Fiołek trójbarwny – naturalny lek na trądzik. Działanie, stosowanie i efekty kuracji

Fot: Romario Ien / fotolia.com

Ziele fiołka trójbarwnego to roślina o wielu właściwościach leczniczych. Od lat stosuje się ją w terapii chorób pęcherza, stanów zapalnych oczu czy w reumatyzmie. Bratek doskonale sprawdza się również jako naturalny lek na trądzik.

W medycynie naturalnej fiołek trójbarwny (bratek) znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości detoksykujących. Skutecznie odtruwa i oczyszcza organizm ze zbędnych produktów przemiany materii. Dawniej mówiono nawet, że bratek oczyszcza krew. Napar, tonik lub maseczka z ziela fiołka trójbarwnego neutralizuje wolne rodniki i działa antyseptycznie. Dzięki tym właściwościom, ziele bardzo korzystnie wpływa na włosy, paznokcie i cerę. Szczególne pomocne jest w walce z trądzikiem. Bratek może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Efekty terapii antytrądzikowej z wykorzystaniem fiołka widoczne są zwykle po miesiącu regularnego stosowania ziela.

Fiołek trójbarwny – właściwości

Bratek to roślina, która występuje przede wszystkim w Europie, rosnąc na łąkach i w ogrodach. Roślina ta powszechnie występuje w Polsce.

Zielarze, branża kosmetyczna i farmaceutyczna korzystają głównie ze zbieranych od maja do września młodych pędów ziela fiołka trójbarwnego. Zawierają one liczne związki flawonoidowe, saponiny, rutynę, sole mineralne, kwasy organiczne i wiele innych składników. Naturalne, lecznicze substancje, które znajdują się w niepozornym fiołku trójbarwnym, sprawiły, że roślina ta jest niezwykle wysoko ceniona, zarówno przez medycynę, jak i przez kosmetologię.

Fiołek trójbarwny - skuteczny na trądzik

W jaki sposób fiołek trójbarwny leczy trądzik? Przede wszystkim poprzez swoje silne działanie oczyszczające i odtruwające. Wysyp pryszczy i zły stan skóry często bywają skutkiem nagromadzenia w organizmie szkodliwych substancji – toksyn i porów zablokowanych nadmiarem sebum. Stosowany wewnętrznie jako herbatka do picia, fiołek trójbarwny opiera swoje działanie na przyspieszaniu przemiany materii i wspieraniu organizmu w procesie oczyszczania z toksyn. Dzięki wysokiej zawartości flawonoidów i salicylanów stosowany zewnętrznie, jako tonik, kompres lub maseczka, fiołek trójbarwny znajduje zastosowanie jako bardzo skuteczny środek przeciwzapalny i odkażający – doskonale koi podrażnienia, działa antyseptycznie, antyoksydacyjnie i przeciwgrzybiczo.

Fiołek trójbarwny jako herbata, maseczka lub tonik - zwalcza trądzik

Fiołek trójbarwny można kupić najczęściej w formie suszu lub w postaci gotowych do zaparzania torebek typu fix. Herbata z fiołka trójbarwnego (przygotowana z 2 torebek lub 2 łyżek suszu zalanych 2 szklankami wrzącej wodą) może być bez przeszkód spożywana 2 lub 3 razy w ciągu dnia. Fusów, które pozostaną z zaparzenia herbaty, można użyć jako naturalnej maseczki, nakładając je na zmienione miejsca na skórze na 15 minut. Napar z fiołka trójbarwnego można wykorzystać również jako tonik do przemywania twarzy – połączenie działania wewnętrznego i zewnętrznego będzie najlepszym orężem w walce z trądzikiem.

Płatki fiołka trójbarwnego można również spożywać na surowo – ten kolorowy i zdrowy kwiat może stanowić oryginalny i aromatyczny składnik sałatek lub ozdobę ciepłych dań.

Ziele fiołka trójbarwnego – nie tylko na trądzik

Trądzik nie jest jedynym schorzeniem, które można wyleczyć przy pomocy ziela fiołka trójbarwnego. Ta niezwykła roślina znajduje zastosowanie również przy wielu innych problemach i dolegliwościach. Poniżej wymieniliśmy najpopularniejsze z nich.

  • Choroby układu moczowego – osoby zmagające się z zapaleniem pęcherza bądź kamicą nerkową, powinny sięgać po herbatki z bratka! Wykazują one silne działanie moczopędne.
  • Nadwaga – każdemu, kto planuje zrzucić kilka kilogramów fiołek trójbarwny może ułatwić odchudzanie. Z jednej strony przyspiesza on przemianę materii, z drugiej zmniejsza apetyt i zwiększa uczucie sytości. Napar z bratka należy pić 2 lub 3 razy dziennie.
  • Podrażnione oczy – napar z fiołka trójbarwnego, dzięki właściwościom przeciwzapalnym i uszczelniającym naczynka, doskonale sprawdzi się jako środek do przemywania spojówek. Można również użyć go jako kompresu na spuchnięte i podkrążone oczy. Wystarczy 2 waciki kosmetyczne zamoczyć w naparze, a następnie położyć na zamkniętych powiekach na 15 minut.
  • Zapalenie oskrzeli, grypa, przeziębienie – zawarte w fiołku trójbarwnym saponiny, działają wykrztuśnie, dzięki czemu ułatwiają oczyszczenie oskrzeli z zalegającej wydzieliny. Podczas choroby warto wypijać 2 lub 3 szklanki naparu z bratka dziennie.

Przytoczone przykłady to jedynie część zastosowań niezwykłej rośliny, jaką bez wątpienia jest fiołek trójkolorowy. Trądzik, przeziębienie, odchudzanie, bolesne oddawanie moczu, zmęczone oczy… Lista problemów, które potrafi rozwiązać bratek, jest naprawdę imponująca!

Zobacz film: 10 kroków pielęgnacji koreańskiej. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 27.12.2017,
Opublikowano: 24.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej