Gynalgin - ulotka, skład, tabletki dopochwowe, jak stosować, ile dni

Fot.: rh2010 / stock.adobe.com

Gynalgin jest lekiem dopochwowym  działającym przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwpierwotniakowego. Zawiera dwie substancje czynne, metronidazol i chlorochinaldol, wykorzystywane w leczeniu zakażeń pochwy wywołanych przez wrażliwe bakterie oraz pierwotniaka rzęsistka pochwowego.

Gynalgin – działanie leku

Gynalgin jest lekiem, który zawiera dwie substancje czynne: metronidazol i chlorochinaldol. Pierwsza substancja, metronidazol, należy do grupy leków działających przeciwbakteryjnie (głównie na bakterie beztlenowe) i przeciwpierwotniakowo. Z kolei chlorochinaldol działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwpierwotniakowo. 

Gynalgin jest skuteczny w leczeniu stanów zapalnych pochwy wywołanych jednoczesnym występowaniem bakterii, rzęsistka pochwowego oraz grzybów.

Gynalgin – skład leku

Jedna tabletka dopochwowa zawiera 250 mg metronidazolu i 100 mg chlorochinaldolu. Pozostałe składniki to: kwas cytrynowy bezwodny, laktoza jednowodna, skrobia ryżowa, karboksymetyloskrobia sodowa (typ C), makrogol 6000, magnezu stearynian.

Lek Gynalgin jest przeznaczony tylko do stosowania dopochwowego. Powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza.

Gynalgin – dawkowanie leku

Dorośli powinni stosować dopochwowo 1 tabletkę 1 raz na dobę, najlepiej na noc. Tabletkę należy włożyć jak najgłębiej. Leczenie należy rozpocząć od 2 do 4 dni po zakończeniu miesiączki i kontynuować przez 10 dni. W razie konieczności lekarz zaleci powtórzenie cyklu leczenia.

Dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat nie powinni stosować leku w ogóle.

Gynalgin – wskazania do stosowania leku

Lek Gynalgin stosuje się w leczeniu zakażeń pochwy wywołanych przez wrażliwe bakterie oraz pierwotniaka rzęsistka pochwowego.

Gynalgin – przeciwwskazania do stosowania leku

Leku Gynalgin nie powinno się stosować w przypadku uczulenia pacjentki na metronidazol, chlorochinaldol lub którykolwiek z pozostałych składników leku.

Gynalgin nie powinien być stosowany długotrwale, ponieważ przy dużych dawkach chlorowcopochodnych chinoliny (do których należy chlorochinaldol) mogą wystąpić zaburzenia czucia, osłabienie mięśni, bóle oraz zaburzenia widzenia (objawy tak zwanej podostrej neuropatii rdzeniowo-wzrokowej).

Pacjentki z niewydolnością wątroby oraz zmianami w składzie morfotycznym krwi występujące aktualnie lub w przeszłości, powinny powiedzieć o tym lekarzowi przed rozpoczęciem stosowania leku. Leku nie powinno się także stosować w trakcie miesiączki. Należy unikać współżycia seksualnego w trakcie stosowania leku.

Podczas leczenia zakażenia pochwy u pacjentki zaleca się również przeprowadzenie odpowiedniego leczenia partnera.

Czym charakteryzuje się grzybica pochwy? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Grzybica pochwy w ciąży. Objawy i leczenie. Źródło: 36,6

Gynalgin – interakcje

Leki, które mogą wpływać na działanie Gynalginu:

  • disulfiram (stosowany w uzależnieniu od alkoholu) – podczas stosowania z metronidazolem może powodować wystąpienie reakcji psychotycznych oraz stanu splątania;
  • warfaryna (stosowana w leczeniu zakrzepów);
  • lit (stosowany w leczeniu depresji);
  • cyklosporyna (stosowana po przeszczepieniu narządów);
  • 5-fluorouracyl (stosowany w leczeniu nowotworów);
  • związki metali i jodu - osłabiają działanie chlorchinaldolu;

Lek Gynalgin może wpływać na wyniki niektórych badań (oznaczanie AlAT, AspAT, kwasu mlekowego, trójglicerydów, heksokinazy glukozowej). Spożywanie alkoholu może spowodować wystąpienie reakcji nietolerancji alkoholu (tak zwanej reakcji disulfiramowej).

Nie należy stosować leku Gynalgin w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Należy zachować także szczególną ostrożność stosując lek w okresie karmienia piersią.

Gynalgin – skutki uboczne

Do skutków ubocznych stosowania leku należą:

  • Bóle i zawroty głowy, nieprawidłowe doznania czuciowe w obrębie kończyn;
  • Depresja, zaburzenia snu;
  • Kurczowe bóle brzucha, uczucie dyskomfortu w obrębie jamy brzusznej, nudności, wymioty, uczucie nieprzyjemnego smaku w ustach, biegunka, zaparcie, wzdęcia, uczucie suchości w jamie ustnej;
  • Ciemne zabarwienie moczu;
  • Świąd, podrażnienie i pieczenie w obrębie pochwy, uczucie dyskomfortu w obrębie miednicy, upławy, obrzmienie sromu, zaburzenia miesiączkowania, krwawienie z pochwy, plamienia;
  • Świąd skóry;
  • Kurcze mięśni;
  • Uczucie nadmiernego zmęczenia, nadmierna drażliwość;
  • Wyciekanie preparatu z pochwy;
  • Zmniejszenie apetytu;
  • Objawy podostrej neuropatii rdzeniowo-wzrokowej (zaburzenia czucia, osłabienie mięśni, bóle, zaburzenia widzenia).
Data aktualizacji: 09.09.2019,
Opublikowano: 09.09.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej