Gynoxin 2% - krem dopochwowy. Jak stosować?

Fot: Getty images Hero Images

Gynoxin 2% jest kremem dopochwowym wydawanym na receptę i stosowanym przy leczeniu drożdżycy narządów intymnych. Gynoxin można stosować przy zapaleniu sromu, pochwy lub występujących upławach.

Gynoxin 2%  – działanie leku

Gynoxin 2%  jest lekiem stosowanym miejscowo przy infekcjach intymnych. Wykazuje działanie przeciwgrzybicze i przeciwpierwotniakowe, stosuje się go przy zapaleniu sromu, zapaleniu pochwy i podczas upławów.

Gynoxin 2% zawiera substancję czynną fentikonazol, który jest pochodną imidazolu o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego. Ponadto działa przeciwbakteryjnie na bakterie Gram-dodatnie. 

Gynoxin 2%  – skład leku

Substancją czynną leku jest fentikonazol. 100 g kremu dopochwowego zawiera 2 g azotanu fentikonazolu. Do pozostałych składników należą: to: estry makrogolu z kwasami tłuszczowymi (C12-C18), olej migdałowy pierwszego tłoczenia, glikol propylenowy, alkohol cetylowy, glicerolu monostearynian, lanolina uwodorniona, sodu edetynian, woda oczyszczona.

Gynoxin 2%  – dawkowanie leku

Wprowadzić zawartość dozownika (około 5 g) głęboko do pochwy. Krem znajduje się w specjalnej tubie i należy go stosować wyłącznie miejscowo. Gynoxin 2% stosuje się za pomocą dozownika, który należy umyć zaraz po użyciu. 

Krem stosuje się jednorazowo, na noc. W razie, gdyby objawy utrzymywały się - należy zastosować go ponownie rano. Ważne, aby podjąć jednoczesne leczenie partnera. Lek Gynoxin 2%  należy użyć do posmarowania żołędzia i napletka.

Ważne! Do mycia dozownika nie powinno się stosować wody o temperaturze wyższej niż 50 stopni Celsjusza. 

Instrukcja stosowania dozownika:

  1. Po odkręceniu zakrętki nakręcić dozownik na tubę kremu.
  2. Tubę lekko ścisnąć na dole tak, aby napełnić dozownik. Jeśli występuje opór w tłoku dozownika, należy go lekko pociągnąć. Jeżeli nie ma innych zaleceń dotyczących dawkowania, dozownik napełnić całkowicie.
  3. Zdjąć dozownik z tuby, którą należy następnie szczelnie zamknąć.
  4. Pacjentka powinna leżeć ze zgiętymi i rozstawionymi kolanami; wtedy należy umieścić dozownik głęboko w pochwie. Opróżnić dozownik całkowicie poprzez wciśnięcie tłoka. 
  5. Wyjąć dozownik z pochwy bez przesuwania tłoka.

Gynoxin 2%  -  wskazania do stosowania leku

Wskazaniem do zastosowania leku jest infekcja intymna potwierdzona przez lekarza. Lek wydawany jest na receptę, działa antygrzybiczo, niszczy także pierwotniaki.

Należy stosować go również u partnera. 

Gynoxin 2%  – przeciwwskazania do stosowania leku

Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku. 

Gynoxin 2%  – interakcje

Leku Gynoxin nie należy stosować jednocześnie z mechanicznymi środkami antykoncepcyjnymi, gdyz zawiera tłuszcze i oleje, które mogą powodować uszkodzenie środków antykoncepcyjnych wykonanych z lateksu (prezerwatywy, krążki dopochwowe).

Gynoxin 2%  – skutki uboczne

Występowanie ogólnoustrojowych działań niepożądanych jest mało prawdopodobne, bowiem lek przy prawidłowym stosowaniu bardzo słabo wchłania się poprzez zdrowe błony śluzowe.

Po zażyciu tego leku mogą wystąpić następujące objawy niepożądane:

Zobacz czy istnieją kremy o działaniu odmładzającym:

Zobacz film: Czy istnieją kremy o działaniu odmładzającym? Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 27.05.2020,
Opublikowano: 06.12.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej