Domowe sposoby na zaparcia – naturalne i szybkie metody na zaparcia u dzieci i dorosłych

Fot: michaelheim / fotolia.com

Zaparcia to przykra dolegliwość, dotykająca wiele osób. Aby pozbyć się bólu brzucha domowymi sposobami, wystarczy zastosować kilka sprawdzonych metod stosowanych od wielu lat. W walce z zaparciami skuteczne są produkty bogate w błonnik, w tym m.in. śliwki i jabłka.

Zaparcia to stosunkowo powszechna i nierzadko wstydliwa dolegliwość spotykająca niemal każdą osobę. Najczęściej zaparcia powstają w wyniku zmiany lub niewłaściwego odżywiania się, przewlekłego stresu, odwodnienia, gorączki oraz innych chorób. W medycynie wyróżnia się także zaparcia krótkotrwałe oraz przewlekłe. Aby leczyć i zapobiegać zaparciom warto wprowadzić odpowiednią dietę, a także zwiększyć aktywność fizyczną.

Najlepszy domowy sposób na zaparcia – mniej cukru, więcej błonnika

Aby pozbyć się zaparć domowymi sposobami, należy zwiększyć ilość błonnika w spożywanych pokarmach. Błonnik (włókno pokarmowe) to grupa substancji pochodzenia roślinnego, odgrywających ważną rolę w prewencji chorób cywilizacyjnych. Błonnik nie jest trawiony, ani wchłaniany w organizmie, za to wiąże wodę w przewodzie pokarmowym, zwiększając objętość masy kałowej i eliminację niestrawionych resztek. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożywanie 20-40 gramów błonnika dziennie.

Należy pamiętać, że osoby nie spożywające dotąd pokarmów bogatych w błonnik, powinny wprowadzać go stopniowo do diety, aby układ pokarmowy mógł się do niego przyzwyczaić. W przeciwnym razie spora dawka błonnika wywoła problemy żołądkowe, wzdęcia i bóle brzucha, których osoby cierpiące na zaparcia wolałyby uniknąć. Zaparciom sprzyja spożywanie dużej ilości cukru, dlatego należy ograniczyć spożycia produktów bogatych w cukier. Z jadłospisu osoby skarżącej się na zaparcia na dobre powinny zniknąć słodycze, słodzone napoje (również kawa i herbata), herbatniki, żelki oraz napoje gazowane. W to miejsce warto wprowadzić razowe pieczywo, płatki owsiane, brązowy ryż, muesli, owoce, warzywa, kasze i brązowy ryż.

Szybki domowy sposób na zaparcia - owoce

Jeśli zaparcia nie pozwalają na normalne funkcjonowanie, a pomoc potrzebna jest od zaraz, warto zastosować sprawdzone od wielu lat domowe metody na pozbycie się zaparć. Orężem pierwszego wyboru będą śliwki, które najlepiej spożywać suszone. Dobroczynne działanie śliwek na układ pokarmowy tkwi w sporej ilości błonnika. W 100 g surowych śliwek jest ok. 1,5 g błonnika, natomiast w suszonych ok. 10 g! Skuteczną metodą jest wstawienie kilku suszonych śliwek na noc do przegotowanej wody i zjedzenie ich z samego rana. Można także wypić kompot z rozmoczonych lub rozgotowanych śliwek, jednak warto pamiętać, by nie słodzić kompotu!

Wśród owoców zawierających sporą dawkę błonnika i pomocnych w walce z zaparciami warto zdecydować się na zjedzenie kilku gruszek. W 100 g tych owoców znajduje się ok. 3,1 g błonnika. Poza tym mogą wywołać efekt przeczyszczający, który jest pożądany dla osób borykających się z problemem zaparć. Dobrym sposobem na zaparcia mogą okazać się także surowe jabłka, które zawierają ok. 2,5 g błonnika w 100 g. Dodatkowo, jabłka wspomagają trawienie i zdaniem niektórych osób są skuteczne w walce z odchudzaniem. Dobrym i naturalnym sposobem na przeczyszczenie może być także zjedzenie truskawek. Za sprawą zawartego w nich enzymu – bromeliny, ułatwiają trawienie, a także regulują pracę przewodu pokarmowego i wspomagają wydalenie toksyn. Aby wyeliminować zaparcia można zjeść niewielką ilość daktyli, fig oraz rodzynek, które mają dobroczynny wpływ na perystaltykę jelit, jednak nie powinno się spożywać ich w nadmiarze, ze względu na możliwość wywołania wzdęć.

Naturalny napój na zaparcia dla dzieci i dorosłych – przepis

Ze wspomnianych suszonych śliwek i daktyli można przyrządzić zdrowy napój, który stosowany regularnie pomoże osobom skarżącym się na zaparcia. Potrzebne będzie ok. 150 g suszonych daktyli, 150 g suszonych śliwek, niewielki garnek, szczelnie zakręcany słoik oraz ok. 3-4 szklanki wody (ilość wody zależy od pożądanej konsystencji napoju). Wodę należy zagotować w garnku i wrzucić do niej uprzednio posiekane suszone śliwki i daktyle, cały czas mieszając, aż uzyska się jednorodną konsystencję. Po wymieszaniu należy odstawić do ostygnięcia i przechowywać lodówce. Osobom z zaparciami wywołanymi złą dietę, należy podać ok. 3-4 łyżek rano na czczo lub podczas śniadania.

Zobaczcie, jakie są zalety codziennego picia melisy:

Zobacz film: Zalety codziennego picia melisy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Zioła jako domowe sposoby na zaparcia

Dobroczynne działanie ziół jest nie do przecenienia, zwłaszcza w problemach z wypróżnianiem się. Na zaparcia mogą pomóc zioła spożywane w formie naparów, odwarów i herbatek ziołowych. Zwolennicy naturalnych i domowych sposób w walce z zaparciami, zalecają spożywanie siemienia lnianego, które jest bogate w błonnik, a także za sprawą zawartych w nasionach siemienia lecytyny – wpływa na perystaltykę jelit. Wystarczy wsypać ok. 2-3 łyżki zmielonego siemienia lnianego do szklanki z ciepłą wodą i zostawić na pewien czas. W przypadku wypicia szklanki takiego napoju, efekt przeczyszczający następuje następnego ranka. Na przeczyszczenie może pomóc także korzeń lukrecji, mięta, melisa, rumianek, kminek oraz glistnik. Poza tym, właściwości przeczyszczające ma także zielona herbata, której łagodny napar, podobnie jak napój z siemienia lnianego, warto spożyć przed snem.

Data aktualizacji: 07.12.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (3)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

babten 07.01.2020r.

U mnie i męża pomogło Goko, tj. musimy się wypróżniać w pozycji w kucki. Sądziliśmy, że skoro oboje mamy problem, to ma związek z dietą, ale nie - żadna zmiana nic nie dała. Też bym nigdy nie powiedziała, że zmiana pozycji może rozwiązać problem - oboje słuchaliśmy wielu płatnych porad, z których nic nie wynikało. Ale teraz mamy już święty spokój.

Dave 29.04.2018r.

ester, a czy mężczyźni również te czopki mogą stosować?? pytam, bo mam problem z zaparciami. Ogólnie mam 37 lat, jestem zdrowy, stawiam na zdrowy styl życia, a nawet i mnie nie omija ten problem.

koniecswiata 27.09.2017r.

u mnie domowe sposoby się nie sprawdzają niestety:( dlatego zawsze pod ręką mam Dicopeg 10g, który jest szybki i skuteczny.

Zobacz wszystkie 3 komentarzy
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej