Heterochromia oczu, czyli różnobarwność tęczówki: objawy, przyczyny i występowanie

Fot: Mahlebashieva / stock.adobe.com

Heterochromia oczu częściowa oznacza, że tęczówka oka ma przynajmniej dwie różne barwy. Całościowa heterochromia polega na tym, że tęczówki w obu oczach różnią się od siebie kolorem. Zjawisko to występuje rzadko u ludzi, spotyka się je częściej u niektórych ras kotów i psów.

Heterochromia występuje od wieków, czego przykładem jest Aleksander Macedoński. Miał on podobno różnokolorowe tęczówki. Wśród współczesnych znanych osób heterochromię mają m.in. Mila Kunis, Jane Seymour czy Kate Bosworth. Aktorki mają wrodzoną heterochromię. David Bowie, słynny piosenkarz zmarły w 2016 roku, miał tęczówki w różnych kolorach, u niego był to wynik urazu doznanego w młodości.

Heterochromia iridis – co to jest heterochromia?

Heterochromia oczu to nazwa zjawiska różnokolorowych tęczówek. Tęczówki w obu oczach mogą mieć inny kolor lub jedna może być dwukolorowa. Rolą tęczówki w oku jest regulacja dopływu światła do soczewki. To rodzaj filtra, który „pochłania” część wiązki światła. Tęczówka ma cztery warstwy, w tym warstwę barwnikową – to na niej uwidacznia się kolor oczu.

Barwnik zawarty w tęczówce to melanina i to ona oraz jej zagęszczenie odpowiadają za kolor oczu. Heterochromia występuje wtedy, gdy rozmieszczenie barwnika jest nierównomierne lub oczy różnią się od siebie kolorem. Nie należy mylić heterochromii oczu z niecodziennymi kolorami oczu w wyniku albinizmu. Oczy albinosów są zwykle jednokolorowe, mogą mieć fioletową lub czerwoną tęczówkę, ponieważ w ogóle nie zawierają barwnika lub występuje on w śladowych ilościach.

U kogo może wystąpić heterochromia oczu? Kombinacje kolorów

Heterochromia oczu najczęściej występuje u psów rasy husky oraz u kotów rasy turecki van i u białych kotów brytyjskich. Różnokolorowe oczy mają też niekiedy koty łaciate (typu arlekin). U ludzi heterochromia występuje rzadko i nie zawsze jest wyraźna, czasem różnice barw są niezauważalne bez dokładnego przyjrzenia się. Dotyczy to szczególnie heterochromii, w której jedno oko jest zielone, a drugie niebieskie lub szare, albo heterochromii częściowej.

Heterochromia w jednym oku (częściowa) najczęściej łączy kolory ciemne i jasne – brązowy i niebieski lub zielony w różnych odcieniach. Z kolei w wersji całościowej tego zaburzenia oczy mogą być niebieskie i brązowe, zielone i niebieskie, niebieskie i szare, piwne i zielone lub mogą występować w innych parach kolorystycznych – jest to uwarunkowane indywidualnie.

Przyczyny heterochromii: geny, choroby i urazy oka

Heterochromia to cecha dziedziczona autosomalnie dominująco. Oznacza to, że aby cecha wystąpiła u potomstwa, wystarczy, że odziedziczy ono wadliwy gen od jednego z rodziców. Różnobarwność tęczówki może być również objawem dziedzicznej choroby genetycznej nerwiakowłókniakowatości typu 1.

Podobnie jak heterochromia jako izolowana cecha dysmorficzna niezwiązana z żadną chorobą nerwiakowłókniakowatość typu 1 jest dziedziczona autosomalnie dominująco. Choroba ta objawia się nie tylko heterochromią, ale wieloma różnymi zaburzeniami barwnikowymi oraz guzami mózgu, zmianami kostnymi i chorobą nowotworową różnych narządów, a także padaczką i upośledzeniem umysłowym.

Heterochromia iridis występuje też jako objaw genetycznych zespołów wad wrodzonych – zespołu Waardenburga. Choroba ta nie jest dziedziczona, a do mutacji genów zachodzi podczas tworzenia tkanek i układów organizmu w życiu płodowym. Symptomy zespołu Waardenburga to:

  • niedosłuch czuciowo-nerwowy,
  • plamy bielacze na skórze,
  • występowanie pojedynczego jasnego pasma włosów,
  • błękitne oczy niezależnie od karnacji skóry oraz często ich różnobarwność.

Przyczyną heterochromii może być również jaskra,

Różnobarwność oczu może być następstwem mechanicznych urazów gałki ocznej lub stanów zapalnych tego narządu. Niekiedy pojawia się też jako efekt występowania guzów i tętniaków głowy.

Potencjalnym powodem heterochromatomii jest czerniak, czyli złośliwy nowotwór wywodzący się z komórek barwnikowych ciała. Przeważnie rozwija się na skórze, błonach śluzowych, ale może powstać również w gałce ocznej, powodując zmiany koloru tęczówki. Zagrożone czerniakiem oka są osoby o jasnych tęczówkach, które nie zachowują ostrożności przy ekspozycji na słońce – nie stosują okularów przeciwsłonecznych z wysokim filtrem.

Heterochromia a choroba Wilsona

Z heterochromią można czasem pomylić chorobę Wilsona, ponieważ jej charakterystycznym objawem jest złoto-brązowy lub miedziano-złoty pierścień wokół tęczówki oka. Choroba Wilsona to choroba metaboliczna polegająca na tym, że w organizmie odkłada się miedź. Jednym z jej objawów jest właśnie pierścień okalający tęczówkę. Zwykle jest on wyraźny, a oprócz niego występuje szereg objawów związanych z nagromadzeniem nadmiaru miedzi, w tym:

  • symptomy zapalenia wątroby, jej stłuszczenia lub marskości,
  • mimowolne ruchy,
  • agresja, manie, depresja i zaburzenia osobowości.

Pierścień Kaysera-Fleischera, bo tak nazywa się ten objaw choroby Wilsona, znika po wdrożeniu odpowiedniego leczenia polegającego na usuwaniu miedzi z organizmu.

Zobacz film: Laserowa korekcja wzroku. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Lacey 24.08.2018r.

Hello,

Excuse my blunt message, but I'm looking for websites like yours to try out our new software that is designed to help you see exactly where your site is placed in the Google search engine listings against your competitors.

You can then use the data to understand how to improve your rankings and we offer free advice too.

There is a 7 day free trial and if you can let me know what you think, that would be a great help - https://www.track-r.net

Thanks

Dan Martin

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej