Domowe sposoby na odciski – jak pozbyć się bolesnych bąbli i nagniotków?

Fot. Jomkwan / Getty Images

Odciski to bolesna przypadłość, która powstaje zazwyczaj w wyniku noszenia niewygodnych butów, które są za duże lub za małe. Nieleczone bolą, przeszkadzają w poruszaniu się i mogą zamieniać się w stany zapalne. Istnieje kilka domowych sposobów na odciski na stopach. Warto dowiedzieć się, jak leczyć odciski i zapobiegać ich powstawaniu. 

Wyróżnia się 3 rodzaje odcisków na stopach. Są to: modzele, nagniotki i bolesne bąble. Powstają na skutek długotrwałego tarcia lub ucisku niewygodnych butów na skórę stopy. Szczególnie na odciski narażone są kobiety noszące czółenka i szpilki. Domowe sposoby na odciski pozwalają dość szybko i bezpiecznie pozbyć się problemu. Ważne jest również, aby dobrze dobierać obuwie, co pomoże uniknąć kłopotliwych odcisków w przyszłości.

Domowe sposoby na odciski – modzele

Modzele to inaczej ogniska wzmożonego rogowacenia. Są to duże, plackowate narośla zgrubiałego naskórka. W dotyku są dość miękkie, o lekko żółtawym kolorze i niewyraźnych granicach. Najczęściej pojawiają się na podeszwie stopy. Najczęściej narzekają na nie kobiety często chodzące na wysokich szpilkach, ponieważ pojawiają się na wypukłej części stopy pod palcami. Mogą się jednak występować również u nasady palców, szczególnie w przypadku noszenia zbyt małych i twardych butów. Modzele są niestety bardzo bolesne. Ciągle ugniatana skóra na stopie nie ma dostępu powietrza, przez co zaczyna obumierać – stąd biorą się modzele. Domowe sposoby na odciski – modzele to najczęściej samodzielne ich wycinanie. Nie jest to dobry pomysł, ponieważ niechcący można się głęboko skaleczyć lub wda się zakażenie. Z modzelem najlepiej jest udać się do podologa, który w sposób profesjonalny usunie problem, najczęściej w czasie pedicure’u podologicznego.

Jak prawidłowo pielęgnować stopy? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak prawidłowo pielęgnować stopy? Źródło: Stylowy Magazyn

Domowe sposoby na odciski – nagniotki

Nagniotki powstają, kiedy niewygodne obuwie naciska na stopy i w ten sposób wgniata zrogowaciałe komórki w głąb skóry. Pojawiają się najczęściej na wyniosłościach kostnych w postaci twardej lub miękkiej między palcami. Duże i głębokie nagniotki są usuwane za pomocą skalpela, dłuta, frezarki lub lasera. Mniejsze nagniotki można usunąć w domu poprzez stosowanie kremów, maści i płynów złuszczających. Domowe sposoby na odciski na palcach to w tym przypadku stosowanie preparatów z kwasem salicylowym, nie wolno jednak używać ich częściej niż 2 razy na tydzień. Przed zastosowaniem preparatu należy zabezpieczyć skórę wokół za pomocą maści cynkowej.

Do domowych sposobów na odciski pod stopami należy również odpowiednia pielęgnacja. Warto w tym przypadku stosować peelingi, tarki czy pumeks, aby ścierać martwy naskórek. Nagniotek szybciej się złuszczy przy korzystaniu z gorących kąpieli. Kojąco na nagniotki podziała moczenie nóg w naparze rumianku oraz używanie kremu do stóp z dużą zawartością mocznika. W walce z nagniotkami pomoże również natura – warto nacierać zmianę cebulą. Domowym sposobem na odciski z korzeniem są okłady z czosnku. Wystarczy przecisnąć go przez praskę, zmieszać z oliwą z oliwek i nanieść na nagniotek, obwiązać całość bandażem i zostawić na noc. Zabieg można powtarzać codziennie, aż zmiana zniknie. Bardzo skutecznym, domowym sposobem na odciski na piętach jest nacieranie skóry olejkiem rycynowych. Sprawdza się również przykładanie skórki z cytryny.

Domowe sposoby na odciski – bąble z płynem surowiczym

Na stopach często pojawiają się również bolesne odciski w postaci bąbli wypełnionych płynem surowiczym. Długotrwałe naciskanie obuwia na powstały już bąbel prowadzi do jego pęknięcia i powstania bardzo bolesnego otarcia. Domowym sposobem na odciski na stopach w postaci bąbli jest głównie przebicie powstałego bąbla. Zanim jednak się to zrobi, należy odkazić skórę za pomocą specjalnego preparatu, np. octeniseptu, skinseptu, spirytusu lub wody utlenionej. Odcisk przebija się w sposób delikatny, najlepiej za pomocą igły do zastrzyków. Po przebiciu odcisku ponownie należy zdezynfekować miejsce nakłucia i ochronić je za pomocą czystej skarpetki. Aby miejsce skutecznie się zagoiło, należy definitywnie zrezygnować z uciskającego obuwia i zastąpić je bardziej wygodnym, aby nie podrażniać miejsca nakłucia bąbla.

Data aktualizacji: 22.01.2019,
Opublikowano: 22.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej