Dominika Wojsz Mama Lekarz mówi o czym powinny pamiętać i na co uważać kobiety w ciąży w czasie pandemii

Zobacz także: Mama lekarz mówi co czym każda kobieta w ciąży powinna wiedzieć w czasie pandemii Źródło: 36,6

W czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 szczególnej opieki wymagają nie tylko seniorzy, czy osoby przewlekle chore, ale także kobiety w ciąży. Dominika Wojsz Mama Lekarz mówi o czym każda przyszła mama powinna pamiętać w tym trudnym czasie.

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19. Schorzenie prowadzi do zapalenia płuc i w niektórych przypadkach może doprowadzić do niewydolności oddechowej. Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą duszności, wysoka gorączka, kaszel, ból mięśni i stawów oraz ogólne osłabienie.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Mimo że patogen może być niebezpieczny dla każdego, to szczególną ostrożność - poza osobami starszymi i przewlekle chorymi - powinny zachować też kobiety w ciąży.

Dominika Wojsz Mama Lekarz zaleca, aby przyszłe mamy stosowały zdrową zbilansowaną dietę i nie rezygnowały z aktywności fizycznej (dopuszczalna jest tylko taka, którą można wykonywać w domu). Powinny także zrezygnować z kontaktów towarzyskich i jeśli nie muszą w ogóle nie powinny wychodzić z domu.

Jak kobiety w ciąży powinny zadbać o swoje bezpieczeństwo w czasie nagłej wizyty u lekarza?

Jeśli kobieta w ciąży będzie musiała udać się do lekarza powinna zabrać ze sobą maseczkę oraz jednorazowe rękawiczki. Trzeba sobie zdawać sprawę, że przychodnia jest miejscem, w którym ryzyko zakażenia jest stosunkowo wysokie.

Czy dzieci mogą się zarazić koronawirusem przez łożysko?

Jak mówi Dominika Wojsz, Mama Lekarz na tę chwilę nie ma żadnych badań, które wskazywałyby, że koronawirus może przenikać do łożyska. Może się jednak zdarzyć, że u chorej kobiety gorączka lub duszności przyspieszą poród.

Czy kobieta zakażona koronawirusem może karmić dziecko piersią?

Mimo że nie ma dowodów na to, że patogen przenika do mleka matki, to zaleca się, aby zakażona kobieta zrezygnowała z karmienia piersią. Jednak wskazane jest podtrzymywanie laktacji po to, aby kobieta mogła karmić dziecko już po wyleczeniu.

Jak noworodki przechodzą zakażenie? Czy w czasie pandemii wizyta położnej jest bezpieczna? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w powyższym filmie.

Data aktualizacji: 21.03.2020,
Opublikowano: 21.03.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej