Farmakologia kliniczna jako specjalizacja medyczna. Czym się zajmuje?

Fot. sanjeri / Getty Images

W farmakologii klinicznej mogą się specjalizować lekarze, którzy już mają specjalizację II stopnia z zakresu m.in.: anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych, farmakologii, neurologii, neurologii dziecięcej, pediatrii, położnictwa i ginekologii, psychiatrii, psychiatrii dzieci i młodzieży.

Celem studiów z zakresu farmakologii klinicznej jest pogłębienie już posiadanej wiedzy, a jednocześnie zdobycie nowych umiejętności z zakresu m.in.: badania składu leków, oceny ich działania i wpływu poszczególnych substancji na organizm człowieka. Ważną częścią jest wiedza na temat możliwych powikłań.

Polecamy: Interakcje leków w praktyce klinicznej. Jakich leków nie można łączyć?

Czym jest farmakologia kliniczna?

Farmakologia kliniczna jest specjalizacją lekarską. Jako dziedzina nauki zajmuje się sprawdzaniem składu leków, ich oddziaływaniem na organizm, skutkami ubocznymi, które mogą powodować poszczególne substancje, a także samym dopuszczaniem leków do użytku. Nie należy jej mylić z farmacją, która obejmuje kompleksowo wszelkie kwestie związane z lekami i jest dziedziną nadrzędną w stosunku do wszystkich pozostałych, dotyczących leków. Farmacja zajmuje się zarówno lekami syntetycznymi, biologicznymi, jak i tymi pochodzenia naturalnego, a także składnikami, które są w kosmetykach i spożywanej żywności.

Farmakologia skupia się przede wszystkim na działaniu konkretnych dawek substancji leczniczych, tak aby zabezpieczyć pacjenta przed niepożądanymi skutkami ubocznymi.

Chorzy bardzo rzadko mają kontakt z lekarzem farmakologiem. Specjaliści z tej dziedziny najczęściej zajmują się pracą badawczą w laboratoriach, planowaniem i organizacją kontrolowanych badań klinicznych oraz weryfikacją i interpretacją wyników. Często można ich również spotkać w aptekach czy firmach, które zajmują się wprowadzeniem leków do użytku. W swojej pracy skupiają się głównie na aspektach badawczych, a z wiedzy na podstawie przeprowadzonych doświadczeń, korzystają wszyscy pacjenci i lekarze.

Polecamy: Interakcje leków z żywnością – przykłady

Farmakologia kliniczna jako specjalizacja

Specjalizacja z farmakologii klinicznej to etap kształcenia podyplomowego. W tej dziedzinie mogą specjalizować się lekarze, którzy posiadają już specjalizację II stopnia w „anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii ogólnej, chorobach wewnętrznych, farmakologii, neurologii, neurologii dziecięcej, pediatrii, położnictwie i ginekologii, psychiatrii, psychiatrii dzieci i młodzieży, uzyskaną na podstawie poprzednich przepisów lub lekarze posiadający tytuł specjalisty w anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii ogólnej, chorobach wewnętrznych, neurologii, pediatrii, położnictwie i ginekologii, psychiatrii, uzyskany na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 25.03.1999 r.” [1].

Od farmakologa po ukończeniu specjalizacji, wymaga się znajomości na temat:

  • działania leków i rodzajów interakcji;
  • czynników, które mogą wpływać na działanie leków. Chodzi w tym przypadku przede wszystkim o czynniki genetyczne, chorobowe, związane ze stanem ogólnym danej osoby czy tolerancją na daną substancję;
  • umiejętności dokonania tzw. oceny przedklinicznej danego leku;
  • dokładnej znajomości przepisów, które określają zasady przeprowadzenia badań klinicznych.

Polecamy: Badania kliniczne, czyli co? Kiedy i po co się je wykonuje?

Zobaczcie, jak wygląda współpraca między lekarzami a firmami farmaceutycznymi:

Zobacz film: Jak wygląda współpraca pomiędzy firmami farmaceutycznymi a lekarzami? Źródło: Dzień Dobry TVN

Farmakologia kliniczna i jej znaczenie w praktyce medycznej

Farmakologia kliniczna ma ogromne znaczenie w praktyce medycznej. Mimo że pacjent bardzo rzadko ma do czynienia bezpośrednio z farmakologiem, to nieustannie będzie korzystał z wyników jego pracy. Prowadzone na określonych zasadach badania kliniczne pozwalają poznać zarówno zalety, jak i wady danej substancji leczniczej przy określonych stężeniach. Ma to niebagatelne znaczenia, jeśli chodzi o dobór dawek leków przez lekarzy specjalistów z różnych dziedzin. Badania kliniczne stanowią obecnie podstawę oceny działania nowych leków. Ponieważ przemysł farmaceutyczny w ostatnich latach bardzo dynamicznie się rozwija, zwiększa się jednocześnie zarówno liczba, jak i złożoność procedur. Specjaliści z tej dziedziny są więc pożądanymi na rynku pracownikami. Prawidłowo zaplanowane i wykonane badanie pozwala na osiągnięcie rzetelnych wyników, co w medycynie jest niezwykle ważne.

Ze względu na dużą wiedzę co do działania poszczególnych leków, ich dawkowania i interakcji z innymi substancjami leczniczymi, farmakologa poza laboratorium równie często można spotkać w aptece.

Źródło:

[1] Program specjalizacji w farmakologii klinicznej, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, Warszawa 2000, http://www.cmkp.edu.pl/wp-content/uploads/2013/07/ FarmKliProgPOdst1999.pdf.

Bibliografia:

  1. Bolanowski M., Wiela-Hojeńska A., Milejski P., Orzechowska-Juzwenko K.: Farmakologia kliniczna, Volumed, Wrocław 1997.
  2. Chodera A., Herman S.: Cele i znaczenie praktyczne farmakologii klinicznej, PZWL, Warszawa 1993.
  3. Program specjalizacji w farmakologii klinicznej, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, Warszawa 2000.
Data aktualizacji: 01.08.2019,
Opublikowano: 24.07.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej