Drożdżyca  – objawy i leczenie infekcji grzybiczej pochwy, jamy ustnej i paznokci

Fot: baranq / fotolia.com

Drożdżyca to infekcja grzybicza wywołana grzybami z rodzaju Candida. Może dotyczyć błon śluzowych skóry, paznokci, miejsc intymnych, a nawet układu pokarmowego. Objawy drożdżycy zależą od tego, gdzie pojawiła się dolegliwość. Zwykle są to pieczenie, świąd czy zmiany skórne.

Drożdżyca inaczej kandydoza, kandydiaza, bielnica czy moniliaza (łac. candidiasis, candidosis) to grzybicza infekcja, której najczęstszym sprawcą są drożdżaki chorobotwórcze z rodzaju Candida (szczególnie Candida albicans). Chociaż najczęściej atakują powierzchniowo, czasem dostają się też przez drogi oddechowe, przewód pokarmowy czy drogi rodne do wnętrza narządów i tam powodują stany zapalne.

Drożdżyca – objawy i przyczyny

Drożdżyca pochwy, jamy ustnej czy paznokci wywoływana jest przez Candida albicans. Jest to pospolity, pasożytniczy grzyb, który zasiedla dolną część układu pokarmowego. Jego niewielka ilość nie koliduje z prawidłowym funkcjonowaniem organizmu, ale może być przyczyną infekcji i objawów alergicznych. Grzybicy sprzyja osłabienie układu odpornościowego, kuracja antybiotykowa, stres, depresja, niewystarczająca ilość snu, zmęczenie, zła dieta i brak odpowiedniej higieny, zwłaszcza w miejscach publicznych. 

Grzyby pasożytnicze zwykle gromadzą się w miejscach wilgotnych, ciepłych, pozbawionych dostępu do świeżego powietrza (baseny, saunę, kąpieliska). Przyczyny nadmiernej ilości grzyba Candida nie są do końca jasne i często nie wiadomo, co dokładnie miało wpływ na rozwój infekcji. Objawy mogą pojawiać się ze strony układu pokarmowego, narządów płciowych, na skórze czy w postaci zmian ogólnoustrojowych. Objawy drożdżycy uzależnione są od jej lokalizacji. do najbardziej charakterystycznych symptomów drożdżycy zalicza się:

  • drożdżyca układu pokarmowego: zaparcia, biegunki, wzdęcia, niestrawność, alergie, nieprzyjemny zapach z ust, utrata włosów, zmienność nastrojów, pobudliwość, niecierpliwość oraz nadmierna nadwaga lub niedowaga.
  • drożdżyca narządów płciowych: pieczenie przy oddawaniu moczu, częste infekcje dróg rodnych, upławy, swędzenie, pieczenie, problemy z prostatą,
  • drożdżyca skóry: wykwity skórne, nieprzyjemny zapach ciała, trądzik,
  • drożdżyca paznokci: zapalenia paznokci.

Drożdżyca pochwy – objawy i leczenie

Drożdżyca pochwy to jedna z częściej występujących infekcji miejsc intymnych kobiety. Grzyb Candida zasiedla mikroflorę pochwy wywołując nieprzyjemne objawy, takie jak uporczywy świąd, kłucie, pieczenie, suchość pochwy, upławy o brzydkim zapachu i żółtawym zabarwieniu. Leczenie wymaga w pierwszej kolejności konsultacji ginekologicznej, a następnie zastosowania maści lub globulek dopochwowych o działaniu przeciwgrzybiczym.

Drożdżyca paznokci, dłoni i stóp

Drożdżyca skóry to dość częste schorzenie, które dotyka osoby ze skłonnością do pocenia się stóp i noszące nieprzewiewne obuwie ze sztucznych tworzyw. Grzyby znajdujące się w błonach śluzowych i fałdach skóry zdrowych ludzi nie powodują zagrożenia, ale w momencie osłabienia np. cukrzycą czy nowotworem, zaczynają się mnożyć, zaburzają naturalną mikroflorę i wywołują stany zapalne. Najczęstsze postacie grzybicy skóry to drożdżyca stóp i paznokci

Cechą charakterystyczną tej ostatniej jest silny stan zapalny pojawiający się na płytkach paznokci, ale też na otaczającej je skórze. W początkowej fazie choroby wały paznokciowe są zaczerwienione, obrzęknięte i bolesne. Pojawia się też ropna wydzielina. Do zarażenia może dojść w takich miejscach, jak sauny, baseny czy kąpieliska. 

Ryzyko infekcji zwiększają: cukrzyca, otyłość, zaburzenia hormonalne, ciąża, niedobór witaminy z grupy B, mikrourazy skóry, niedokrwistość lub terapia antybiotykowa. Grzyb powodujący drożdżycę jest wrażliwy na preparaty, w których składzie znajdują się azole. Dlatego też do jej leczenia stosuje się klotrimazol – preparat przeciwgrzybiczny do stosowania miejscowego. W niektórych przypadkach konieczne są okłady z antybiotykami (antybiotyki polienowe i alliloaminy).

Drożdżyca jamy ustnej – objawy

Candida albicans może być przyczyną zakażenia błon śluzowych także innych części ciała, między innymi jamy ustnej, przełyku oraz gardła. Charakterystycznym objawem drożdżycy jamy ustnej jest biały nalot w jej wnętrzu, któremu towarzyszy ból. Lekko wyniosłe, serowate zmiany pojawiają się na języku, wewnętrznej powierzchni błony śluzowej policzków, podniebieniu, dziąsłach a czasami na migdałkach. 

Ponadto chory zauważa zaczerwienienie śluzówek, ból przy przełykaniu, częste zajady oraz zaburzenia odczuwania smaku. Drożdżyca jamy ustnej może dotknąć również niemowlęta, które stają się wtedy bardzo płaczliwe i niespokojne podczas przyjmowania posiłków. Jej leczenie polega na stosowaniu leków przeciwgrzybiczych, takich jak np. flukonazol lub klotrimazol.

Zobacz film: Zabieg laserowy na grzybice paznokci. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 18.12.2017,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej