DicloDuo Combi - ulotka, dawkowanie i skutki uboczne leku

Fot: Zinkevych / gettyimages.com

DicloDuo combi to lek, który stosują pacjenci zmagający się z przewlekłym bólem stawów. DicloDuo Combi działa przeciwzapalnie i łagodzi ból. Zapobiega jednocześnie tworzeniu się wrzodów żołądka. 

DicloDuo combi – działanie leku

Lek DicloDuo Combi zawiera dwie substancje czynne w jednej kapsułce: diklofenak sodowy (75 mg) oraz omeprazol (20 mg).

Diklofenak należy do grupy leków określanych jako niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i jest stosowany w celu zmniejszenia bólu i stanu zapalnego stawów. Z kolei omeprazol należy do grupy leków określanych jako „inhibitory pompy protonowej”, które zmniejszają ilość kwasu wytwarzanego przez żołądek. Omeprazol zmniejsza ryzyko rozwoju wrzodów trawiennych u pacjentów.

DicloDuo Combi jest lekiem, z którego korzystają osoby z problemami stawów -  choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów lub zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. 

DicloDuo combi – skład leku

Substancjami czynnymi leku są diklofenak sodowy 75 mg i omeprazol 20 mg.

Pozostałe składniki leku to:

  • Kapsułka: celuloza mikrokrystaliczna, powidon K 25, krzemionka koloidalna bezwodna, kopolimer kwasu metakrylowego i akrylanu etylu (1:1) typu A, zobojętniony (6 mol%) sodu wodorotlenkiem, glikol propylenowy, kopolimer amoniometakrylanowy typu A, kopolimer amoniometakrylanowy typu B, mannitol, magnezu węglan ciężki, hydroksypropyloceluloza (75-150 mPa x s / 5% sol.), laurylosiarczan sodu, hypromeloza (6 mPa x s), kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1) dyspersja 30% (sucha masa), polisorbat 80, trietylu cytrynian, talk.
  • Osłonka: tytanu dwutlenek (E 171), czerwony żelaza tlenek (E 172), żółty żelaza tlenek (E 172), żelatyna

DicloDuo combi – dawkowanie leku

Zalecana dawka leku DicloDuo Combi to zaledwie jedna kapsułka na dobę. Ważne, aby lek połykać w całości, popijając wodą (zalecane jest wypicie pół szklanki). Najlepiej jest przyjmować kapsułki podczas posiłku lub po posiłku.

Niewolno przekraczać dziennej zalecanej dawki leku - w przypadku przedawkowania należy jak najszybciej zgłosić się do szpitala. Warto pamiętać, że lek DicloDuo może utrudniać zajście w ciążę, a także, że jego niewielkie ilości przenikają do mleka matki. Kobiety ciężarne i karmiące powinny porozmawiać z lekarzem przed zastosowaniem leku.

Lek DicloDuo Combi może wywołać u niektórych osób zawroty głowy, senność, zmęczenie lub zaburzenia widzenia. Ponieważ każdy lek może wywoływać skutki uboczne należy obserwować swój organizm. W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Lek DicloDuo Combi zawiera mannitol, może mieć także łagodne działanie przeczyszczające.

Zobaczcie, jak załagodzić ból kręgosłupa:

Zobacz film: Jak zmniejszyć ból kręgosłupa? Źródło: 36,6

DicloDuo combi – wskazania do stosowania leku

Wskazaniem do stosowania leku są problemy ze stawami - np. choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów lub zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. 

DicloDuo combi – przeciwwskazania do stosowania leku

Kiedy nie przyjmować leku DicloDuo Combi? Jak zawsze przeciwwskazaniem do stosowania leku jest uczulenie na którąkolwiek z substancji zawartych w leku.

Dodatkowo przeciwwskazaniem do stosowania leku jest reakcja alergiczna na ibuprofen, kwas acetylosalicylowy lub inne leki z grupy NLPZ, leki zawierające inne inhibitory pompy protonowej.

Przeciwwskazaniem do stosowania leku DicloDuo combi są:

  • niewydolność wątroby, nerek lub serca,
  • ciąża,
  • przyjmowanie lek zawierający nelfinawir (stosowany w leczeniu zakażenia HIV),
  • wrzody żołądka lub dwunastnicy albo perforację jelita,
  • występujące krwawienia z przewodu pokarmowego,
  • stwierdzona choroba serca i (lub) choroby związane z zaburzeniami krążenia mózgowego, np. jeśli pacjent miał zawał serca, udar mózgu, mini-udar (przemijające niedokrwienie mózgu) lub doszło u niego do zatoru (zablokowania) naczyń krwionośnych serca lub mózgu,
  • zaburzenia krążenia krwi (choroba tętnic obwodowych).

Przed zastosowaniem diklofenaku należy koniecznie poinformować lekarza, jeśli pacjent

  • pali tytoń,
  • choruje na cukrzycę,
  • choruje na dusznicę bolesną, ma skłonność do tworzenia skrzepów krwi, wysokie ciśnienie krwi, podwyższone stężenie cholesterolu lub podwyższone stężenie triglicerydów.

Uwaga! Lek DicloDuo Combi, nie powinien być stosowany równocześnie z innymi lekami z grupy NLPZ.

Lek DicloDuo Combi należy przyjmować tylko wtedy, kiedy są ku temu powody. Lek wydawany jest na receptę, powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy pamiętać, że stosowanie leku może wiązać się z niewielkim wzrostem ryzyka zawału serca lub udaru mózgu. 

DicloDuo combi – interakcje

DicloDuo Combi może mieć wpływ na działanie niektórych leków, zatem nie należy przyjmować leku DicloDuo Combi w przypadku stosowania leków:

  • zawierających nelfinawir (stosowany w leczeniu zakażenia HIV),
  • innych leków przeciwbólowych lub przeciwzapalnych (NLPZ), w tym kwas acetylosalicylowy, lub innych leków stosowanych w celu zapobiegania zlepianiu się płytek krwi,
  • leków obniżających ciśnienie krwi (leki przeciwnadciśnieniowe),
  • leków przeciwcukrzycowych,
  • niektórych antybiotyków, np. cyprofloksacyna,
  • leków immunosupresyjnych stosowanych w celu zahamowania reakcji odpornościowych organizmu (cyklosporyna lub takrolimus),
  • kortykosteroidów,
  • mifepristonu (stosowanego jako środek wczesnoporonny),
  • leków nasercowych,
  • diuretyów,
  • litu,
  • selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (czyli leków na depresję),
  • zydowudyny,
  • kolestypolu lub cholestyraminy (leki stosowane w celu obniżenia stężenia cholesterolu),
  • sulfinpirazonu,
  • diazepamu,
  • fenytoiny,
  • leków stosowanych w celu rozrzedzenia krwi, takich jak warfaryna lub inne blokery witaminy K.

DicloDuo combi – skutki uboczne

Skutki uboczne, które są powodowane przez diklofenak to: krew w kale, krwawienie z żołądka lub jelit, wymioty, ból żołądka, niestrawność lub zgaga, biegunka, reakcje alergiczne, które mogą obejmować nagłe wystąpienie świszczącego oddechu, trudności w oddychaniu, obrzęk twarzy, warg, ust, rąk lub palców, wysypkę skórną, swędzenie, tworzenie się siniaków, czerwone bolesne plamy, łuszczenie się skóry lub tworzenie się pęcherzy.

Objawy spowodowane przez omeprazol mogą być nieco inne i zaliczamy do nich: nagłe wystąpienie świszczącego oddechu, obrzęk warg, języka i gardła lub tułowia, wysypka, omdlenie lub utrudnione połykanie (ciężka reakcja alergiczna), zaczerwienienie skóry z towarzyszącymi bolesnymi czerwonymi plamami, pęcherzami lub złuszczaniem się. Mogą też występować pęcherze oraz krwawienia w obrębie warg, oczu, jamy ustnej, nosa i genitaliów. Może być to zespół Stevensa-Johnsona lub tak zwana toksyczna nekroliza naskórka. Sporadycznie może pojawić się także zażółcenie skóry, ciemny mocz i zmęczenie, które mogą być objawami zaburzeń czynności wątroby.

Data aktualizacji: 24.07.2019,
Opublikowano: 15.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej