Drony pomogą w walce z COVID-19? Pierwsza próba zakończona sukcesem
Sompong Rattanakunchon/ Getty Images
Kilka dni temu po raz pierwszy w Polsce udało się przetransportować próbki medyczne do walki z koronawirusem za pomocą drona.
Czy drony zmienią medycynę?
Bezzałogowa maszyna została opracowana z myślą o transporcie niezwykle ważnych przesyłek takich jak leki, próbki do badań lub krew. Posiada on specjalne zabezpieczenia pojemnika cargo, który chroni go przed otwarciem przez osoby niepożądane. Lot odbył się pomiędzy Centralnym Szpitalem Klinicznym UCK WUM przy ul. Banacha a szpitalem MSWiA przy ul. Wołoskiej.
Wykonano dwa loty. Pierwszy testowy ze szpitala przy ulicy Banacha do MSWiA, drugi powrotny odbył się już z właściwym ładunkiem.
Odległość między szpitalami wynosiła około 1,5 km. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że cała procedura przebiegła bez żadnych komplikacji. To szczególnie ważne w dobie pandemii. W dużych miastach często mamy problemy z korkami. Dzięki takim rozwiązaniom będziemy mogli w przyszłości jak najszybciej transportować materiały na większe odległości. Może za kilka lat takie drony będą mogły na czas dostarczyć narządy do przeszczepów
- mówi dr inż. Franciszek Bromberek, rzecznik prasowy Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.
Bezzałogowe technologie w służbie zdrowia
W przełomowym osiągnięciu brali udział pracownicy Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki, Wydziału Inżynierii Mechanicznej UTP w Bydgoszczy oraz studenci z Koła Naukowego SONDA UTP, którzy od kilku lat są zaangażowani w rozwój bezzałogowych technologii.
Do transportu wykorzystano dronoid, który należy do firmy Spartaqs Group z Katowic, która ściśle współpracuje z uczelnią z Bydgoszczy.
Ergonomia pracy jest ważna z wielu względów. Stosowanie się do jej zasad sprawia, że ogranicza się ryzyko pojawienia wad kręgosłupa, problemów ze stawami i bólu głowy. Ergonomiczny monitor chroni wzrok oraz ułatwia wykonywanie obowiązków zawodowych, dzięki optymalnej wielkości obrazu. Sprawdź, o czym pamiętać, by pracować zdrowo przy komputerze.
W filetach śledziowych znaleziono bakterię Listeria monocytogenes - takie ostrzeżenie wydał GIS. Sprawdź, o jaki konkretnie produkt chodzi i jakie mogą być konsekwencje jego spożycia.
Przestępcy wymyślają substancje narkotykowe, które potrafią zabić za pierwszym razem – ostrzegał w Dzień Dobry TVN prof. Mariusz Jędrzejko. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, w Polsce pojawiła się już kolejna bardzo niebezpieczna substancja o nazwie 4F-MDMB-BICA. Narkotyk jest odpowiedzialny za przynajmniej 11 zgonów na Węgrzech w okresie od maja do sierpnia bieżącego roku.
Napoje energetyczne działają pobudzająco i polepszają koncentrację. Jednocześnie jednak fatalnie działają na jakość snu i żołądek. Co jeszcze "gwarantują" nam energetyki? Sprawdź!
Dla wszystkich fanów "36,6" mamy dobrą wiadomość! Już dzisiaj startuje ósmy sezon programu. Jakie konkretnie tematy zostały poruszone w pierwszym odcinku? Sprawdź koniecznie!
Plan na sobotnie popołudnie? O godzinie 18:00 serwujemy ósmy sezon najzdrowszego programu telewizyjnego w Polsce. Zbiórka? Przed ekranami TVN. Nie może ciebie zabraknąć!
Ocet spirytusowy ma wiele zastosowań. Używa się go w przemyśle tekstylnym, do produkcji detergentów i artykułów spożywczych czy w kosmetyce. Warto jednak wiedzieć, że przyjmowany w małych ilościach ma też świetny wpływ na nasze zdrowie.
O jaki produkt chodzi tym razem? Ventolin. Co to za preparat? Środek ten przepisuje się przede wszystkim astmatykom i alergikom. Ułatwia on oddychanie zarówno u dorosłych, jak i dzieci.