Drganie powieki – jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić?

Fot: sebra / fotolia.com

Drganie powieki to objaw, który mimo niewielkiej szkodliwości może być bardzo uciążliwy. Najczęściej przyczyną są banalne problemy dnia codziennego: zmęczenie, nadmiar używek, brak określonych mikroelementów i witamin.

Drganie powieki jest wynikiem niekontrolowanych, krótkotrwałych skurczów mięśnia okrężnego oka. Znajduje się on pod skórą i w warunkach fizjologicznych powoduje zamykanie lub zaciskanie powiek. 

Mięsień, który zwykle pracuje całą swoją objętością, w warunkach chorobowych może kurczyć się tylko w określonej części, co subiektywnie sprawia wrażenie, że porusza się jedynie górna lub dolna powieka albo że do chodzi do nieskoordynowanych drgań. Powodem drżenia mogą być liczne czynniki miejscowe lub ogólnoustrojowe.

Zobacz film: Budowa i funkcje oka. Źródło: 36,6

Przyczyny drżenia powiek

Drgania powiek są w swej istocie czymś innym niż częste mruganie i lekarz zwykle odróżnia te stany. Z praktycznego punktu widzenia można je rozpatrywać łącznie.

Zobacz także: Ból oka połączony z bólem głowy oraz podczas mrugania

Miejscowe przyczyny drgania powiek związane są najczęściej z różnego typu podrażnieniami, drobnymi uszkodzeniami lub stanem zapalnym struktur, które znajdują się w pobliżu mięśnia okrężnego i wywołują nieswoiste reakcje z jego strony. 

Możliwe powody to np. 

W diagnostyce różnicowej należy też uwzględnić rozwijające się choroby tęczówki lub naczyniówki oka. Stymulacja omawianego objawu może pochodzić również z nerwu czuciowego, który znajduje się w pobliżu powiek i reaguje nieprawidłowo ze względu na zmiany zapalne, ucisk lub obrzęk wywołany drobnym nawet urazem.

Odrębną grupę przyczyn drgania powiek stanowią zaburzenia snu (zarówno ilościowe, jak i związane z rytmem wypoczynku) oraz zmęczenie, stres lub niedoborowa dieta. Te trzy ostatnie czynniki bywają dodatkowo powodem odwodnienia lub zaburzeń elektrolitowych. Stany te wpływają na przewodzenie nerwowo-mięśniowe i mogą wywoływać lub nasilać drżenia w obrębie mięśnia okrężnego.

Wielu badaczy i klinicystów wiąże drżenia powiek z niedoborami niektórych mikroelementów i witamin. Są one często przyczyną jednoczesnego występowania skurczów mięśni szkieletowych, głównie w obrębie kończyn dolnych. 

Objawy mogą się w tych sytuacjach stawać bardzo uciążliwe, budzić chorego w nocy i utrudniać normalne funkcjonowanie. Podkreśla się przede wszystkim stany niedostatku magnezu, witaminy D3 i zaburzenia gospodarki potasowo-wapniowej. 

W większości przypadków suplementacja łatwo przyswajalnymi preparatami magnezu może zdecydowanie poprawić sytuację.

Drżenia powiek w chorobach ogólnoustrojowych

Choć przyczyna tego zjawiska najczęściej bywa banalna i łatwa do wyleczenia, drgania mięśnia okrężnego oka mogą być objawem poważnych chorób, głównie o podłożu neurologicznym

W różnicowaniu powodów przewlekłych drgań uwzględnia się przede wszystkim stwardnienie rozsiane, porażenie nerwu twarzowego, połowiczy kurcz twarzy, dystonie (choroby układu nerwowego prowadzące do napadowego występowania ruchów mimowolnych) oraz zespół Tourette’a.

Drganie powiek może mieć też podłoże emocjonalne. Okazjonalnie pojawia się ono u osób znajdujących się pod wpływem silnych przeżyć (stres, osobista tragedia, zagrożenie), a przewlekle spotyka się je w przypadkach silnych nerwic, szczególnie tych z mocno wyrażonymi objawami wegetatywnymi.

Wszystkie stany, które nie ustępują w przeciągu kilku-, kilkunastu dni standardowego leczenia, powinny być szczegółowo diagnozowane w celu wykluczenia organicznych schorzeń układu nerwowego.

Jak radzić sobie z drganiem powiek?

Pojawienie się drżenia powiek powinno być sygnałem do usystematyzowania trybu życia, skorygowania zwyczajów żywieniowych i doraźnego usunięcia niedoborów za pomocą preparatów zawierających mikroelementy i witaminy.

Należy pamiętać o tym, że przyjmowanie suplementów powinno być wyłącznie sposobem szybkiego likwidowania uciążliwości związanej ze skurczami powiek, a nie metodą radzenia sobie z tym problemem w sposób ciągły. 

Rozwiązaniem jest odpowiednie dostosowanie jadłospisu poprzez zwiększenie w nim zawartości warzyw, owoców, innych elementów bogatych w magnez, potas i witaminę D3.

Przyjmowanie zwiększonych dawek tych ważnych składników powinno być skojarzone z ograniczeniem lub eliminacją spożycia alkoholu, kawy oraz palenia tytoniu, ponieważ te używki są odpowiedzialne za nadmierną eliminację mikroelementów z organizmu.

Duży wpływ na ustąpienie objawów ma również zapewnienie odpowiedniej ilości snu, zachowanie właściwego i regularnego rytmu pracy i wypoczynku, eliminacja stresu.

Należy zwrócić się do lekarza, jeżeli drgania powiek utrzymują się przez dłuższy czas albo ich intensywność się zwiększa, szczególnie jeśli towarzyszą im:

  • objawy oczne (stan zapalny, zaburzenia widzenia, opadanie powiek),
  •  zaburzenia rytmu serca,
  • problemy z układem krążenia, trawiennym lub moczowym,
  • uporczywe skurcze mięśni.

Wykonanie pełnej diagnostyki pozwoli w takiej sytuacji na wyeliminowanie bądź rozpoznanie schorzenia organicznego, będącego przyczyną drgania powiek. W przypadku zaburzeń czynnościowych (nerwicowych) należy rozważyć celowość psychoterapii zmierzającej m.in. do usunięcia ich objawów.

Zobacz film: Laserowa korekcja wzroku. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 18.01.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (3)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Drgankopowieczkowicztrzytysiące 02.11.2018r.

Drgała mi powieka przez 10 minut, zacząłem to czytać i mi pomogło :o
przeciągnąłem się bo usypiałem i jakby ciśnienie mi się wyrównało :D

GabriELA22 04.10.2018r.

Ja miałam drganie powiek, koleżanka powiedziała mi że to może byc niedostatek magnezu, i miala racje, stosowalam ten magnez i powieki się uspokoiły :)

a5 04.09.2017r.

ciekawe

Zobacz wszystkie 3 komentarzy
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej