Zmiany hormonalne, do których dochodzi w okresie ciąży, mogą mieć wpływ na rozwój grzybicy. Większość infekcji grzybiczych pochwy i sromu jest wywołana przez drożdżaki z gatunku Candida albicans (C. albicans). Mogą kolonizować pochwę, srom oraz dolny odcinek układu moczowego od strony przewodu pokarmowego.
Czynniki sprzyjające grzybicy pochwy w ciąży to oprócz wahań hormonalnych również:
- niewłaściwe nawyki higieniczne – np. przesadna dbałość o higienę intymną, częste irygacje pochwy,
- noszenie zbyt ciasnej, nieprzewiewnej bielizny wykonanej z syntetycznych włókien,
- wiek powyżej 40 lat,
- aktywność seksualna – szczególnie seks analny,
- czynniki genetyczne,
- stosowanie antybiotyków,
- uczulenie na środki higieny intymnej.
Jak rozpoznać i leczyć grzybicę pochwy? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie
Objawy grzybicy pochwy w ciąży
Grzybicę w ciąży można rozpoznać po specyficznych objawach. Pojawia się uporczywe pieczenie i swędzenie, zaczerwienienie, obrzęk warg sromowych (nie zawsze), ból podczas oddawania moczu i współżycia, uczucie dyskomfortu, upławy (śluz o żółtawym bądź zielonkawym zabarwieniu i grudkowatej konsystencji, nierzadko o charakterystycznym zapachu drożdży). Może się pojawić uczucie parcia na pęcherz i wrażenie, że się go nie opróżniło do końca.
Zobacz także: Upławy w ciąży - co mogą oznaczać brązowe, żółte lub białe upławy? Przyczyny
Grzybica pochwy w ciąży – zagrożenia
Eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego zauważają, że jeszcze niedawno przeważał pogląd, że zakażenia pochwy są uciążliwą, lecz raczej błahą przypadłością i nie powodują poważniejszych następstw zdrowotnych. Obecnie wiadomo, że konsekwencje infekcji grzybiczych mogą być poważne. Zaniedbana czy źle leczona grzybica pochwy w ciąży skutkuje pogorszeniem jakości życia, przedłużającą się niedyspozycją, a nawet stanem zagrożenia życia w przypadku sepsy (u pacjentek hospitalizowanych na oddziałach intensywnej opieki medycznej). Grzybica w ciąży jest szczególnie niebezpieczna, może bowiem doprowadzić do porodu przedwczesnego. Jednak największe ryzyko związane z zakażeniem grzybiczym występuje w trakcie porodu.
Leczenie grzybicy pochwy w ciąży
Ciąża jest jednym z czynników szczególnie predysponujących do nawrotowych grzybic pochwy. Zapalenie grzybicze pochwy w ciąży jest wskazaniem do konsultacji ginekologicznej. Lekarz wskazuje, jak skutecznie leczyć grzybicę pochwy w ciąży. Może zalecić stosowanie nystatyny (przyjmuje się ją w postaci doustnej zawiesiny bądź dopochwowo). Jest to lek o działaniu przeciwgrzybiczym, bezpieczny dla kobiet w ciąży. Nystatynę podaje się w leczeniu zakażeń grzybiczych układu moczowo-płciowego, a także w profilaktyce zakażeń grzybiczych po antybiotykoterapii. Lekarz w przypadku grzybicy pochwy może również przepisać krem clotrimazolum do stosowania miejscowego. Ponadto zaleca stosowanie bezpiecznego dla kobiet w ciąży probiotyku ginekologicznego.
Nawracająca grzybica pochwy w ciąży jest dla płodu niebezpieczna, dlatego żeby jej uniknąć, należy:
- Dbać o higienę intymną, lecz nieprzesadną. Podmywać się 2 razy dziennie ciepłą wodą i płynem do higieny intymnej (najlepiej ginekologicznym, zawierającym kwas L-mlekowy oraz lactoserum o działaniu regenerującym).
- Nosić przewiewną bieliznę z naturalnych tkanin.
- Zdrowo się odżywiać. Unikać cukru oraz nabiału (zawiera cukier mlekowy – laktozę), spożywać dużo świeżych warzyw, produktów z pełnego przemiału, kwasów tłuszczowych, orzechów, jajek.
- W miarę możliwości unikać antybiotykoterapii.
- Nie wykonywać irygacji pochwy.
- Nie nosić wkładek higienicznych, chyba że to konieczne.
Eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego zwracają uwagę, że źródłem zarażenia mogą być nieleczeni partnerzy, u których stwierdza się bardzo dyskretne objawy bądź też objawy mogą u nich w ogóle nie wystąpić. Ci partnerzy nieświadomie zakażają już wyleczone partnerki – jest to tzw. ping-pong infection .
Bibliografia:
- „Leczenie ostrego i nawrotowego grzybiczego zapalenia pochwy i sromu”, stanowisko Ekspertów Polskiego, Towarzystwa Ginekologicznego, „Ginekologia Polska” 2008, 79, str. 638,
- „Stanowisko Zespołu Ekspertów PTG dotyczące etiopatogenezy i leczenia nawrotowej postaci drożdżakowego zapalenia pochwy i sromu”, „Ginekologia Polska” 2011, 82, str. 871.
Jak skutecznie wyleczyć grzybicę pochwy? Dowiesz się tego z naszego filmu