Herpex - ulotka, zastosowanie leku, dawkowanie maści

Fot. flisak / Getty Images

Herpex jest lekiem mającym zastosowanie w leczeniu opryszczki warg i narządów płciowych wywołanych przez wirusa opryszczki zwykłej Herpes simplex typu 1 i 2. Stosuje się go miejscowo, ma postać maści.

Herpex – działanie leku

Lek Herpex stosuje się miejscowo w leczeniu zakażeń skóry, a dokładniej opryszczki warg i narządów płciowych, wywołanych przez wirus opryszczki zwykłej Herpes simplex typu 1 i 2.

Herpex – skład leku

Substancją czynną leku Herpex jest acyklowir. 1 g kremu zawiera 50 mg acyklowiru. Do pozostałych składników kremu zaliczane są: makrogologlicerydów stearyniany, dimetykon 350, alkohol cetylowy, wazelina biała, parafina ciekła, glikol propylenowy, woda oczyszczona.

Lek Herpex nie ma wymagań odnośnie przechowywania. Ważne, aby był niedostępny dla dzieci, a także, aby nie używać go po dacie ważności. Leki przeterminowane powinny zostać odniesione do punktu aptecznego, nigdy wyrzucane do kanalizacji lub śmieci

Herpex – dawkowanie leku

Lek Herpex może być stosowany co 4 godziny z zachowaniem przerwy nocnej. Należy go nakładać na na zakażoną powierzchnię skóry 5 razy dziennie za pomocą pałeczki kosmetycznej. Należy go stosować na zmienioną chorobowo skórę i na sąsiadującą powierzchnię skóry. Jeśli lek nakłada się bezpośrednio palcami, przed nałożeniem i po nałożeniu leku należy dokładnie umyć ręce.

Leku Herpex nie powinno się stosować dłużej niż przez 5 dni. Jeśli jednak nie wystąpiło wygojenie zmian skórnych należy leczenie kontynuować do czasu wygojenia. Nie może jednak przekraczać to czasu 10 dni. W przypadku, gdy po 10 dniach pacjent nie uzyskał pełnej poprawy należy zasięgnąć porady lekarza. 

Lek Herpex powinien być stosowany od razy po wystąpieniu pierwszych objawów pojawienia się opryszczki (uczucia pieczenia, swędzenia, uczucia napięcia i zaczerwienienia.).

Lek Herpex nie jest skuteczny, gdy zostanie zastosowany w stadium wytworzenia strupów.

Herpex – wskazania do stosowania leku

Wskazaniem do stosowania leku jest zarażenie wirusem opryszczki Herpex simplex typu 1 i 2 oraz występujące objawy zakażenia, czyli pojawienie się opryszczki.

Jak walczyć z opryszczką wargową? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Opryszczka wargowa - jak z nią walczyć, leczenie. Źródło: 36,6

Herpex – przeciwwskazania do stosowania leku

Lek nie może być stosowany przez pacjentów z uczuleniem na którykolwiek ze składników leku. Nie wolno go stosować na błony śluzowe, ponieważ może podrażniać. Należy unikać kontaktu leku z oczami. 

W przypadku stosowania leku Herpex na narządy płciowe i w okolicy odbytu może zmniejszyć wytrzymałość prezerwatywy z lateksu na rozdarcie. Parafina i wazelina zawarte w leku Herpex mogą zmniejszyć bezpieczeństwo stosowania prezerwatyw.

W przypadku pacjentów z ciężkimi zaburzeniami odporności powinni oni skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku. 

Lek Herpex można stosować w okresie ciąży jedynie wtedy, gdy w opinii lekarza korzyść ze stosowania leku przez matkę przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla dziecka.

Acyklowir może przenikać do mleka kobiecego, ale dawka otrzymywana przez niemowlę z pokarmem matki stosującej acyklowir w kremie jest nieznaczna.

Herpex – interakcje

Nie są znane interakcje leku Herpex z innymi lekami. Nie wpływa on także na zdolność prowadzenia pojazdów.

Herpex – skutki uboczne

Każdy lek może powodować skutki uboczne. Niezbyt często mogą pojawić się przemijające uczucie pieczenia lub kłucia, nieznaczne wysuszenie lub złuszczenie skóry, świąd.

Rzadko (częściej niż u 1 na 10 000, ale rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów) może pojawić się rumień (zaczerwienienie skóry) i kontaktowe zapalenie skóry.

Z kolei bardzo rzadko mogą ywstąpić natychmiastowe reakcje nadwrażliwości, w tym obrzęk naczynioruchowy i pokrzywka.

Data aktualizacji: 05.08.2019,
Opublikowano: 02.08.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej