Diosminex max - ulotka, zamiennik, jak długo stosować, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania, na hemoroidy

Fot: gilaxia / gettyimages.com

Diosminex max jest lekiem zwiększającym napięcie naczyń żylnych i działającym na nie ochronnie. Można go stosować także w przypadku występowania żylaków odbytu. 

Diosminex max – działanie leku

Diosminex Max zwiększa napięcie naczyń żylnych oraz działa ochronnie na naczynia. Jego stosowanie jest wskazane w leczeniu objawów związanych z przewlekłą niewydolnością krążenia żylnego u dorosłych. Jest to preparat przeznaczony dla osób, które odczuwają uczucie ciężkości nóg, ból nóg i nocne kurcze nóg.

Preparat jest także wskazany w leczeniu objawowym w przypadku nasilenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu u dorosłych.

Diosminex max – skład leku

Substancją czynną w leku jest  diosmina (Diosminum). Każda tabletka zawiera 1000 mg zmikronizowanej diosminy. Do pozostałych składników należą: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 3350, talk, lak żółcieni chinolinowej (E 104), lak indygotyny (E 132), lak żółcieni pomarańczowej (E 110), żelaza tlenek czarny (E 172).

Diosminex max – dawkowanie leku

W przypadku leczenia objawów przewlekłej niewydolności żylnej zalecana dawka wynosi 1 tabletkę na dobę. Należy ją przyjmować w czasie posiłku przez co najmniej kilka tygodni. Jeżeli po pięciu tygodniach leczenia nasilenie objawów choroby zwiększyło się lub nie zmieniło się, należy zgłosić się do lekarza.

W przypadku leczenia zaostrzenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu zalecana dawka to 3 tabletki na dobę przez pierwsze 4 dni, a następnie 2 tabletki na dobę przez kolejne 3 dni. Poprawa powinna nastąpić po 7 dniach, w przeciwnym razie należy zgłosić się po poradę do lekarza.

Jak w przypadku większości leków nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Czy żylaki są niebezpieczne? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Czy żylaki są niebezpieczne? Źródło: Dzień Dobry TVN

Diosminex max – wskazania do stosowania leku

Diosminex Max ma za zadanie zwiększyć napięcie naczyń żylnych oraz działać ochronnie na naczynia. Korzystanie z preparatu jest wskazane w leczeniu objawów związanych z przewlekłą niewydolnością krążenia żylnego u dorosłych. Diosminex max jest przeznaczony dla osób, które odczuwają uczucie ciężkości nóg, ból nóg i nocne kurcze nóg. Diosminex max można także stosować w leczeniu objawowym w przypadku nasilenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu u dorosłych.

Co ważne, terapię lekiem Diosminex max można wesprzeć odpowiednim trybem życia. Należy unikać ekspozycji na słońce, długiego stania, należy zadbać o prawidłową wagę oraz nosić specjalne pończochy.

Diosminex max – przeciwwskazania do stosowania leku

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest uczulenie na którykolwiek z jego składników. Dodatkowo przez rozpoczęciem stosowania leku należy skonsultować się z lekarzem jeśli 

Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Diosminex max należy skonsultować się z lekarzem w przypadku nasilenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu. Terapia lekiem Diosminex jest objawowa i krótkotrwała. Stosowanie Diosminex max nie wyklucza wspierania leczenie żylaków odbytu kremami doodbytniczymi.

Diosminex Max nie działa w przypadku, gdy obrzęki podudzi są spowodowane chorobami serca, nerek lub wątroby.

W przypadku jeśli pacjentka jest w ciąży i karmi piersią powinna 

Diosminex max – interakcje

Diosmina może zwiększać stężenie we krwi i obniżać wydalanie metronidazolu (lek o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwpierwotniakowym) i diklofenaku (lek przeciwbólowy i przeciwzapalny). 

Lek należy przyjmować w czasie posiłku.

Uwaga! Diosminex max zawiera laktozę, a w otoczce leku znajduje się lak żółcieni pomarańczowej (E110).

Diosminex max – skutki uboczne

Rzadko lek może powodować biegunkę, niestrawność, nudności, wymioty, zawroty głowy, ból głowy, złe samopoczucie, wysypkę, świąd czy pokrzywkę. W przypadku łagodnych działań niepożądanych, dotyczących żołądka i jelit, oraz zaburzeń neurowegetatywnych (np. wzmożony niepokój, przyśpieszone bicie serca, nadmierna potliwość, lękliwość) nie jest wymagane odstawienie leku.

Diosminex max - zamiennik

Zamiennikiem leku może być preparat Diohespan Max. Jedna tabletka Diohespanu zawiera 1000 mg zmikronizowanej diosminy (Diosminum).

Data aktualizacji: 07.08.2019,
Opublikowano: 07.08.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej