IPP - wskazania, działanie, stosowanie i przedawkowanie

Getty Images

IPP to lek dostępny wyłącznie na receptę. Stosuje się go podczas leczenia schorzeń układu pokarmowego. Jak działa? W jaki sposób powinno się go stosować? Odpowiedzi znajdziesz w naszym materiale.

Co to za lek IPP? To preparat występujący pod postacią tabletek dojelitowych. Przepisuje się go w trakcie leczenia schorzeń układu pokarmowego. Lek ten można wykupić wyłącznie na receptę.

IPP – działanie

Substancją czynną preparatu IPP jest pantoprazol. Na jakiej zasadzie działa? Hamuje wydzielanie soku żołądkowego. Warto wiedzieć, że bardzo szybko przenika ona do krwi – maksymalne stężenie uzyskuje po około dwóch godzinach od przyjęcia. Substancja te metabolizowana jest głównie w wątrobie i wydalana w dużej mierze z moczem lub żółcią.

Przeczytaj też: Dlaczego nie powinno się popijać leków sokiem grejpfrutowym?

IPP – wskazania

Komu powinno przepisać się lek IPP? Wiele zależy od tego, o jakiej dawce mowa. Gdy chodzi o preparat IPP 20, mogą przyjmować go pacjenci z łagodną chorobą refluksową. Dodatkowo środek ten zaleca się osobom, które od dawna leczą refluksowe zapalenie przełyku lub chcą zapobiegać jego nawracaniu się. Lek ten zapobiega także owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy, będących następstwem zażywania nieselektywnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. A kto może przyjmować lek IPP 40? Pacjenci z wrzodową chorobą żołądka i dwunastnicy, a także ci, którzy chcą jej zapobiegać. Dodatkowo przepisuje się go również ludziom, którzy walczą z umiarkowanym lub ciężkim zapaleniem przełyku, a także zespołem Zollingera – Ellisona czy innymi schorzeniami, wynikającymi z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego.

Przeczytaj też: Jak działa układ pokarmowy?

IPP – przeciwwskazania

Wiemy już kto powinien przyjmować IPP, więc przejdźmy do kwestii, komu nie wolno brać tego leku. A zatem? Jeśli mowa o wersji IPP 20 zabrania się zażywania preparatu przez pacjentów, którzy jednocześnie stosują lek atazanawir. Z kolei, gdy chodzi o IPP 40 obowiązują te same przeciwwskazania. Czerwone światło zapala się jednak dodatkowo przed ludźmi z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby i nerek. Obydwu środków nie wolno przepisywać kobietom w ciąży oraz matkom karmiącym, a także tym, którzy wykazują nadwrażliwość na jakikolwiek składnik leku.

IPP – stosowanie

Jak powinno się przyjmować lek IPP? Konkretną dawkę powinien ustalić lekarz. Wiąże się to bowiem z danym schorzeniem. Warto wiedzieć, że przedawkowanie leku IPP nie przyspieszy kuracji, a jedynie może zagwarantować działanie niepożądane.

Przeczytaj też: Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego i refluksu żółciowego

IPP – skutki uboczne

Zażywając jakikolwiek wyrób medyczny trzeba mieć na uwadze ewentualne skutki uboczne, jakie może przynieść jego stosowanie. Jakie działania niepożądane mogą pojawić się przy preparacie IPP? Zazwyczaj mowa tutaj o bólu brzucha, biegunce, wzdęciach, zaparciach, bólach i zawrotach głowy czy reakcja alergicznych. Pamietaj jednak, że jeśli wystąpią u ciebie któreś z nich, należy odstawić preparat i czym prędzej skontaktować się z lekarzem.

Zobacz też film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy?

Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 09.06.2020,
Opublikowano: 09.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej