Hialuronidaza – jak wygląda zabieg i jej działanie?

Fot. loonger / Getty Images

Hialuronidaza, jak i wszystkie inwazyjne procedury medycyny estetycznej powinna być stosowana jedynie przez wyspecjalizowanych lekarzy z doświadczeniem w tym zakresie. Jest to bowiem niebezpieczny lek mogący wywołać skutki uboczne.

Hialuronidaza jest enzymem posiadającym zdolność do rozkładu pewnych związków, w tym przypadku przede wszystkim kwasu hialuronowego. Jest wytwarzana przez komórki człowieka, ale także bakterie czy jad zwierzęcy. Ułatwia rozprzestrzenianie się innych substancji dzięki poprawie wchłanialności danej substancji. Hialuronidaza wykorzystywana jest w medycynie estetycznej niejako jako antidotów na powikłanie podania kwasu hialuronowego.

Działanie i zastosowanie hialuronidazy

Działanie hialuronidazy polega na depolimeryzacji, tzn. rozkładzie cząsteczek. W przypadku hialuronidazy chodzi o rozkład cząsteczek kwasu hialuronowego. Stąd też jest wykorzystywana w medycynie estetycznej głównie w przypadku guzków czy nierówności po nieprawidłowym wstrzyknięciu wypełniacza. W medycynie estetycznej wykorzystuje się preparaty pozyskiwane z tkanek zwierzęcych czy rekombinowane ludzkie odpowiedniki. Hialuronidazę można zastosować na kilka dni czy nawet miesięcy po wstrzyknięciu wypełniacza. Hialuronidaza działa również w inny sposób. Ułatwia bowiem przemieszczanie się i wchłanianie substancji w organizmie.

Wykonywałaś kiedyś zabieg z użyciem kwasu hialuronowego?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Wśród wskazań do stosowania hialuronidazy wymienia się:

  • przemieszczenie się wypełniacza,
  • nietolerancja na kwas hialuronowy,
  • obrzęk po podaniu wypełniacza w mechanizmie zaaplikowania wypełniacza,
  • grudki i guzki po podaniu wypełniacza z kwasem hialuronowym,
  • nadmierna ilość kwasu hialuronowego.

Ważne, by takie środki jak hialuronidaza były podawane wyłącznie przez doświadczonego lekarza medycyny estetycznej. Jest to bowiem silny lek, który może wywołać skutki uboczne.

Hialuronidaza a kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy to składnik konieczny skóry, który warunkuje jej elastyczność stabilność. Stale odnawia się w organizmie, jednak z roku na rok organizm jest w stanie produkować coraz mniej tego związku i stąd pojawiają się zmarszczki. Kwas hialuronowy występuje naturalnie, jednak może zostać również wstrzyknięty w formie zsyntetyzowanej w ramach zabiegów medycyny estetycznej. Należy pamiętać, że podana hialuronidaza również może wpłynąć na naturalny kwas hialuronowy.

Zabieg zastosowania hialuronidazy

Hialuronidaza jest podawana za pośrednictwem cieniutkiej igły bezpośrednio do miejsca, gdzie wcześniej wstrzyknięto wypełniacz. Działanie hialuronidazy sięga do 3 dni. W zależności od stopnia zaawansowania problemu czas terapii ilość dawek czy jej efekt jest różna.

Zobaczcie, jakie są zastosowania kwasu hialuronowego:

Zobacz film: Zastosowanie kwasu hialuronowego. Źródło: Bez skazy

Hialuronidaza – skutki uboczne

Powikłania w przebiegu leczenia hialuronidazą występują niezmiernie rzadko. Należą tu obrzęk, zasinienie, które bardzo szybko znikają. Istnieje jednak wiele dużo mniej swoistych objawów, które mogą wywołać preparaty hialuronidazy. Zalicza się do nich:

Data aktualizacji: 11.02.2019,
Opublikowano: 11.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej