Irydologia - zastosowanie, technika badania i mapa irydologiczna oka

Fot: Serg Zastavkin / stock.adobe.com

Irydologia to metoda badania oka wywodząca się ze starożytnych Chin. Początkowo służyła do oceny stanu zdrowia kupowanych zwierząt gospodarskich, z czasem (po opracowaniu map irydologicznych oczu) stała się narzędziem diagnostyki lekarskiej, a ostatecznie - elementem medycyny alternatywnej.

Badanie irydologiczne obejmuje tęczówkę oka. Jej szczegółowa obserwacja i wykorzystanie map oka pozwala na określenie stanu poszczególnych narządów i rozpoznawanie ich chorób. 

Różnice pomiędzy dostępnymi mapami irydologicznymi i wielość interpretacji zmian tęczówki świadczą o tym, że wynik badania może być bardzo różny i nie zawsze wiarygodny.

Technika badania irydologicznego

Badanie irydologiczne polega na obserwacji tęczówek w obu oczach. Kiedyś oświetlano oko świeczką i patrzono na nie przez lupę, dziś wykorzystuje się najczęściej lampy szczelinowe (stosowane zwykle przez okulistów) pozwalające na obserwowanie oświetlonych określonym strumieniem światła struktur oka w powiększeniu. Szczegółową analizę prowadzi się często na podstawie wykonanych w trakcie badania zdjęć cyfrowych lub zapisu wideo. 

Badający skupia się w pierwszej kolejności na obserwacji barwy tęczówek, kształtu i wielkości źrenicy, a następnie analizuje szczegółowo budowę tęczówki pod kątem jej struktury i obecności widocznych przebarwień, plamek, linii. Na tym etapie badania formułowane są zwykle wstępne opinie na temat stanu zdrowia i ogólnej kondycji badanego. 

Określana jest również jego konstytucja, czyli zestaw charakterystycznych cech, zarówno dziedzicznych, jak i związanych z wpływem środowiska. Wnioski obejmują zwykle opis cech fizycznych, psychicznych oraz listę skłonności danej osoby do pewnych chorób lub dysfunkcji.

Uważa się, że prawidłowe kolory oczu to różne odcienie niebieskiego, brązowego i ich kombinacje. Pozostałe kolory mogą świadczyć o istnieniu choroby lub zaburzenia metabolicznego.

Zobacz także: Ocena zdrowia na podstawie czytania z tęczówki oka. Czy to działa?

Strukturę tęczówki opisuje się, zwracając uwagę na jej charakterystyczne elementy:

  • beleczki - pasma mięśniowe o różnej grubości, długości i ułożeniu,
  • szczeliny - wąskie przestrzenie pomiędzy beleczkami,
  • zatoki - rozszerzające się, otwarte obszary, tworzące wielokształtne zbiorniki. 

Dłuższe, grubsze i regularnie, gęsto ułożone beleczki mają świadczyć o sile witalnej, zdrowiu, zdolności do zwalczania chorób, choć mogą też sugerować skłonność do immunologicznie uwarunkowanych chorób układowych. 

Ażurowe struktury z krótkimi, chaotycznie ułożonymi beleczkami i dużą ilością zatok, mają być oznaką słabości organizmu, skłonności do chorób ciężkich i przewlekłych oraz nowotworów. Typ pośredni - najczęściej spotykany - kojarzy się z występowaniem alergii, chorób naczyniowych, przewlekłych chorób górnych dróg oddechowych czy zapalenia żył

Jeśli takiego obrazu dopełniają widoczne szczeliny, istnieje zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia chorób uwarunkowanych genetycznie. 

Mapa irydologiczna oka

Częścią badania irydologicznego jest szczegółowa analiza narządowa. Podstawę oceny stanowi mapa oka (a raczej: oczu) przypisująca konkretne okolice lewej i prawej tęczówki do określonych narządów i obszarów ciała. Zwykle na lewej tęczówce znajdują się rejony odpowiadające elementom lewej połowy, zaś prawe oko odzwierciedla stan prawej strony ciała. Wydzielone obszary składają się z wielu segmentów, przyporządkowanych do mniejszych stref lub konkretnych narządów.

Mapy irydologiczne są niezwykle szczegółoweWielu badaczy opracowywało na podstawie swoich doświadczeń własne wersje map, co sprawia, że nie zawsze interpretacja obserwowanych zmian jest taka sama.

Ocena stanu chorego na podstawie map irydologicznych oka

Irydologia diagnozuje choroby i zmiany czynnościowe na podstawie zmian obserwowanych w poszczególnych regionach tęczówki. Mogą to być:

  • krypty,
  • znaki defekty,
  • poprzecznice i linie promieniste,
  • pierścienie kurczowe, 
  • rozarium limfatyczne, 
  • obwódka starcza.

Odkształcenie źrenicy w pobliżu określonego obszaru tęczówki może świadczyć o określonych zmianach chorobowych w narządzie, któremu ta strefa odpowiada. Plamki, kreski, przebarwienia lub cienie są interpretowane jako znak konkretnych patologii w danej okolicy ciała. Niektórzy z irydologów zwracają również uwagę na stan naczyń krwionośnych i splotów naczyniowych w obrębie rąbka rogówki i u nasady tęczówki.

Opinie lekarzy na temat irydologii

Irydologia nie jest metodą uznawaną przez medycynę konwencjonalną . Jej wartość diagnostyczna jest oceniania nisko ze względu na brak powtarzalności wyników w przypadku badania chorego przez kilku irydologów. Bardzo mała jest także skuteczność irydologii w rozpoznawaniu zdiagnozowanych wcześniej przez lekarzy chorób (np. nowotworów). 

Zobacz także: Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie

Dlatego opieranie jakiegokolwiek leczenia wyłącznie na wynikach badania irydologicznego może być dla pacjenta bardzo niebezpieczne. Nie można irydologią zastąpić pełnej diagnostyki klinicznej ani uspokajać się faktem, że badanie tęczówki nie ujawniło żadnej choroby.

Zobacz film: Laserowa korekcja wzroku. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 26.11.2017,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej