Imupret N (krople doustne) - ulotka, skład i dawkowanie leku

Fot: vadimguzhva / gettyimages.com

Imupret N jest tradycyjnym produktem leczniczym o pochodzeniu roślinnym, który stosowany jest przy pierwszych oznakach oraz w czasie trwania przeziębienia. Imupret N występuje w formie kropel i należy go stosować doustnie.

Imupret N – działanie

Imupret N jest tradycyjnym produktem pochodzenia roślinnego. W jego składzie znajdują się wyciągi z roślin, które zawierają substancje goryczkowe, garbniki, saponiny, flawonoidy, triterpeny i olejki eteryczne. Substancje te wykazują korzystne, wzajemnie uzupełniające się działanie na funkcjonowanie śluzówki gardła i nosa, działają przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwzapalnie, stymulują naturalną odporność organizmu. Lek stosuje się podczas pierwszych objawów przeziębienia i w trakcie jego trwania.

Imupret N – skład

Substancją czynną leku jest wyciąg złożony z:

  • ziele skrzypu;
  • ziele krwawnika pospolitego;
  • korzeń prawoślazu;
  • liście orzecha włoskiego;
  • ziele mniszka lekarskiego;
  • kwiat rumianku;
  • kora dębu;
  • rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol.

Imupret N – dawkowanie

Dawkowanie przy nasilonych (ostrych) objawach przeziębienia – w pierwszych dniach leczenia:

Wiek Dawka jednorazowa Dawka dzienna (5-6 dawek jednorazowych)
Dzieci od 2 do 5 lat 10 kropli 50 – 60 kropli
Dzieci od 6 do 11 lat 15 kropli 75 – 90 kropli
Młodzież od 12 lat i dorośli 25 kropli 125 – 150 kropli

Lek należy stosować zgodnie z powyższym dawkowaniem do czasu, kiedy objawy zaczną ustępować lub ulegną złagodzeniu, ale nie dłużej niż przez 7 dni.

Kiedy objawy zaczną ustępować lub będą miały łagodniejszy charakter, należy obniżyć dawkowanie:

Wiek Dawka jednorazowa Dawka dzienna (3 dawki jednorazowe)
Dzieci od 2 do 5 lat 10 kropli 30 kropli
Dzieci od 6 do 11 lat 15 kropli 45 kropli
Młodzież od 12 lat i dorośli 25 kropli 75 kropli

Lek należy podawać doustne. Można przyjmować z niewielką ilością płynu, np. z wodą w kieliszku do leków lub w przypadku dzieci – na małej łyżeczce wody. W celu łatwiejszego dawkowania, butelkę należy trzymać pionowo podczas odmierzania kropli.

Leku nie podawać dzieciom w wieku poniżej 2 lat.

Podczas przechowywania może pojawić się niewielki osad lub zmętnienie.

Informacja dla diabetyków – 100 ml leku Imupret N w kroplach, zawiera mniej niż 0,6 g łatwo przyswajalnych węglowodanów.

Imupret N – możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, ten również może powodować działania niepożądane, chociaż nie występują one u każdego.

Działania niepożądane, które mogą wystąpić:

  • niezbyt często (występują u 1 do 100 na 1000 pacjentów) – zaburzenia przewodu pokarmowego,
  • częstość nieznana ( nie może być określona na podstawie dostępnych danych) – reakcje alergiczne.

Przetwory z kwiatów rumianku mogą powodować reakcje nadwrażliwości również u pacjentów uczulonych na inne rośliny z rodziny Asteraceae (np. bylica, krwawnik pospolity, chryzantemy, stokrotki) w wyniku tzw. alergii krzyżowej.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o bezpiecznym przyjmowaniu leków: 

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Imupret N – jak przechowywać

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować leku po upływie okresu ważności. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca. Po otwarciu butelki okres trwałości wynosi 6 miesięcy.

Leków nie należy wrzucać do kanalizacji, ani domowych pojemników na odpady. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

Imupret N – przeciwwskazania

Kiedy nie przyjmować leku:

  • jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą (etanol);
  • jeśli pacjent ma uczulenie na rośliny z rodziny astrowatych Astreacae.

Imupret N a inne leki

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Brak badań oceniających oddziaływania leku z innymi lekami przy jednoczesnym podawaniu. Dotychczas nie zostały zgłoszone interakcje leku z innymi lekami. Podczas stosowania produktów zawierających korę dębu, wchłanianie alkaloidów oraz innych alkalicznych produktów leczniczych może być zmniejszone lub zablokowane.

Imupret N a ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, gdy przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie zaleca się stosowania tego leku u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią ze względu na brak badań oceniających bezpieczeństwo jego stosowania, jak również ze względu na zawartość etanolu.

Imupret N zawiera etanol

Lek zawiera ok. 19% etanolu (alkoholu), co oznacza, że 25 kropli produktu zawiera w przybliżeniu 210 mg etanolu, co jest równe 5 ml piwa lub 2 ml wina.

  • Dawka jednorazowa - 10 kropli stosowana u dzieci w wieku od 2 do 5 lat zawiera ok. 80 mg etanolu,
  • Dawka jednorazowa - 15 kropli stosowana u dzieci w wieku od 6 do 11 lat zawiera ok. 120 mg etanolu.

Szkodliwe dla osób z chorobą alkoholową.

Należy wziąć pod uwagę podczas stosowania u kobiet ciężarnych lub karmiących piersią, u dzieci i u osób z grup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby lub z padaczką.

Należy unikać stosowania tego leku z innymi produktami leczniczymi zawierającymi etanol.

Data aktualizacji: 29.08.2019,
Opublikowano: 28.08.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej