Ile trwa przeziębienie u dzieci, kobiet w ciąży i innych dorosłych?

Fot. Kyryl Gorlov / Getty Images

Przeziębienie trwa około 7 dni. Stosując właściwe leczenie, można wpłynąć na to, ile trwa przeziębienie. Przeziębienie u kobiet w ciąży może trwać dłużej ze względu na osłabienie układu odpornościowego i ograniczone możliwości terapeutyczne.

Przeziębienie jest zespołem objawów najczęściej wywołanym przez wirusy. Jest związane z nieżytem nosa, zapaleniem gardła lub zatok przynosowych. Choroba przeziębieniowa dotyka ludzi średnio od 2 do 4 razy w roku. Szczególnie częste są przeziębienia u dzieci.

Ile trwa przeziębienie i jak się objawia?

Objawy przeziębienia pojawiają się najczęściej w ciągu 2 dni od zakażenia i po 3–4 dniach osiągają największe nasilenie Na ogół objawy przeziębienia mijają samoistnie po 4–7 dniach, choć niektóre znikają szybciej, jak np. gorączka, a inne, jak katar, utrzymywać się mogą dłużej. Pierwsze objawy przeziębienia to: podwyższenie temperatury ciała, drapanie w nosie i gardle, kichanie. Kaszel najczęściej jest związany ze spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła i jej podrażnianiem. U dzieci częściej przy przeziębieniu pojawia się gorączka niż u dorosłych. Objawy przeziębienia na tle wirusowym obejmują również bóle mięśni, stawów, uczucie rozbicia.

Zobaczcie koniecznie, jakie są domowe sposoby na przeziębienie w ciąży:

Zobacz film: Przeziębienie w ciąży - domowe sposoby leczenia. Źródło: 36,6

Przeziębienie u kobiet w ciąży

Przeziębienie u kobiet w ciąży może utrzymywać się dłużej niż u innych osób. Wynika to z faktu, że kobiety w ciąży mają zdecydowanie osłabiony układ immunologiczny. Ponadto nie mogą stosować wielu leków wpływających na skrócenie objawów choroby. Jeśli jednak objawy są mocno nasilone przez dłużej niż 7 dni, konieczna jest konsultacja lekarska, a czasem wdrożenie antybiotyku. U kobiet w ciąży i dzieci częściej niż u pozostałej zdrowej populacji może dojść do nadkażenia bakteryjnego.

Ile trwa przeziębienie wirusowe a ile bakteryjne?

Przeziębienie wirusowe utrzymuje się zwykle 3–4 dni. Czasami pojedyncze objawy nie wymagające leczenia. Niewielki katar czy sporadyczny kaszel mogą utrzymać się do 7 dni. Niekiedy infekcje wirusowe mogą wywołać objawy występujące dłużej, jak uporczywy kaszel, mogący trwać nawet do 2 miesięcy. Jest to jednak pojedynczy przetrwały objaw, a nie pełnoobjawowe zakażenie. Zakażenie bakteryjne ma często większe nasilenie objawów klinicznych i utrzymuje się dłużej, powyżej 7 dni. Właściwe leczenie może skrócić czas trwania objawów klinicznych, jednak antybiotyki należy stosować przez co najmniej 7 dni, a niejednokrotnie przez 10. Zakażenia bakteryjne również mogą ustąpić samoistnie po około 10 dniach, jednak wiąże się to z ryzykiem powikłań.

Ile może trwać przeziębienie przy właściwym leczeniu?

Zakażenia bakteryjne wymagają antybiotykoterapii, która jeśli jest właściwie dobrana, powoduje poprawę już po 24 godzinach leczenia. W przypadku zakażeń wirusowych stosuje się wyłącznie leczenie objawowe poprzez podawanie leków przeciwgorączkowych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, wykonywanie inhalacji czy stosowanie środków hamujących nadmierne wydzielanie z nosa. Brak jakichkolwiek działań powoduje, że objawy są nasilone, osłabiają organizm, zapalenie może się bardziej szerzyć, co wydłuża okres rekonwalescencji.

Jak odróżnić przeziębienie od grypy? Jak leczyć oba schorzenia? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Jak wygląda leczenie grypy, a jak przeziębienia? Źródło: Stylowy Magazyn


Data aktualizacji: 31.10.2018,
Opublikowano: 31.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej