Dyskopatia lędźwiowa – objawy, leczenie, ćwiczenia i operacja

Fot. Hero Images / Getty Images

Dyskopatia lędźwiowa to zespół objawów wynikających ze zwyrodnienia dysków międzykręgowych. Przyczyną schorzenia jest siedzący tryb życia i brak ruchu. Choroba powoduje ból pleców, promieniujący do nóg, ale może też przebiegać bezobjawowo.

Dyskopatia lędźwiowa nazywana jest również przepukliną jądra miażdżystego. Jest to zespół objawów, u których podstaw tkwi zwyrodnienie dysków międzykręgowych

Dyskopatia lędźwiowa najczęściej dotyczy odcinków L5-S1, L3-4 oaz L4-5. Mogą ją poprzedzać epizody bólowe odcinka krzyżowo lędźwiowego, potocznie nazywane „korzonkami”. Schorzenie najczęściej dotyka osoby między 25. a 40. rokiem życia. Dyskopatia lędźwiowo-krzyżowa powstaje nagle i objawia się silnym bólem połączonym z reakcją obronną, czyli skrzywieniem kręgosłupa i/lub pochyleniem ciała do przodu.

Przyczyny dyskopatii lędźwiowej

Przyczyną dyskopatii kręgosłupa lędźwiowego w aż 95% przypadków jest niedobór genowy skutkujący niską jakością wiązań siarkowych włókien kolagenowych, które tworzą włóknisty pierścień tarczy międzykręgowej. Wpływ na wystąpienie schorzenia ma również przebyty uraz lub wiele urazów przeciążeniowych, które nasilają dolegliwości i mogą przyspieszyć pojawienie się choroby.

Dyskopatia lędźwiowa występuje u osób, które podnoszą ciężary powyżej 10% swojej masy ciała w sposób nieprawidłowy. Duży wpływ na pojawienie się schorzenia mają czynniki zawodowe, do których zalicza się wielogodzinną pracę biurową lub wielogodzinne kierowanie pojazdami mechanicznymi.

Zobacz film: Diagnostyka w dyskopatii. Źródło: 36,6

Do przyczyn wystąpienia dyskopatii lędźwiowej zalicza się także:

  • fizjologiczne procesy starzenia się organizmu,
  • patologie układu kostno-stawowego, np. anatomicznie wąski kanał kręgowy,
  • otyłość,
  • osteoporozę,
  • długotrwałe wzmożone napięcie mięśni,
  • zaburzenia hormonalne.

Objawy dyskopatii lędźwiowej

Do najczęstszych objawów dyskopatii lędźwiowej zalicza się:

  • ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i lędźwiowo-krzyżowym – początkowo ostry, następnie przewlekły,
  • promieniowanie bólu korzeniowego wzdłuż pośladka, stawu biodrowego oraz kończyny dolnej, aż do palców i krawędzi stopy,
  • niedowład mięśni,
  • zmniejszenie obwodu zajętej kończyny,
  • wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych,
  • ból zmniejsza się w czasie leżenia, nasila podczas chodzenia,
  • zaburzenia czucia powierzchniowego w postaci parestezji i osłabienia – objawy neurologiczne dyskopatii lędźwiowej zależą od tego, jaki fragment kręgosłupa uległ uszkodzeniu.

Ból w dyskopatii lędźwiowej promieniuje w zależności od segmentu, który uległ uszkodzeniu:

  • podobnie jak w rwie kulszowej, wzdłuż przedniej powierzchni uda do wewnętrznej kostki, przy czym na łydce po stronie przyśrodkowej czucie może być upośledzone – L4,
  • wzdłuż tylnej powierzchni uda i podudzia aż do palucha oraz pierwszej przestrzeni międzypalcowej – L5,
  • wzdłuż tylnej powierzchni uda do zewnętrznej kostki – S1.

Przy wielopoziomowej dyskopatii lędźwiowej ból promieniuje wzdłuż przedniej oraz tylnej powierzchni uda aż do palców.

Zobacz także: Lordoza lędźwiowa – zachowana i spłycona, objawy i ćwiczenia

Leczenie dyskopatii lędźwiowej

Leczenie dyskopatii lędźwiowej jest zachowawcze i polega najczęściej na kilkudniowym leżeniu oraz podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Chory musi wiedzieć, jak spać, aby maksymalnie zmniejszyć objawy bólowe dyskopatii lędźwiowej – konieczne jest stosowanie poduszki ortopedycznej oraz tzw. klina. Często stosowane jest leczenie ciepłem oraz terapia ułożeniowa w trójzgięciu w stawach kolanowym i biodrowym.

Po uzyskaniu poprawy następuje tzw. uruchomienie chorego, przy czym konieczne jest wykonane diagnostyki przyczynowej, której dokonuje się za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI). W przypadku gdy dolegliwości bólowe przejdą w stan przewlekły, konieczna jest fizykoterapia oraz terapia manualna, której celem jest lokalne działanie przeciwbólowe i neurostymulujące.

Decyzja o tym, jak leczyć dyskopatię lędźwiową, zależy od obrazu MRI. W razie potrzeby lekarz może zdecydować o trakcji wzdłuż osi długiej kręgosłupa lub przezskórnej stymulacji nerwów obwodowych. U często chorych stosowana jest terapia niespecyficzna, która obejmuje akupunkturę, lokalną krioterapię lub kriokomorę.

Zobacz film: Co to jest dyskopatia? Źródło: 36,6

Dyskopatia lędźwiowa – operacja

Operacja dyskopatii lędźwiowej jest wykonywana tylko wtedy, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi efektów. Operacja jest bezwzględnie wskazana, gdy nagle wystąpi masywny zespół bólowy z objawami porażennymi oraz potwierdzonym obrazowo zajęciem światła kanału kręgowego. Obecnie stosowane są różne metody leczenia chirurgicznego:

  • standardowe usunięcie krążka międzykręgowego,
  • usunięcie krążka międzykręgowego za pomocą narzędzi mikrochirurgicznych,
  • przezskórne oddziaływanie na krążek międzykręgowy, np. za pomocą lasera lub fal o wysokiej częstotliwości.

Dyskopatia lędźwiowa – rehabilitacja i ćwiczenia

Rehabilitacja jest niezbędnym elementem leczenia dyskopatii lędźwiowej. Wskazana jest zwłaszcza terapia manualna, obejmująca zabiegi mobilizacji, manipulacji, neuromobilizacji oraz rozciągania. Chory powinien także wykonywać ćwiczenia wzmacniające i rozciągające, które pozwalają skutecznie zmniejszyć dolegliwości bólowe towarzyszące dyskopatii lędźwiowej. Leczenie domowe dyskopatii lędźwiowej to przede wszystkim dbanie o prawidłową masę ciała, właściwą pozycję podczas snu, wykonywanie ćwiczeń oraz stosowanie prawidłowych technik podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Zobacz film: Dyskopatia - objawy i leczenie. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 15.05.2018,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Mr Medic 30.10.2021r.

Wiadomości zawarte w artykule nie są już do końca aktualne i powinny zostać zweryfikowane ponieważ nie są zgodne z aktualnymi badaniami medycznymi.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?

Maść niedźwiedzia jest naturalnym preparatem zawierających liczne ekstrakty z ziół. Choć polecana jest głównie sportowcom, sprawdzi się w każdej domowej apteczce jako preparat rozgrzewający, przeciwbólowy i przyspieszający regenerację przeciążonych mięśni.

Czytaj więcej
Kolano biegacza, czyli ból kolana podczas lub po bieganiu. Jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić? 

Kolano biegacza to jedna z najczęstszych kontuzji wśród biegaczy. Termin ten określa dolegliwości bólowe ze strony kolana oraz pasma biodrowo-piszczelowego. Do głównych przyczyn powstawania urazów kolana zalicza się przeciążenia i nieprawidłową technikę biegu.

Czytaj więcej
Kość udowa – budowa, złamania, leczenie i rehabilitacja

Kość udowa (łac. femur) to największa i najdłuższa kość organizmu człowieka. Stanowi jeden z elementów konstrukcyjnych kończyny dolnej i przenosi olbrzymie obciążenia – zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Do jej uszkodzeń dochodzi najczęściej w obrębie tzw. szyjki.

Czytaj więcej
Na czym polega badanie na osteoporozę? Densytometria, czyli test na gęstość kości

Badanie densytometryczne pozwala ocenić gęstość mineralną kości i umożliwia potwierdzenie lub wykluczenie chorób związanych z ubytkiem masy kostnej, takich jak osteoporoza. Badanie kości na osteoporozę zaleca się pacjentom z grupy wysokiego ryzyka, m.in. kobietom w okresie menopauzy.

Czytaj więcej
Stłuczenie nadgarstka – jak złagodzić ból?

Stłuczenie to obok złamania i zwichnięcia jedno z najczęstszych urazów nadgarstka. Ważne, żeby każdy ból skonsultować z lekarzem, ponieważ kość nadgarstka jest bardzo delikatną strukturą. Stłuczenie tej części ręki polega na zamkniętym uszkodzeniu tkanek miękkich bez przerwania ciągłości skóry czy krwawienia. Z reguły dochodzi do niego w trakcie odruchowego podparcia się ręką podczas upadku. Jak rozpoznać tego rodzaju uraz? Na czym polega leczenie?

Czytaj więcej
Skręcenie kostki – ile trwa i jak przebiega leczenie? Stopnie urazu, metody rehabilitacji

Leczenie skręcenia kostki zwykle opiera się na metodach bezinwazyjnych, jak odpoczynek, stabilizacja i zabiegi fizykalne. Czas rekonwalescencji stawu skokowego zależy nie tylko od stopnia rozległości kontuzji, ale również od jakości i czasu udzielenia poszkodowanemu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Czytaj więcej
Zespół “trzaskającego” biodra – metody leczenia, sposoby łagodzące dolegliwości

Zespół „trzaskającego” biodra to grupa dokuczliwych objawów, charakteryzujących się słyszalnym tarciem oraz odczuwalnym przeskakiwaniem tkanek w okolicy krętarza większego, wywołujących ból. Schorzenie, poddawane metodom zachowawczym, czyli ćwiczeniom i rehabilitacji, zwykle ustępuje.

Czytaj więcej
Naciągnięte ścięgno Achillesa – objawy, mechanizm kontuzji, sposoby leczenia

Naciągnięte ścięgno Achillesa to bolesna kontuzja, wymagająca szybkiej interwencji medycznej. Pierwszą pomocą po urazie jest przyłożenie zimnego kompresu w okolicy kostek i tylnej części dystalnego odcinka podudzia. W dalszym etapie rehabilitacji proponuje się bardziej zaawansowane metody leczenia.

Czytaj więcej
Rwa kulszowa – przyczyny. Czy można jej uniknąć?

Przyczyny rwy kulszowej mogą być różne, choć głównym mechanizmem jej powstania jest ucisk fragmentu krążka międzykręgowego na korzenie nerwowe. Przyczyny mogą być bezpośrednie, w tym zwyrodnienie krążków międzykręgowych, bądź pośrednie, jak otyłość czy brak aktywności fizycznej.

Czytaj więcej