Czystek już od kilku lat jest jednym z najpopularniejszych ziół. Ma działanie antyalergiczne, detoksykujące, przeciwbakteryjne i antywirusowe. Najpopularniejszą formą używania czystka jest picie naparu. Hydrolat z czystka to mniej znana forma użycia tej rośliny. Czystek niweluje nieprzyjemny zapach potu, działa przeciwzapalnie i normalizująco. Roślina ta występuje naturalnie w krajach śródziemnomorskich i w krajach zachodniej Azji. W Polsce niestety próżno go szukać na łąkach – rośnie wyłącznie w uprawach.
Woda z czystka – jakie składniki aktywne w niej występują?
Hydrolat z czystka zawiera przede wszystkim polifenole, czyli silne antyoksydanty. Jest również bogaty w witaminę B, flawonoidy, kwasy fenolowe. W hydrolacie z czystka znajdują się śladowe ilości olejku eterycznego o delikatnie ziołowym zapachu. Sama woda z czystka jest bezbarwna lub może mieć lekko słomkowy odcień, pozostawia delikatny osad. Stężenie pH hydrolatu z czystka wynosi 4,5–6,5, więc może lekko podrażniać wrażliwą cerę.
Jakie właściwości ma czystek i jak można go stosować? Zobaczcie:
Hydrolat z czystka – działanie wewnętrzne i na skórę
Czystek jest niezwykle ceniony w przemyśle kosmetycznym i dodaje się go do różnego rodzaju kosmetyków naturalnych. Hydrolat z czystka stosowany jako mgiełka czy tonik doskonale sprawdzi się przy skórze delikatnej, suchej, skłonnej do alergii. Jego antybakteryjne i ściągające działanie znacząco ułatwia walkę z niedoskonałościami. Woda z czystka ma zdolność do regulacji wydzielania łoju. W przypadku podrażnień czystek przyda się jako środek gojący i odkażający. Doskonale podziała na niewielkie rany i blizny. Hydrolat czystkowy mogą stosować również osoby o cerze dojrzałej, ponieważ działa on przeciwzmarszczkowo, napinająco i wygładzająco. Pomaga w ściąganiu i zamykaniu porów. Hydrolat z czystka może być z powodzeniem wcierany w skórę głowy jako środek stymulujący porost włosów i wspomagający usuwanie łupieżu. Jest dobry również dla osób zmagających się z częstymi egzemami. Jego antywirusowe działanie wspomaga walkę z opryszczką i grzybicami skóry. Czystek stosowany w postaci herbaty działa przeciwwirusowo i wspomagająco odporność. Wiele osób uważa, że codzienne picie czystka wspiera odchudzanie i przyspiesza przemianę materii.
Polecamy: Czystek – właściwości i interakcje z lekami
Hydrolat z czystka – jak zrobić?
Hydrolat z czystka można z powodzeniem przyrządzić w domowych warunkach i używać go do codziennej pielęgnacji zamiast kupowanych w drogeriach toników. Kosmetyczne wyroby ze sklepu mogą być drażniące, a środki konserwujące i zapachowe często uczulają i wywołują podrażnienia. Sprawiają też, że występuje uczucie przesuszonej i zbyt naciągniętej skóry. Hydrolat czystkowy może zastąpić odżywkę do włosów, być dodatkiem do kremu, pasty oczyszczającej twarz czy domowego peelingu. Woda z czystka dobrze działa na stopy, ponieważ ogranicza pocenie, nieprzyjemny zapach i działa przeciwgrzybiczo. Samodzielne wykonanie wody z czystka jest bardzo proste. Przepis na 250 ml.:
- Dwie łyżki stołowe suszonego czystka
- Gotowana woda zdemineralizowana
- Łyżeczka octu jabłkowego
- Buteleczka z atomizerem.
Do szklanki należy wsypać 2 łyżki czystka, dodać ocet jabłkowy i zalać wrzątkiem. Przykryć szklankę, aby powstał esencjonalny napar. Odcedzić wodę od pływających w niej ziół. Ostudzić do temperatury pokojowej i przelać do buteleczki. Tak przygotowany hydrolat z czystka można używać przez 2–3 tygodnie. Ze względu na brak substancji konserwujących należy trzymać go w lodówce. Jeśli hydrolat w tym czasie się nie zużyje, można po 3 tygodniach przygotować kolejny. Niewątpliwą zaletą tego kosmetyku jest łatwość przygotowania, bardzo niska cena i brak składników drażniących skórę.
Ninushka 22.12.2021r.
Stężenie pH? Albo stężenie kationów wodoru H+/jonów wodorowych, albo po prostu pH. Kto pisze te artykuły? Podstawowych pojęć nie znacie :/