Frakcja wyrzutowa serca – badanie, normy, wskazania

Fot.: rocketclips / stock.adobe.com

Frakcja wyrzutowa jest parametrem pozwalającym określić procent objętości krwi, która jest wypompowywana z komory serca w czasie skurczu. Najczęściej obliczana jest tylko frakcja wyrzutowa lewej komory serca. Wykonuje się ją podczas badania ECHO serca.

Frakcja wyrzutowa (z ang. ejection fraction, w skr. EF) lewej komory serca powinna przekraczać 65%. Poniżej wartości 50% diagnozowana jest niewydolność serca. Jeśli frakcja wyrzutowa wynosi poniżej 20%, najczęściej mówi się o poważnym zagrożeniu życia i konieczności szybkiej transplantacji serca.

Co to jest frakcja wyrzutowa?

Jak informują lekarze, frakcja wyrzutowa jest stosunkiem objętości wyrzutowej serca (SV) do objętości końcoworozkurczowej komory serca (EDV). Objętość wyrzutowa serca to ilość krwi, która jest wtłaczana przez jedną z komór serca do zbiornika tętniczego podczas pojedynczego skurczu. Przykładowo, u mężczyzny o masie ok. 70 kg w pozycji leżącej podczas spoczynku każda z komór tłoczy blisko 80 ml krwi w czasie jednego cyklu pracy serca (skurcz przedsionków, skurcz komór, rozkurcz serca). Ostatecznie w każdej z komór serca pozostaje po ok. 50 ml krwi, która jest określana mianem krwi zalegającej.

Objętość końcoworozkurczowa, zwana także objętością późnorozkurczową, jest objętością krwi, która znajduje się w komorach serca przed fazą skurczu komór. Ilość krwi ma duży wpływ na siłę skurczu (im większa objętość, tym większa siła). Zazwyczaj objętość końcoworozkurczowa wynosi ok. 120 ml krwi. Zakłada się, że normą jest przedział od 65 do 240 ml. Wyróżnia się frakcję wyrzutową lewej komory serca (LVEF, EF) oraz frakcję wyrzutową prawej komory serca (RVEF).

Zobacz film: Objawy zawału serca. Źródło: 36,6

Kiedy określa się frakcję wyrzutową?

Wartość frakcji wyrzutowej określana jest podczas echokardiografii (ECHO serca). To badanie ultrasonograficzne (USG) serca, które pozwala ocenić budowę oraz czynność tego narządu. Wskazaniami do jego wykonania są: zawał serca, podejrzenie wad i niewydolności serca, choroba wieńcowa, arytmia, długotrwałe nadciśnienie tętnicze, a także choroby osierdzia. Badanie można wykonać za darmo po wcześniejszym otrzymaniu skierowania od lekarza specjalisty.

Normy frakcji wyrzutowej

Zdrowe serce jest w stanie wypompować od 50 do 70% krwi w czasie jednorazowego skurczu. Wartość w tym zakresie uznawana jest za prawidłową. Wartość mniejsza niż 50% uznawana jest za wynik poniżej normy. W takiej sytuacji diagnozowana jest niewydolność serca. Wynik frakcji wyrzutowej znacznie poniżej normy (35% i mniej) uznawany jest za zagrożenie życia ze względu na bardzo wysokie ryzyko nagłej śmierci sercowej. Frakcja wyrzutowa poniżej normy oznacza, że serce osoby badanej nie jest w stanie dostarczać krwi bogatej w tlen. Przyczyną niskiej frakcji wyrzutowej jest najczęściej mięśnia sercowego.

Niska frakcja wyrzutowa a niewydolność serca

Diagnozowana na podstawie frakcji wyrzutowej niewydolność serca może mieć charakter przewlekły, a także może być wywołana chorobą niedokrwienną serca, przewlekłym nadciśnieniem tętniczym, a także kardiomiopatiami. Niewydolność serca może mieć charakter nagły. Taka sytuacja ujawnia się w trakcie badania frakcji wyrzutowej u osób po zawale serca, a także z zapaleniem mięśnia sercowego. Niewydolność lewej komory serca wpływa na spadek wydolności wysiłkowej. Znaczna niewydolność serca zwiększa ryzyko zastoju w krążeniu płucnym, a także obrzęku płuc. Należy pamiętać, że frakcja wyrzutowa może się poprawić, jeśli podjęte zostanie właściwe leczenie.

Zobacz film: Jak przekonać ludzi, aby zaczęli dbać o swoje zdrowie? Źródło: Agencja TVN.

Niska frakcja wyrzutowa – skutki dla organizmu

Zdaniem kardiologów bardzo niebezpieczną sytuacją jest wartość frakcji wyrzutowej w badaniu ECHO serca poniżej 35%. U osób z takimi parametrami najczęściej są widoczne typowe objawy niewydolności serca, takie jak przewlekłe zmęczenie, krótki oddech. U osób z bardzo niską frakcją wyrzutową dochodzi do częstych duszności w trakcie spoczynku, które uniemożliwiają wykonywanie najprostszych codziennych czynności. Serce, które słabo pompuje krew, zagraża życiu, dlatego konieczna jest szybka interwencja medyczna. Leczenie przewlekłej niewydolności serca skupia się na farmakologicznych metodachterapii, takich jak stosowanie leków z grupy beta-blokerów, antagonistów receptora aldosteronu, leków diuretycznych, ACE inhibitorów, a także leków intropowo dodatnich, które zwiększają siłę skurczu mięśnia sercowego.

W sytuacji ostrej niewydolności serca konieczne jest podanie leków przeciwwstrząsowych lub mechanicznego wspomagania mięśnia sercowego. Niewydolność serca może być leczona poprzez wszczepienie kardiowertera-defibrylatora, które działaniem przypomina rozrusznik serca. Ponadto stale monitoruje ono pracę serca. W przypadku ewentualnego zagrożenia życia kardiowerter-defibrylator wysyła impuls elektryczny, który przywraca normalny rytm serca.

Zobacz film: Objawy zawału serca u kobiet. Źródło: 36,6

Bibliografia

1. Gołąb B.K, Traczyk W. Z., Karasek M., Anatomia i fizjologia człowieka: podręcznik dla studentów farmacji. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1986

2. Klimczak K. Echokardiografia kliniczna, Urban & Partner, Wrocław 2007

3. Sobkowicz B. Echokardiografia w stanach naglących, Urban & Partner, Wrocław 2002

4. Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011.

Data aktualizacji: 18.05.2018,
Opublikowano: 14.11.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Echokardiografi. Frakcja wyrzutowa 23.04.2018r.

Jakie to. Wyniki.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Badania serca: przebieg badań i wskazania do diagnostyki chorób układu krwionośnego

O pierwszym etapie diagnostyki chorób układu krwionośnego, decyduje lekarz rodzinny. W tym celu wystawia skierowanie na badania laboratoryjne oraz na EKG. Scyntygrafia, tomografia komputerowa oraz echokardiografia odbywają się już na zlecenie kardiologa.

Czytaj więcej
Kwas moczowy – jego stężenie we krwi powinniśmy badać  przynajmniej raz w roku

Podwyższony kwas moczowy ma związek z takimi chorobami jak cukrzyca, miażdżyca i zaburzenia sercowo-naczyniowe. Właśnie dlatego badanie poziomu tego kwasu we krwi powinno być wykonywane przynajmniej raz w roku – uważają eksperci.

Czytaj więcej
Najczęstsze przyczyny kołatania serca

Przyczyny kołatania serca są różne i warto wiedzieć, że problem dotyczy dość dużej grupy osób. Nie zawsze jest on związany z chorobami układu krążenia. Kołatanie może być wywołane m.in. przez sytuację stresową, zbyt niski poziom glukozy we krwi, przyjmowanie narkotyków lub nadmierne spożycie alkoholu.

Czytaj więcej
Leczenie niepłodności metodą in vitro. Na czym polega zabieg i czy jest skuteczny?

Metoda in vitro to przeprowadzenie w laboratorium całego procesu zapłodnienia, jaki naturalnie powinien się odbyć w narządzie rodnym kobiety. Inseminacja pozwala posiadać potomstwo małżeństwom, które są bezpłodne. Istnieje możliwość refundacji in vitro, która obejmuje, np. koszty zapłodnienia i hodowli zarodków.

Czytaj więcej
Hemodynamika serca – rola w ogólnoustrojowym krążeniu krwi 

Hemodynamika serca to ogół jego mechanicznej czynności, która ma zapewnić prawidłowe krążenie krwi. Najczęściej upośledzane jest ono przez wady rozwojowe i nabyte, niewłaściwą kurczliwość mięśnia sercowego albo zaburzenia rytmu. 

Czytaj więcej
Zaburzenia rytmu serca – rodzaje, przyczyny i objawy

Serce potrafi dostosować pracę do działań człowieka – wysiłku, stresu, choroby. Potrafi też z nim odpoczywać. Jego pracą kieruje skomplikowany układ elektryczny, którego choroba lub chwilowa niedomoga są przyczynami zaburzeń rytmu serca.

Czytaj więcej
Wentrykulografia – badanie komór serca. Sposób wykonania, wskazania

Wentrykulografia jest inwazyjnym badaniem serca, które przeprowadza się w trakcie cewnikowania tego narządu. Ma olbrzymią wartość diagnostyczną, ale ze względu na ewentualne powikłania i trudność wykonania w codziennej praktyce najczęściej jest zastępowane echokardiografią.

Czytaj więcej
Dodatkowe skurcze serca – przyczyny, objawy, leczenie

Dodatkowe skurcze serca mogą nie dawać żadnych objawów bądź wywoływać dyskomfort, duszność czy nawet utratę przytomności. W pojedynczym zapisie EKG często trudno je uwidocznić, dlatego wykorzystuje się metodę Holtera.

Czytaj więcej
Niskie tętno – jak podwyższyć? Przyczyny i znaczenie

Niskie tętno to zwykle objaw zaburzeń pracy układu krążenia. Jest to zwolniona pulsacja ścian naczyń obwodowych związana z przechodzeniem przez nie fali krwi. Z reguły częstotliwość pulsu pokrywa się z częstością skurczów serca. Różnice między nimi stanowią zagrożenie dla zdrowia.

Czytaj więcej