Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

Fot: RunPhoto / gettyimages.com

Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

Furosemidum, czyli lek furosemid, to związek działający moczopędnie. Bardzo często wykorzystuje się go w przewlekłym leczeniu nadciśnienia tętniczego, dekompensacji niewydolności krążenia, niewydolności nerek oraz wielu ostrych stanach klinicznych. Należy do grupy leków o nazwie diuretyki pętlowe. Trudno mówić o przedawkowaniu furosemidu, jednak zdarza się, że zbyt duża ilość przyjętego leku powoduje skutki uboczne.

Jak działa furosemidum?

Lek furosemidum działa moczopędnie. Powoduje, że w nerkach zostaje zahamowane wchłanianie zwrotne sodu, potasu oraz chlorków do organizmu, a w efekcie zwiększa się objętość wydalanego moczu. Skuteczność działania leku jest zależna od funkcjonowania narządu docelowego, czyli nerek. Jak wcześniej wspomniano, furosemid doskonale sprawdza się przy skoku ciśnienia tętniczego czy dekompensacji niewydolności krążenia, której towarzyszą obrzęki obwodowe. Zmniejsza obciążenie wstępne mięśnia sercowego, powoduje zwiększone wydalanie sodu przez nerki, tym samym przyczyniając się do spadku ciśnienia tętniczego. Jeśli związek ten jest przyjmowany przewlekle, dochodzi do spadku wrażliwości naczyń krwionośnych na endogenne substancje pośredniczące we wzroście ciśnienia tętniczego (tzw. katecholaminy), a w efekcie ulega osłabieniu skurczowa reakcja naczyń krwionośnych i obniżają się wartości ciśnienia tętniczego. Dzięki „ściąganiu wody” z organizmu furosemid doskonale sprawdza się w leczeniu obrzęków obwodowych, wodobrzusza (obecności płynu w jamie otrzewnej) czy obrzęku płuc (przesiąkaniu płynu do pęcherzyków płucnych). Rzadziej wykorzystuje się działanie furosemidu do eliminowania nadmiaru wapnia w przebiegu hiperkalcemii. Furosemidum to lek stosowany także po to, aby wymusić zwiększone wydalanie moczu u osób po zatruciu i w ten sposób szybko usunąć szkodliwe substancje z krwi, jak również w przypadku spadku diurezy, w celu sforsowania ilości wydalanego moczu.

Furosemid – działanie uboczne

Niestety mechanizm działania furosemidu powoduje, iż przyczynia się on do utraty znacznych ilości potasu, magnezu czy wapnia. Mimo korzyści wynikających z jego stosowania przy nieprawidłowej, niekontrolowanej farmakoterapii można doprowadzić do powikłań związanych z niedoborami pierwiastków w organizmie. Pacjenci zaczynają odczuwać skurcze, zaburzenia rytmu serca. Z tego powodu chorzy stosujący furosemidum często jednocześnie przyjmują potas lub magnez w formie suplementu. Furosemid może też przyczynić się do pogłębienia odwodnienia u osób starszych, które mają trudność z przyjmowaniem optymalnej ilości płynów doustnie.

Jak można stosować lek furosemidum?

Furosemid może być podawany zarówno doustnie, jak i w formie dożylnej. Zazwyczaj jednak jest stosowany jako lek doustny, bo dość dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Chociaż w warunkach szpitalnych częściej wybiera się wersję dożylną. Można podawać furosemidum jako pojedyncze bolusy albo w formie pompy infuzyjnej, która gwarantuje stałe stężenie leku we krwi.

Furosemid – zamiennik

Furosemid to środek z grupy diuretyków pętlowych, czyli leków moczopędnych działających w obrębie pętli Henlego w nerkach. Zamiennikiem furosemidum jest torasemid. W przypadku nietolerancji diuretyku pętlowego lub nasilonych zaburzeń elektrolitowych wynikających ze stosowania tej substancji należy rozważyć wymianę furosemidum na lek moczopędny innej grupy.

Kiedy nie można stosować furosemidum?

Mówiąc o przeciwwskazaniach do stosowania furosemidum, należy kierować się mechanizmem działania tego leku. Skoro obniża wartości ciśnienia tętniczego, odwadnia i powoduje utratę elektrolitów, powinni się go wystrzegać chorzy z bardzo niskim ciśnieniem tętniczym oraz niskim poziomem sodu i potasu. Furosemidum jest zapisywane wyłącznie na receptę, dlatego lekarz powinien ściśle nadzorować terapię tym lekiem. Trudno mówić o przedawkowaniu furosemidu, choć przyjmowanie go w zbyt dużej ilości może spowodować skrajny, zagrażający życiu spadek ciśnienia tętniczego i odwodnienie.

Terapię zmniejszonej ilości wydalanego moczu w przebiegu niewydolności nerek można rozpocząć furosemidem. W przypadku braku odpowiedzi na leczenie trzeba jednak wycofać się ze stosowania tego leku. Furosemidum jest również przeciwwskazane w przypadku zatruć lekami o działaniu toksycznym względem komórek wątrobowych i nerek. Należy zachować ostrożność przy polipragmazji (przyjmowaniu znacznej ilości leków), szczególnie częstej u osób starszych. Z tego powodu lekarz wdrażający terapię furosemidem musi najpierw uzyskać informację o przewlekle stosowanych lekach.

Zobacz wideo: Gdzie przechowywać leki?

Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 03.04.2022,
Opublikowano: 05.04.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Welbi – wiedza o zdrowiu i narzędzia, by o nie zadbać w jednym miejscu

Czy wiesz, że co trzeci Polak ma zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze, co ósmy cierpi na chorobę serca, a już ok. 10% społeczeństwa zmaga się z cukrzycą typu 2? Takie dane przedstawia najnowszy raport "Narodowy Test Zdrowia Polaków" z 2023 roku. Choroby przewlekłe to wyzwanie dzisiejszych czasów, a serwis Welbi.pl to odpowiedź na ten problem – to właśnie tutaj znajdziesz solidną dawkę aktualnej wiedzy o zdrowiu (np. o profilaktyce), a oprócz tego odpowiednie narzędzia, by o nie zadbać: prywatne ubezpieczenie zdrowotne i teleporady u lekarzy specjalistów.

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Jak wydłużyć swoje życie? To nie magia, te sposoby działają

Ludzkość od wieków szuka sposobów na długowieczność. Tymczasem - jak pokazują badania - droga do długiego życia jest znacznie prostsza, niż się wydaje.

Czytaj więcej
Olej z wiesiołka – właściwości i zastosowanie

Okazuje się, że wszystko, co najlepsze dla naszego organizmu, znajduje się w roślinach. Wśród ogromu gatunków o prozdrowotnych właściwościach znajduje się wiesiołek – rozpowszechniona roślina rosnąca dziko na łąkach, polach i nieużytkach. Olej tłoczony z tej rośliny od wieków wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Jakie właściwości i zastosowanie ma olej z wiesiołka? Dlaczego spośród wielu produktów dostępnych na rynku warto sięgnąć po olej marki Oleofarm? Sprawdź!

Czytaj więcej
Niedosypianie w tygodniu i nadrabianie w weekend - jakie skutki odczuwa twój organizm?

W obecnych czasach wiele osób zaniedbuje sen ze względu na intensywny tryb życia i ciągły pośpiech. Niedosypianie w ciągu tygodnia, a następnie nadrabianie zaległości w weekend stanowi wówczas codzienność. Jednakże, ta praktyka może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. W niniejszym artykule omówimy, jakie skutki dla organizmu może mieć niedostateczna ilość snu w ciągu tygodnia oraz odsypianie w weekend.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
Drogeria internetowa – kosmetyki Holika Holika,czyli lekko i naturalnie

Latem zaczynamy interesować się kosmetykami o lekkiej konsystencji z wyciągami z roślin, o możliwie jak najbardziej naturalnym składzie. Takie właśnie są kosmetyki Holika Holika, marki, której sztandarowym produktem jest wielofunkcyjny żel aloesowy, zawierający ekstrakt z liści aloesu z koreańskiej wyspy Jeju. Dowiedz się, czy kosmetyki Holika Holika przydadzą się w Twojej kosmetyczce latem!

Czytaj więcej
Czym jest psychoterapia?

Coraz więcej osób zastanawia się nad podjęciem psychoterapii i nad tym, czym właściwie jest taka forma pomocy. To zmiana na lepsze. Nie sposób bowiem nie cieszyć się z tego, że coraz więcej osób wychodzi z cienia i zaczyna walczyć ze swoimi problemami psychicznymi. Choć sytuacja nadal jeszcze nie jest idealna, to jednak zmierza ku dobremu. Dlatego warto zdobywać wiedzę na temat psychoterapii. Im więcej wiesz, tym mniej się obawiasz – to dość znane połączenie. Czym jest psychoterapia? Dowiedz się!

Czytaj więcej
Bakteryjne zapalenie gardła – co robić? Leczenie

Bakteryjne zapalenie gardła, określane inaczej jako angina, wywoływane jest przez bakterie z grupy paciorkowców. Infekcja ma nagły i gwałtowny przebieg, a towarzyszące jej objawy wiążą się m.in. z silnym bólem gardła i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jak rozpoznać bakteryjne zapalenie gardła? W jaki sposób przebiega leczenie? Czy przyjmowanie antybiotyków jest konieczne?

Czytaj więcej