Glimbax - ulotka, roztwór do płukania jamy ustnej i gardła, dawkowanie

Fot. Extreme Media / Getty Images

Glimbax jest lekiem zawierającym diklofenak (czyli należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych) w postaci roztworu do płukania jamy ustnej i gardła. Jak dawkować lek Glimbax? Kiedy stosować lek?

Glimbax – działanie leku

Glimbax jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) z substancją czynną diklofenakiem. Można go stosować przy stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Substancja czynna zawarta w leku działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Glimbax – skład leku

Substancją czynną leku jest diklofenak. Jeden ml roztworu zawiera 0,74 mg diklofenaku (wpostaci kwasu). Inne składniki leku to cholina roztwór 50%, sorbitol, sodu benzoesan, sodu edetynian, acesulfam potasowy, naturalny aromat brzoskwiniowy, naturalny aromat miętowy, czerwień koszenilowa (E124), woda oczyszczona.

Lek Glimbax można kupić w butelce zawierającej 200 ml roztworu, przy czym do każdego opakowania dołączona jest miarka dozująca o pojemności 15 ml - wystarczająca do jednej dawki leku.

Ważne, aby nie stosować leku po terminie ważności. Przeterminowane leki należy odnieść do apteki i tam wyrzucić do specjalnego kosza lub oddać farmaceucie. Wyrzucanie leków do śmieci lub do toalety zanieczyszcza środowisko.

Glimbax – dawkowanie leku

Zaleca się, aby jamę ustną i gardło płukać od 2 do 3 razy na dobę. Do jednego płukania należy zużyć 15 ml roztworu (1 miarkę) nierozcieńczonego lub rozcieńczonego niewielką ilością wody leku i przepłukiwać jamę ustną przez około 30-60 sekund.

Nie połykać! Po użyciu roztwór należy wypluć.

Ważne - przypadkowe, nieumyślne połknięcie jednej dawki roztworu do płukania jamy ustnej nie stanowi zagrożenia dla pacjenta. Nie zgłaszano przypadków przedawkowania leku, jednak w razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Glimbax – wskazania do stosowania leku

Glimbax jest lekiem zawierającym substancję czynną diklofenak i należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Wskazaniem do jego stosowania jest stan zapalny błony śluzowej jamy ustnej i gardła, w tym objawów zapalenia dziąseł, zapalenia jamy ustnej, zapalenia gardła. Można go stosować także po zabiegach stomatologicznych oraz w przypadku wystąpienia objawów podrażnienia mechanicznego.

Jak pozbyć się bólu gardła? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak pozbyć się bólu gardła? Źródło: Wiem, co kupuję

Glimbax – przeciwwskazania do stosowania leku

Lek nie powinien być stosowany jeśli pacjent ma uczulenie na którykolwiek ze składników leku. Szczególną ostrożność powinni zachować także pacjenci, u których występuje uczulenie (nadwrażliwość) na kwas acetylosalicylowy lub na inny lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz dzieci poniżej 14. roku życia. 

W przypadku długotrwałego stosowania leku może dojść do rozwoju nadwrażliwości na substancje w nim zawarte. W takiej sytuacji zalecane jest przerwanie stosowania Glimbaxu i kontakt z lekarzem, który dopasuje dalsze środki postępowania. 

Lek nie może mieć kontaktu z oczami.

Leku Glimbax nie należy stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Glimbax – interakcje

Szczególną ostrożność w czasie stosowania leku powinni zachować pacjenci z zaburzeniami czynności nerek i wątroby, jednak brak specjalnych zaleceń dla tej grupy pacjentów. Należy jednak pamiętać, że istnieje możliwość kumulacji leku oraz jego metabolitów w przypadku ciężkiej niewydolności nerek, lecz jej znaczenie kliniczne jest nieznane.

Nie są znane oddziaływania tego leku z innymi lekami do stosowania miejscowego w jamie ustnej.

Glimbax – skutki uboczne

W przypadku długotrwałego stosowania leku mogą wystąpić objawy podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej (np. pieczenie) i kaszel. Może również dojść do rozwoju reakcji nadwrażliwości. Jak już pisaliśmy, w takim przypadku wskazana jest konsultacja z lekarzem, który zleci dalsze leczenie.

Nie można wykluczyć możliwości wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych w przypadku połknięcia lub długotrwałego stosowania leku Glimbax. 

Data aktualizacji: 06.08.2019,
Opublikowano: 06.08.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej