Inwazyjne i nieinwazyjne zabiegi powiększające usta – różne sposoby modelowania warg

Fot: Serg Zastavkin / fotolia.com

Powiększanie ust kwasem hialuronowym, wypełnianie ust tłuszczem z własnego ciała czy chirurgiczne wszczepianie implantów, to tylko niektóre ze sposobów na modelowanie kształtu warg. Poznaj różne rodzaje zabiegów modelujących usta.

Przyczyn niezadowolenia z wyglądu ust może być wiele. Niektóre osoby skarżą się na zbyt wąskie wargi, inne na asymetryczną budowę i niewyraźne kontury, a jeszcze innym doskwierają efekty wywołane starzeniem się skóry (wiotczenie, zmarszczki i opadające kąciki). Istnieją różne sposoby – inwazyjne i nieinwazyjne – modelowania ust. Metody inwazyjne polegają zwykle na chirurgicznym wszczepieniu w wargi implantów lub tłuszczu z własnego ciała bądź usunięciu fragmentu skóry pod nosem, aby uzyskać efekt uniesienia ust. Nieinwazyjne metody natomiast są dużo mniej skomplikowane i bezpieczniejsze, jednak ich efekty nie są trwałe.

Kwas hialuronowy – usta wypełnione naturalną substancją

Powiększanie ust kwasem hialuronowym to jedna z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych metod korekty kształtu warg.

Kwas hialuronowy jest substancją, która występuje naturalnie w organizmie ludzkim i jest jednym z głównych składników skóry. Odpowiada za wiązanie wody, łączenie włókien kolagenowych, nawilżenie i sprężystość skóry. Jest więc substancją dobrze tolerowaną przez organizm, a wykorzystanie preparatów z kwasem hialuronowym do powiększania ust wiąże się z minimalnym ryzykiem powikłań.

Zabieg bezinwazyjnego powiększania ust polega na wypełnieniu warg preparatem z usieciowionym kwasem hialuronowym. Odbywa się pod znieczuleniem stomatologicznym lub z wykorzystaniem maści znieczulającej. Trwa około 30 minut, a efekty widoczne są natychmiast.

Usta po wstrzyknięciu kwasu są pełniejsze, kontur jest wyraźniejszy, a w dodatku są miękkie i nawilżone. Efekt powiększenia ust utrzymuje się około 12 miesięcy.

Zobacz film: Co zrobić, aby usta były zdrowe i piękne? Źródło: Stylowy Magazyn.

Botoks – usta wypełnione toksyną botulinową?

Botoks to neurotoksyna, która w przeciwieństwie do kwasu hialuronowego nie występuje w ludzkim organizmie. Potocznie nazywany jest też jadem kiełbasianym, ponieważ występuje w zepsutych, mięsnych produktach spożywczych, takich jak wędliny. Produkują ją beztlenowe bakterie Bacillus botulinus. Połknięta stanowi silną truciznę, jednak zastosowana domięśniowo w niewielkiej ilości, nie jest niebezpieczna dla organizmu, a organizm dobrze ją toleruje.

Wstrzyknięty w skórę botoks blokuje wytwarzanie acetylocholiny, czyli neuroprzekaźnika. W rezultacie sygnał pomiędzy komórką nerwową a mięśniem nie przechodzi, a małe mięśnie zostają sparaliżowane. Skóra rozluźnia się, zmarszczki spłycają, a mimika twarzy jest lekko ograniczona.

Często można spotkać się z opinią, że jedną z metod powiększania ust jest botoks. W rzeczywistości ta substancja nie stanowi wypełniacza ust – wygładza zmarszczki i może unieść kąciki ust. Botoks stosowany jest również przy tak zwanym uśmiechu dziąsłowym, który odkrywa znaczną część górnego łuku zębowego. Wstrzykiwany w mięsień okrężny ust, który jest odpowiedzialny za nadmierne skurcze, zmniejsza widoczność dziąseł.

Modelowanie ust tłuszczem własnym – 2 metody

Powiększanie ust tłuszczem polega na pobraniu tłuszczu z niewidocznego miejsca ciała (w którym występują większe ilości tkanki tłuszczowej, np. z brzucha), opracowaniu pobranej tkanki oraz iniekcji w czerwień wargową ust. Jest to zabieg nieinwazyjny.

Opracowywanie tłuszczu może odbywać się na 2 sposoby, a każdy z nich przynosi inne rezultaty:

  • Tkanka tłuszczowa jest odwirowywana, a otrzymany materiał zawiera komórki tłuszczowe, krew, wolne lipidy i fragmenty tkanek. Efekty zabiegu mogą nie być zadowalające, ponieważ organizm wchłania przeszczepiony materiał tuż po zabiegu i występuje konieczność kilkukrotnego powtarzania zabiegu. Ostateczny efekt utrzymuje się kilka miesięcy.
  • Tkanka tłuszczowa jest filtrowana w taki sposób, że powstaje izolat komórek tłuszczowych, wzbogacony o komórki macierzyste. Komórki macierzyste działają nie tylko na same usta, ale również na skórę wokół nich. Zostają pobudzone procesy regeneracyjne, skóra jest odżywiana i dotleniana. Efekt utrzymuje się znacznie dłużej niż w przypadku metody nr 1 – nawet kilkanaście miesięcy.

Przeszczep własnej skóry

Ten rodzaj zabiegu można nazwać „naturalnym powiększaniem ust”, ponieważ jak w przypadku poprzedniej metody, wykorzystuje tkankę własną pacjenta.

Z niewidocznego miejsca ciała zostaje pobrany wąski pasek skóry, który zostaje wszczepiony w wargi. Wykonuje się to przy pomocy nacięcia z boku ust.

Przeszczep nie może zostać odrzucony, ponieważ tkanka pochodzi z własnego organizmu. Efekt zabiegu jest naturalny i estetyczny.

Powiększanie ust implantem

Jest to inwazyjna metoda korekty ust, która polega na wypełnieniu warg implantem np. z silikonowego granulatu. Implant wprowadzany jest do ust przez nacięcia wykonywany po stronie jamy ustnej, a po zabiegu zakładane są niewielkie szwy, które nie powinny być widoczne, jeśli są poprawnie założone.

Powiększanie ust implantem jest zabiegiem chirurgicznym, który wymaga rekonwalescencji. Zaletą tego zabiegu jest trwały efekt. Wszczepione implanty można wyciągać i wymieniać na inne rozmiary.

Nacinanie skóry i podnoszenie ust

Kolejna z inwazyjnych metod modelowania ust. Wykonuje się go w następujący sposób: lekarz wycina fragment skóry nad ustami, następnie unosi wargę i zszywa w miejscu powstałego ubytku. Dzięki temu skóra się napręża i wygładza, a waga powiększa. Istnieje możliwość powiększenia tą metodą zarówno górnej, jak i dolnej wargi.

Drugi sposób, który polega na wykonaniu nacięcia tuż pod nosem i podniesieniu całego obszaru, umożliwia powiększenie jedynie górnej wargi.

Efekt jest oczywiście trwały, a po zabiegu pozostaje niewielka blizna. Ponieważ istnieje coraz więcej łagodniejszych i bezpieczniejszych sposobów modelowania ust, ten zabieg wykonywany jest sporadycznie.

Powiększanie ust makijażem permanentnym lub tatuażem

Ten rodzaj modelowania warg jest bezinwazyjny i nie wymaga aplikowania żadnych wypełniaczy. Dzięki modelowaniu ust permanentnym makijażem lub tatuażem można poprawić obrys ust i optycznie je powiększyć.

Podczas zabiegu do naskórka wprowadza się pigmenty w wybranym kolorze i rysuje cieniutką kreseczkę, która wychodzi delikatnie poza obręcz warg. Aby efekt był naturalny, całe wargi pokrywane są takim samym kolorem. Daje to więc dodatkowo efekt koloryzacji.

Istnieje możliwość wykonania makijażu permanentnego naskórka lub tatuażu, który sięga do głębszej warstwy skóry. Efekt makijażu utrzymuje się do kilkunastu miesięcy, a tatuażu – do 3 lat.

Przed wykonaniem każdego z opisanych zabiegów należy dobrze przemyśleć, jaki efekt chcemy osiągnąć i czy ma być on trwały, czy czasowy. Powiększanie ust warto wykonać w zaufanych gabinetach kosmetycznych lub klinikach medycyny estetycznej.

Zobacz film: Co to jest botoks party? Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 01.03.2018,
Opublikowano: 21.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej