem choroby mogą coraz bardziej zniekształcać powieki. Tarczka (chrząstka znajdująca się w górnej powiece) deformuje się i zakrzywia, co sprawia, że osoby z tym stadium jaglicy mają opadające powieki górne.

Zmiany chorobowe, a głównie zbliznowacenia, prowadzą do tego, że rzęsy rosną w nieprawidłowym kierunku, drażniąc i nieustannie drapiąc rogówkę. Powoduje to jej uszkodzenia, a rozwijające się, trudno leczące owrzodzenia prowadzą do powstania bielma, czyli trwałego, zwyrodnieniowego zmętnienia rogówki. Początkowo pojawiają się zaburzenia widzenia, a w miarę postępu choroby światło przestaje przedostawać się do wnętrza gałki ocznej i osoba chora traci wzrok. Zbliznowacenia w obrębie powiek przyczyniają się również do zaburzenia funkcjonowania gruczołów znajdujących się w powiekach, a co za tym idzie - niedostatecznej produkcji śluzowych i tłuszczowych składników łez. Prowadzi to do wysychania powierzchni rogówki i przyspiesza jej degenerację. Dodatkowym powikłaniem stają się nawracające jęczmienie, które ciężko się goją i w niektórych sytuacjach mogą wymagać interwencji chirurgicznej.

Leczenie jaglicy

Do pozbycia się jaglicy niezbędne jest przede wszystkim leczenie antybiotykami i skrupulatne zachowywanie higieny osobistej  (mycie twarzy, rąk, częsta zmiana odzieży, pościeli, ręczników). Osoba chora najczęściej otrzymuje przez kilka tygodni doustne antybiotyki z grupy erytromycyny lub tetracykliny. Dodatkowo stosuje się długotrwałe (co najmniej dwumiesięczne) leczenie za pomocą maści i kropli podawanych do worka spojówkowego. Maści z substancjami bakteriostatycznymi są również aplikowane na powierzchnię powiek.

Jeśli dochodzi do deformacji powiek (a rogówka jest uszkodzona), wykonuje się operacje zmierzające do przynajmniej częściowego odtworzenia ich prawidłowego kształtu. Są to krótkie zabiegi, niewymagające pobytu w szpitalu, najczęściej wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Leczenie to ma na celu zlikwidowanie podwinięcia powiek, co zapobiega dalszemu drażnieniu rogówki przez rzęsy. Odzyskujące prawidłowy kształt powieki mogą znowu całkowicie zamykać szparę powiekową, chroniąc oko przed wysychaniem.

O ile doszło już do powstania bielma, a po operacji powiek stan rogówki i widzenie nie poprawiają się, jedynym sposobem przywrócenia wzroku jest przeszczep rogówki.

Jaglica - rokowanie

Odpowiednio wcześnie wdrożona terapia pozwala na wyleczenie jaglicy bez powikłań. W zmianach zaawansowanych leczenie zachowawcze chroni tylko przed progresją zmian, nie likwiduje powstałych już deformacji. Nie zabezpiecza ono również chorego przed powtórnym zakażeniem, szczególnie jeśli nadal przebywa w środowisku pełnym chlamydii. Dlatego najlepszym sposobem zapobiegania rozwojowi choroby i jej nawrotom jest trwała poprawa standardu życia i poziomu higieny osobistej oraz szybka eliminacja pojawiających się ognisk choroby.

Zobacz film: Laserowa korekcja wzroku. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 29.12.2017,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej
Czym jest zaćma jądrowa oka? Przyczyny, objawy i operacja

Zaćma jądrowa oka to wrodzona lub nabyta choroba oczu, w przebiegu której dochodzi do zmętnienia soczewki w jej środkowej części. Skutkiem tego jest rozpraszanie światła, przez co nie dociera ono do siatkówki. U chorych na zaćmę jądrową pogarsza się widzenie w dal. Sposobem leczenia schorzenia jest zabieg chirurgiczny.

Czytaj więcej
Główne objawy złośliwych nowotworów gałki ocznej u dzieci i dorosłych

Objawy najczęstszego nowotworu złośliwego oka u dzieci, czyli siatkówczaka, to leukokoria i zez. Leukokoria oznacza biały odblask źrenicy pojawiający się po oświetleniu gałki ocznej. Natomiast zez to nieprawidłowe ustawienie jednej gałki ocznej w stosunku do drugiej. Objawy te pojawiają się najczęściej u małych dzieci, co pomaga wcześnie zdiagnozować chorobę.

Czytaj więcej
Badanie w kierunku jaskry – diagnostyka choroby

Badanie w kierunku jaskry wykonuje się zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Diagnostyka jaskry zależy od wieku pacjenta, natomiast zawsze uzupełnia podstawowe badania okulistyczne.

Czytaj więcej
Jaskra u dzieci (wrodzona) – mechanizm, objawy i leczenie

Jaskra dziecięca nazywana jest też wrodzoną, ponieważ jej główną przyczyną są zaburzenia rozwojowe oka, a dokładniej tzw. kąta przesączania. Choroba powoduje zanik włókien nerwu wzrokowego, a nieleczona może prowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku.

Czytaj więcej