Dopalacze wychodzą z mody. To zasługa zmiany przepisów 

Fot: Shana Novak / gettyimages.com

W 2019 roku o połowę spadła liczba zatruć wywołanych zażywaniem dopalaczy. Zdaniem specjalistów spadek "popularności" dopalaczy jest spowodowany zaostrzeniem przepisów.

Z danych zebranych przez Główny Inspektorat Sanitarny wynika, że liczba osób, które zatruły się dopalaczami w minionym roku spadła o połowę. Jeszcze w 2018 roku z powodu zatrucia do szpitala trafiło ponad 4 tysiące osób, w 2019 roku zanotowano niewiele ponad 2 tysiące przypadków zatrucia dopalaczami. Pełny raport GIS dotyczący dopalaczy zostanie opublikowany w marcu.

Zmiana przepisów przyniosła efekty

Zdaniem specjalistów spadek zainteresowania dopalaczami wśród młodych osób (i nie tylko) to zasługa zmiany przepisów. W 2018 roku zaczęła obowiązywać nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Zgodnie z nowymi przepisami osoby, które sprzedają dopalacze są traktowane tak samo jak te, które rozprowadzają narkotyki. Tym samym za sprzedaż dopalaczy można trafić do więzienia nawet na 12 lat. Nowe przepisy pozwalają karać także posiadaczy niedozwolonych substancji. Osoba, która w chwili zatrzymania będzie miała przy sobie dopalacze może trafić do więzienia nawet na 3 lata.  

Dlaczego młodzież sięga po dopalacze? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Dlaczego młodzież i dorośli sięgają po dopalacze? Źródło: Dzień Dobry TVN

Dopalacze, czyli co?

Dopalaczami nazywa się wszystkie substancje psychoaktywne, które nie znalazły się na liście zawartej w "ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii". Substancje te podobnie, jak narkotyki mogą uzależniać. Mimo że ogromna większość dopalaczy powstaje z naturalnych substancji nie oznacza to, że są one bezpieczne. Wręcz przeciwnie. Bardzo często mają niejasny skład, co bardzo utrudnia leczenie zatrucia, które wywołało zażywanie dopalaczy.

Stosowanie dopalaczy bardzo często prowadzi do zaburzenia rytmu serca, skoków ciśnienia krwi oraz odwodnienia organizmu. W niektórych przypadkach zażycie dopalaczy kończy się śpiączką, udarem mózgu, a nawet śmiercią.

Do najbardziej charakterystycznych objawów zatrucia dopalaczami należą:

  • kłucie w klatce piersiowej.
Data aktualizacji: 11.02.2020,
Opublikowano: 11.02.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
Czym jest zespół odstawienny? Objawy, przyczyny, leczenie i czas trwania

Zespół odstawienny to określenie na zaburzenia natury psychicznej i somatycznej, które pojawiają się po zaprzestaniu przyjmowania określonej substancji, najczęściej alkoholu, narkotyków lub niektórych leków. Ryzyko pojawienia się zespołu odstawiennego jest tym większe, im dłużej trwało przyjmowanie danej substancji.

Czytaj więcej
Elektrolity, witaminy i inne domowe sposoby, by pozbyć się kaca

Sposoby na kaca nie powodują jego natychmiastowego ustąpienia, ale pozwalają złagodzić nieprzyjemne objawy. By pozbyć się kaca, można sięgnąć po suplementy lub wartościowe jedzenie. Nie wszystkie popularne sposoby są skuteczne – na pewno nie sprawdza się metoda „klin klinem”.

Czytaj więcej
Czy to już alkoholizm? Dlaczego popadamy w uzależnienie?

Ustalenie dokładnych przyczyn alkoholizmu bywa trudne. Niestety, większość uzależnionych nie widzi u siebie problemu i nie podejmuje leczenia. Jakie są przyczyny popadania w alkoholizm?

Czytaj więcej
Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jak zaspokoić głód nikotynowy?

Najgorsze dla osób rzucających palenie są pierwsze dwa tygodnie. Wtedy organizm dopomina się o nikotynę i palacze muszą walczyć nie tylko z nawykiem palenia, ale i z głodem nikotynowym! Światowy Dzień Rzucania palenia to dobry moment, by przypomnieć, jak pokonać chęć sięgnięcia po kolejnego papierosa.

Czytaj więcej
Koronawirus. Pandemia coraz bardziej zagraża naszemu zdrowiu psychicznemu

Naukowcy i eksperci alarmują  o rosnącym zagrożeniu dla ogólnoświatowego zdrowia psychicznego w związku z pandemią COVID-19. - Od kilku miesięcy egzystujemy w emocjonalnej burzy, która ma zupełnie inny przebieg i charakter od wcześniejszych naszych doświadczeń - przyznaje Izabela Kielczyk, psychoterapeutka.

Czytaj więcej
Jedno piwo dziennie jest lepsze dla serca niż abstynencja? 

Zbyt częste sięganie po alkohol to prosta droga do chorób serca i nowotworów. Czy to oznacza, że trzeba zrezygnować, np. z lamki wina do obiadu czy piwa od czasu do czasu? Niekoniecznie. Badania opublikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association) pokazują, że niewielka ilość alkoholu może mieć korzystny wpływ na pracę serca. 

Czytaj więcej
Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów

E-papierosy miały być zdrowszą alternatywą dla zwykłych papierosów. Niestety kolejne badania pokazują, że szkodliwe jest nie tylko ich palenie, ale także wdychanie wydobywającej się z papierosów pary. Badacze dowodzą też, że palenie e-papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19.

Czytaj więcej
Bulimia – objawy i przyczyny powstania choroby. Jak się leczy to zaburzenie odżywiania?

Bulimia to jedno z zaburzeń odżywiania będące przeciwieństwem jadłowstrętu. Z chorobą zmagają się zwykle dziewczynki, które chciałyby zgubić zbędne kilogramy, a nie mogą sobie poradzić innymi sposobami. Choroba ujawnia się także w różnych sytuacjach stresowych. W bulimii objawy nie są widoczne gołym okiem. Zaburzenie można wyleczyć, ale powrót do zdrowia trwa czasem latami.

Czytaj więcej