Duszności w ciąży (I, II, III trymestr) – przyczyny i postępowanie

Fot.: WavebreakmediaMicro / stock.adobe.com

Duszności w ciąży mogą pojawić się w każdym trymestrze. Związane są ze zmianami hormonalnymi i powiększającą się macicą. Powoduje one nacisk na przeponę i przejściowe problemy z oddychaniem. Duszności nie powinny niepokoić, chyba że pojawią się objawy, takie jak omdlenia czy zawroty głowy.

Ciąża jest szczególnym czasem w życiu kobiety i mogą być z nim związane różne dolegliwości. Ból podbrzusza, osłabienie, mdłości, częstsze oddawanie moczu, nadwrażliwość na zapachy czy tkliwość piersi to typowe objawy, z którymi zmaga się wiele ciężarnych. Nieco rzadziej występują duszności, czyli uczucie braku powietrza w klatce piersiowej.

Duszności w ciąży – I trymestr

Na początku ciąży kobieta może się czuć, jakby przechodziła infekcję. Ciężarne, które skarżą się na duszności w I trymestrze, miewają przejściowe problemy z oddychaniem. Wydaje im się, że coś „blokuje” płuca. Szybko się męczą, nie mogą złapać tchu, łatwo wpadają w zadyszkę. Duszności na początku ciąży mogą dawać się we znaki za dnia lub nocą. Nie należy się tym przejmować – to normalny objaw. Uczucie osłabienia, zmęczenie, senność, niedostatek sił są typowymi oznakami ciąży i dotyczą wielu kobiet.

Duszności w ciąży – II trymestr

Problemy z oddychaniem, zadyszka i ciężki oddech mogą pojawić się w II trymestrze, czyli po 3. miesiącu. Powiększający się brzuch, a także zmiany hormonalne związane z rozwojem ciąży powodują przejściowe problemy z układem oddechowym, czego konsekwencją może być utrudnione oddychanie. Uczucie duszności w ciąży bywa spowodowane przemieszczaniem się narządów wewnętrznych w związku z powiększającą się macicą i słabnięciem mięśni, co powoduje problemy z zaczerpnięciem oddechu i zadyszkę.

Jakie dolegliwości pojawiają się u kobiet w ciąży? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Duszności w ciąży – III trymestr

Uczucie duszności w ciąży jest typowe dla końcówki ciąży, czyli III trymestru. Dzieje się tak, ponieważ dziecko jest już na tyle duże, że jego dźwiganie może powodować trudności w swobodnym oddychaniu. Oddech staje się płytki, a nawet prosty wysiłek skutkuje zadyszką oraz brakiem sił. Duszności w III trymestrze ustąpią na krótko przed porodem, gdy brzuch się obniży.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli duszności nie występują epizodycznie, mają tendencję do nawracania, utrudniają kobiecie normalne funkcjonowanie, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę albo do szpitala. Inne niepokojące objawy towarzyszące dusznościom to: zawroty głowy, plucie krwią, omdlenia, duże problemy z zaczerpnięciem oddechu, uporczywy ból za mostkiem lub ból brzucha.

Duszności w ciąży mogą być oznaką anemii (niedokrwistości), która występuje u wielu przyszłych matek, co związane jest ze zwiększonym zapotrzebowaniem na żelazo (z powodu zwiększonej objętości krwi). Anemię stwierdza się na podstawie morfologii krwi. Lekarz może również zalecić wykonanie pomiaru poziomu żelaza. Duszności w ciąży niekiedy wiążą się także z infekcją górnych dróg oddechowym albo alergią.

Rzadziej uczucie duszności może wskazywać na poważną chorobę, np. schorzenia układu oddechowego, układu krążenia bądź ośrodkowego układu nerwowego. Duszność ostrą mogą wywołać:

  • obrzęk płuc;
  • astma oskrzelowa;
  • zator tętnicy płucnej;
  • odma opłucnej.

Jeśli kobieta w ciąży ma wątpliwości, czym spowodowane są duszności w jej przypadku, oraz czuje się zaniepokojona, powinna zgłosić się do ginekologa.

Rady na duszności w ciąży

W większości przypadków na duszności w ciąży wystarczą domowe sposoby. Przede wszystkim należy zaakceptować fakt, że w ciągu dziewięciu miesięcy może pojawić się wiele zaskakujących, często nietypowych symptomów, które nie muszą wskazywać na nieprawidłowości w rozwoju płodu. Kobieta powinna o siebie dbać, prowadzić zdrowy tryb życia o umiarkowanej aktywności.

Jeśli pojawią się duszności, należy:

  • odpocząć. Zmęczenie i osłabienie są najdotkliwsze na początku ciąży, jak i pod jej koniec;
  • oddychać spokojnie i kontrolować oddech. Powoli wciągać powietrze nosem i wypuszczać ustami;
  • napić się wody;
  • znaleźć wygodną pozycję do spania, jeśli duszności występują nocą. W III trymestrze, gdy brzuch jest duży, warto kłaść się na lewym boku, z górną nogą zgiętą i ułożoną na poduszce. Można również podłożyć pod brzuch płaską poduszkę;
  • spróbować się zrelaksować. Duszności oraz odczuwanie ciała obcego w gardle (Globus histericus) mogą mieć podłoże psychologiczne i być związane ze stresem oraz lękiem towarzyszącym ciąży albo zbliżającemu się porodowi.

Zobacz film: Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Źródło: O Matko

Żeby nie spowodować trudności w oddychaniu ani żadnych groźnych komplikacji, kobiecie w ciąży nie wolno:

  • dźwigać niczego ciężkiego;
  • przegrzewać się, nosić zbyt grubych, nieprzewiewnych ubrań ze sztucznych tkanin;
  • korzystać z sauny i narażać się na działanie wysokiej temperatury;
  • wykonywać czynności, które wywołują u niej duszności i problemy z zaczerpnięciem oddechu;
  • palić papierosów (palenie zmniejsza pojemność płuc, poza tym może spowodować poronienie albo przyczynić się do niskiej masy urodzeniowej dziecka; nałóg należy rzucić jeszcze przed zajściem w ciążę).


Data aktualizacji: 22.11.2018,
Opublikowano: 04.01.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej