Flegamina (tabletki) - ulotka, dakowanie, działanie i skład leku na kaszel

Fot. LumiNola / Getty Images

Flegamina Classic, 8 mg, tabletki Bromhexini hydrochloridum to lek wydawany bez recepty i stosowany w celu oczyszczenia oskrzeli z wydzieliny. Flegamina działa wykrztuśnie i jest stosowana w stanach chorobowych górnych dróg oddechowych przebiegających z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu.

Flegamina Classic – działanie leku

Flegamina Classic jest lekiem stosowanym przy ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych. Jej stosowanie ułatwia odkrztuszanie wydzieliny, usuwanie śluzu, oczyszcza oskrzela. Flegamina upłynnia wydzielinę z dróg oddechowych.

Flegamina Classic – skład leku

W tabletkach Flegamina Classic substancją czynną jest: bromoheksyny chlorowodorek. Wśród pozostałych składników znajdziemy: laktozę jednowodną, karboksymetyloskrobię sodową, magnezu stearynian.

Uwaga! Lek zawiera laktozę. 

W opakowaniu Flegamina Classic znajdziemy 20, 40 lub 60 tabletek.

Flegamina Classic – dawkowanie leku

Lek Flegamina Classic powinno się przyjmować po posiłku, w równych odstępach czasu. Leku nie zaleca się stosować u dzieci, zwłaszcza u tych, które nie potrafią połknąć samodzielnie tabletki. U najmłodszych można wybrać wersję Flegaminy w postaci syropu. Leku nie powinno się zażywać bezpośrednio przed snem, ponieważ utrudni to prawidłowe usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych.

Nigdy nie należy przyjmować podwójnej dawki leku, nawet jeśli pominęło się jedną dawkę. W takiej sytuacji należy przyjąć pominiętą tabletkę najszybciej jak to możliwe, jednak nigdy nie należy przyjmować dawki podwójnej. Dotychczas nie opisano objawów przedawkowania bromoheksyny, czyli substancji czynnej leku. Jednak w przypadku przedawkowania preparatu należy zgłosić się do lekarza. Jeśli będzie konieczne, zaleci on wykonanie płukania żołądka i zastosuje leczenie objawowe.

Dawkowanie leku zwykle wygląda następująco (o ile lekarz nie zaleci inaczej):

  • Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: 1 tabletka 3 razy na dobę.
  • Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: ½ tabletki 3 razy na dobę.
  • Dzieci w wieku od 3 do 6 lat: ½ tabletki 2 razy na dobę.

Flegamina Classic – wskazania do stosowania leku

Wskazaniem do stosowania Flegaminy Classic są ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych z utrudnionym usuwaniem (odkrztuszaniem) wydzieliny. Lek rozrzedza śluz zalegający w oskrzelach i ułatwia jego odkrztuszanie.

Jak rozpoznać kaszel suchy? Czym się różni od mokrego? Jakie są sposoby leczenia kaszlu? Więcej dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Jak odróżnić kaszel suchy od mokrego? Co możemy z nim zrobić? Źródło: 36,6

Flegamina Classic – przeciwwskazania do stosowania leku

W sytuacji, kiedy w naszym organizmie trwa stan zapalny zaleca się zwiększoną podaż płynów. Odpowiednie nawodnienie zwiększa rozrzedzenie wydzieliny i ułatwia jej odkrztuszanie. 

W stanach zapalnych dróg oddechowych z towarzyszącym zakażeniem bakteryjnym, bromoheksynę należy podawać jednocześnie z antybiotykami i lekami rozszerzającymi drogi oddechowe.

Uwaga! Lek zawiera laktozę, zatem jeśli pacjent ma alergię lub stwierdzono u niego nietolerancję niektórych cukrów powinien przed przyjęciem leku poinformować o tym lekarza.

Flegaminę Classic należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy w wywiadzie, z czynną chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, gdyż jego przyjmowanie może nasilać objawy ze strony układu pokarmowego. Również pacjenci cierpiący na ciężkie zaburzenia czynności wątroby i nerek powinni uważać przy stosowaniu leku.

Jeżeli na skórze pojawią się zmiany patologiczne lub wystąpią one na błonach śluzowych, należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza i odstawić leczenie bromoheksyną.

Flegamina Classic – interakcje

Bromoheksynę, czyli substancję czynną leku, należy ostrożnie stosować z atropiną i innymi lekami cholinolitycznymi, gdyż powodują one suchość błon śluzowych, co może przyczynić się do problemów z odkrztuszaniem i podrażnienia. 

Nie należy stosować leku jednocześnie z lekami przeciwkaszlowymi (np. zawierającymi kodeinę lub jej pochodne), gdyż mogą one osłabić odruch kaszlu i powodować zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych. Flegamina ma za zadanie rozrzedzić śluz i ułatwić jego pozbycie się z organizmu.

Stosowanie Flegaminy Classic może nasilać działanie drażniące na błonę śluzową przewodu pokarmowego salicylanów i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Jednoczesne stosowanie Flegaminy Classic z antybiotykami (oksytetracykliną, erytromycyną, ampicyliną, doksycykliną, cefuroksymem, amoksycyliną,) zwiększa ich stężenie w miąższu płucnym. 

Flegamina Classic – skutki uboczne

Każdy lek może powodować skutki uboczne, o których powinno się poinformować lekarza. 

Niezbyt często mogą wystąpić (może dotyczyć nie więcej niż 1 na 100 osób): 

  • ból w górnej części brzucha,
  • nudności, 
  • wymioty, 
  • biegunka.

Rzadko mogą pojawić się (może dotyczyć nie więcej niż 1 na 1000 osób): 

  • nadwrażliwość, 
  • wysypka,

Lek Flegamina Classic może powodować także reakcje anafilaktyczne, wstrząs anafilaktyczny, ból głowy, zawroty głowy, senność, skurcz oskrzeli, niestrawność, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, świąd, nadmierne pocenie się, zwiększoną aktywność enzymów wątrobowych, obniżenie ciśnienia krwi.

Data aktualizacji: 25.07.2019,
Opublikowano: 10.07.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej