Ftalany – kontrowersyjny składnik kosmetyków i produktów codziennego użytku. Czy jest bezpieczny dla zdrowia?

Fot. RelaxFoto.de / Getty Images

Ftalany to substancje wykorzystywane do wytwarzania wielu produktów. Znajdują się przede wszystkim w tworzywach sztucznych, jednak można spotkać je też w kosmetykach. Czym wyróżniają się ftalany i jaki jest ich wpływ na zdrowie?

„Ftalany” to nieco obco brzmiąca nazwa. Dla większości osób stanowią jedynie kolejny związek chemiczny używany we współczesnym przemyśle. W tym przypadku warto jednak pogłębić wiedzę na ten temat i dowiedzieć się, czym tak naprawdę są ftalany. Okazuje się bowiem, że składnik ten, dodawany do wielu produktów codziennego użytku, może wykazywać niebezpieczne działanie zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Czym są ftalany?

Ftalany to sole lub estry kwasu ftalowego. Stanowią chemiczne związki organiczne wykorzystywane do produkcji wielu artykułów codziennego użytku. Stosuje się je głównie jako tzw. plastyfikatory, których celem jest zmiękczanie tworzyw sztucznych, w efekcie czego te nie łamią się ani nie kruszą. Ftalany bardzo chętnie wykorzystywane są w procesach produkcyjnych, ponieważ są tanie i stosunkowo skuteczne. Najbardziej popularne związki to:

  • DEHP (ftalan dwu-2-etyloheksylu),
  • DPB (ftalan dibutylu),
  • BBP (ftalan benzylu butylu),
  • DiBP (ftalan diizobutylu),
  • DiDP (ftalan diizodecylu),
  • DiNP (ftalan diizononylu),
  • DnOP (ftalan di-n-oktylu).

Gdzie stosuje się ftalany?

Ftalany znajdują szerokie zastosowanie. Używane są m.in. jako składniki lakierów i farb ftalowych, klejów (syntetyczna guma arabska) czy niektórych laminatów. Wykorzystuje się je także przy produkcji tworzyw sztucznych, takich jak polichlorek winylu (PVC; w Polsce popularniejszy jest skrót PCV). Oprócz tego ftalany znajdują zastosowania w branży budowlanej, odzieżowej czy motoryzacyjnej. Można spotkać je w takich produktach, jak np. winylowe tapety, tusze do drukarek, gumowe kalosze i płaszcze przeciwdeszczowe, rolety okienne, odświeżacze powietrza, opakowania, folie do pakowania żywności, detergenty, plastikowe elementy samochodów, zasłony prysznicowe i wiele innych. Liczba artykułów, które zawierają ftalany, jest naprawdę długa.

Co ważne, ftalany bywają wykorzystywane w materiałach leczniczych. Dzięki nim sprzęt medyczny jest trwalszy. Ftalany mogą być obecne m.in. w pojemnikach do pobierania i przechowywania krwi oraz innych płynów, zestawach do transfuzji i infuzji, bajpasach, drenach, wenflonach, cewnikach, dializatorach czy sprzęcie anestezjologicznym.

Równie kontrowersyjnym zastosowaniem ftalanów jest produkcja zabawek i innych artykułów dla dzieci.

Polecamy: Jak wybierać kosmetyki do pielęgnacji skóry?

Ftalany w kosmetykach

Ftalany wykorzystywane są do produkcji różnego typu kosmetyków. Najczęściej dodaje się je do lakierów do włosów lub paznokci, perfum, dezodorantów, a także balsamów do ciała, mydeł, szamponów czy żeli pod prysznic. Dlaczego jednak stosuje się ftalany w kosmetykach?

Sprawdźcie, czy kosmetyki do włosów są bezpieczne:

Zobacz film: Czy kosmetyki do włosów są bezpieczne? Źródło: Dzień Dobry TVN

Głównym zadaniem związków chemicznych jest sprawienie, by zapach artykułów kosmetycznych utrzymał się przez długi czas. Ponadto działanie ftalanów w kosmetykach uzależnione jest od typu produktu. Przykładowo, w lakierze do włosów chemikalia zwiększają jego elastyczność, a w lakierze do paznokci niwelują pękanie i złuszczanie się produktu, dzięki czemu ten lepiej przylega do płytki paznokcia.

Warto wiedzieć: Manicure tytanowy – czym jest, jakie są jego zalety i jak wykonać go krok po kroku

Wpływ stosowania ftalanów na zdrowie

Wykorzystywanie ftalanów w procesach produkcyjnych przez długi czas było zjawiskiem powszechnym, co doprowadziło do zanieczyszczenia nimi środowiska naturalnego. Jak jednak ftalany oddziałują na zdrowie?

Według badań ftalany są środkami toksycznymi i mają niekorzystny wpływ na organizm człowieka. Stanowią wyjątkowe zagrożenie zwłaszcza dla dzieci. Ftalany zwiększają tendencję do zachorowania na astmę, a także podnoszą ryzyko wystąpienia alergii. Oprócz tego mogą doprowadzić do uszkodzenia wątroby i nerek, a także działają toksycznie na układ nerwowy i rozrodczy oraz sprzyjają rozwojowi nowotworów. Stwierdzono również, że ftalany mają wpływ na wystąpienie wad wrodzonych u dzieci oraz ich mniejszą wagę urodzeniową, a także przyczyniają się do przedwczesnych porodów. Zaburzają płodność i produkcję testosteronu w organizmie, jak również rozregulowują gospodarkę hormonalną człowieka.

Ftalany a regulacje prawne

Czy stosowanie ftalanów jest legalne? W dyrektywie 2005/84/WE Komisja Europejska zakazała wykorzystywania tych chemikaliów do produkcji zabawek i innych artykułów dla dzieci (w tym np. smoczków i produktów pielęgnacyjnych). Z kolei w 2017 roku Unia Europejska rozszerzyła listę substancji endokrynnie czynnych, czyli stanowiących zagrożenie dla funkcjonowania układu hormonalnego o cztery ftalany: DEHP, DIBP, DIDP, BBP. W związku z tym ich stosowanie jest zakazane.

Niestety mimo regulacji ftalany wciąż są obecne w wielu produktach. Warto więc zwrócić uwagę na to, co się kupuje. Należy przy tym pamiętać, że dyrektywy Unii Europejskiej nie dotyczą artykułów sprowadzanych spoza jej terenów, w tym krajów, w których nie obowiązują obostrzenia względem ftalanów.

Data aktualizacji: 25.03.2019,
Opublikowano: 25.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej