Główne przyczyny poronienia ciąży. Kiedy można zajść w ciążę po poronieniu?

Fot: Antonioguillem / fotolia.com

Poronienia mają miejsce zazwyczaj na początku ciąży. Gdy dojdzie do niego w pierwszych tygodniach, objawy przypominają krwawienie miesiączkowe. Symptomy znacznie nasilają się, jeśli ciąża zakończy się w późniejszym etapie. Najczęstsze przyczyny samoistnych poronień to zaburzenia hormonalne, nieprawidłowości w budowie macicy i wady genetyczne.

Poronienie to przedwczesne zakończenie ciąży, która trwa krócej niż 22 tygodnie. Skutkiem jest wydalenie obumarłego płodu, który nie osiągnął jeszcze zdolności do życia poza organizmem matki. Prawdopodobieństwo poronienia jest większe na początku trwania ciąży - występuje u 15% kobiet w ciągu pierwszych 8 tygodni ciąży.

Objawy poronienia

Objawy poronienia determinowane są przede wszystkim wiekiem ciąży. Mogą to być:

  • nagłe, obfite krwawienie, krew ma odcień jasnoczerwony, zawiera skrzepy lub tkanki,
  • utrzymujące się przez długi czas silne skurcze,
  • silny ból krzyża i podbrzusza,
  • wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni, zapalenie przydatków czy błony śluzowej macicy, sztywność karku (zwykle przy poronieniu powikłanym),
  • odejście płynu owodniowego, pojawienie się biało-różowego śluzu lub strzępków tkanki,
  • niewytłumaczalna utrata wagi,
  • nieoczekiwany zanik objawów ciąży,
  • brak czynności serca płodu.

Samoistne poronienia - rodzaje

W zależności od tego, w którym etapie ciąży dojdzie do poronienia, wyróżnia się:

  • poronienie wczesne (jednoczasowe) - ma miejsce w pierwszym trymestrze ciąży, polega na oddzieleniu się jaja płodowego od błony śluzowej macicy, które wydalane jest przez organizm często w całości w nienaruszonym worku owodniowym; bywa określane poronieniem zupełnym - macica jest pusta i nie wymaga łyżeczkowania;
  • poronienie późne (dwuczasowe) - ma miejsce w późniejszych etapach ciąży; przebiega dwuetapowo - zaczyna się od skurczów, dochodzi do pęknięcia pęcherza owodniowego, następuje rozwarcie, skrócenie szyjki macicy oraz wydalenie płodu i łożyska.

Postacie kliniczne poronienia to: zagrażające, w toku, zatrzymane i chybione. W przypadku tego pierwszego może, ale nie musi, dojść do utraty dziecka. Poronienie w toku ma nieodwracalny charakter. W chybionym nie dochodzi do wydalenia płodu i konieczne jest jego usunięcie mechaniczne. Mimo że zarodek nie żyje, ciąża trwa nadal. Obumarły płód może pozostawać w macicy przez kilka tygodni.

Zobacz film: Niewydolność szyjki macicy a poronienie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Przyczyny poronienia

Wśród najczęstszych przyczyn poronień wymienia się:

  • nieprawidłowości w budowie macicy - mięśniaki macicy, macica dwurożna i jednorożna, macica przegrodzona, niewydolność szyjki macicy, endometrioza, niewydolność ciśnieniowo-szyjkowa;
  • patologiczne zmiany w obrębie narządu rodnego spowodowane infekcjami, stanami po łyżeczkowaniu macicy bądź cesarskim cięciu;
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej - niedobór lub nadmiar hormonów płciowych, choroby o podłożu endokrynologicznym, jak choroby tarczycy, cukrzyca, zespół policystycznych jajników;
  • infekcje wirusowe lub bakteryjne - różyczka, toksoplazmoza, cytomegalia, chlamydioza, opryszczka, odra;
  • wady genetyczne zarodka lub rodziców;
  • zaburzenia układu odpornościowego, choroby o podłożu immunologicznym, jak zespół antyfosfolipidowy, trombofilia nabyta;
  • niezdrowy styl życia, a zwłaszcza złe odżywianie, spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, nadużywanie kofeiny i leków;
  • silny mechaniczny uraz brzucha;
  • zbyt młody lub zaawansowany wiek matki;
  • powikłania ciąży - ciąża pozamaciczna, zaśniad groniasty, pęknięcie pęcherza płodowego, zakażenie wewnątrzmaciczne, przedwczesne odklejenie się łożyska;
  • czynniki psychiczne i częste narażenie na silne stresory;
  • zażywanie narkotyków przed ciążą i w jej trakcie;
  • czynniki środowiskowe, kontakt z niektórymi substancjami chemicznymi, zmiany ciśnienia, temperatur, promieniowanie.

Do 75% poronień samoistnych dochodzi przed upływem 12 tygodnia ciąży. Największą grupę (ponad 60%) stanowią poronienia wynikające z nieprawidłowości w budowie i rozwoju zarodka.

Zobacz film: Mrożenie komórek jajowych. Źródło: 36,6

Ciąża po poronieniu

Zanim zacznie się planować kolejną ciążę, warto poddać się badaniom, które określą przyczyny poronienia, stwierdzą czy cały obumarły płód został usunięty i pozwolą zastanowić się nad wdrożeniem specjalistycznego leczenia. Przeprowadza się m.in.:

  • badania hormonalne kobiety,
  • badanie nasienia mężczyzny,
  • histopatologię płodu,
  • analizę budowy anatomicznej układu rodnego - badanie USG, histeroskopię (HSC), histerosalpingografię (HSG),
  • badania genetyczne, które pozwalają ustalić typ wad u zmarłego dziecka i szanse na posiadanie potomstwa w przyszłości - należy w tym celu skorzystać z zabezpieczonego materiału z poronienia, najlepiej nadaje się kosmówka,
  • badania immunologiczne w kierunku zespołu antyfosfolipidowego, antykoagulant tocznia, przeciwciała przeciwjądrowe ANA, przeciwciała przeciwko antygenom łożyska, przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej (anty-TPO), przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie (anty-TG),
  • badania w kierunku toksoplazmozy, cytomegalii, różyczki, chlamydiozy,
  • badanie w kierunku celiakii, czyli trwałej nietolerancji glutenu.

Rozpatrzyć trzeba także podłoże psychiczne i po poronieniu skorzystać z pomocy psychologa.

Organizm kobiety po przebytym poronieniu gotowy jest na zapłodnienie podczas pierwszej owulacji. Najczęściej dochodzi do niej od 2 do 8 tygodni po utracie ciąży. Większość lekarzy zaleca jednak wstrzymanie się minimum 3-6 miesięcy. Umożliwi to swobodną regenerację organizmu kobiety.

Zobacz film: Joanna Krupa o zamrożeniu swoich komórek jajowych. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 01.12.2017,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Agata 22.09.2017r.

Dobry artykuł.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej