Detoks alkoholowy w szpitalu. Jakie objawy leczy i jak wygląda? 

Fot: Photographee.eu / fotolia.com

Detoks alkoholowy to bezpieczny sposób na przeprowadzenie uzależnionego przez początkowe objawy abstynencji. Podczas dziesięciodniowego pobytu w szpitalu chory jest pod całodobową obserwacją. Detoks alkoholowy w domu zazwyczaj jest bezskuteczny.

Detoks alkoholowy często mylony jest z leczeniem uzależnienia od alkoholu, czyli odwykiem alkoholowym. Tymczasem detoksykacja może być jedynie elementem terapii alkoholowej. Jej celem nie jest wyleczenie z nałogu, a tylko bezpieczne i szybkie przeprowadzenie chorego przez dolegliwości wywołane odstawieniem alkoholu. Leczenie uzależnienia jest możliwe tylko z pomocą specjalisty.

Detoks alkoholowy w domu

Detoksem alkoholowym często nazywa się działania mające na celu zwalczenie kaca. Najlepszym sposobem, by się przed nim uchronić, jest niespożywanie nadmiernych ilości alkoholu. Jeżeli jednak do niego dojdzie, należy uzupełnić wypłukane z organizmu elektrolity (wapń, magnez, potas, sód), witaminy i glukozę. Można to zrobić, przyjmując zawierające je specjalne preparaty lub sięgając po ich naturalne źródła. Witaminy można znaleźć w sokach owocowych, z kolei potasu i magnezu dostarczają banany. Niezbędne jest nawodnienie organizmu. Dodając do wody sól, dostarcza się do organizmu sodu, dodając cukier – uzupełnia się glukozę. Przyczyną negatywnych skutków nadmiernego spożycia alkoholu jest produkt jego rozkładu –aldehyd octowy . Jego działanie łagodzi cysteina, związek chemiczny, którego bogatym źródłem są jajka.

Zobacz też: Detoksykacja alkoholowa naturalnymi sposobami

Należy pamiętać, że domowy „detoks” alkoholowy nie ma wiele wspólnego z detoksem, jaki należy podjąć w przypadku uzależnienia. Jeśli u osoby pijącej alkohol podejrzewa się nałóg, konieczna jest pomoc specjalisty.

Objawy uzależnienia od alkoholu

Jest kilka sygnałów świadczących o uzależnieniu od alkoholu. Pierwszym z nich jest silne wrażenie potrzeby picia alkoholu, nazywane głodem alkoholowym. Uzależniony nie potrafi kontrolować jego spożywania. Jednocześnie zwiększa się tolerancja alkoholu – dotychczasowe dawki nie wystarczają, by osiągnąć taki sam efekt. Pijący coraz bardziej się zaniedbuje, dla alkoholu rezygnuje z innych źródeł przyjemności. Osoba, u której występują opisane objawy, powinna udać się do ośrodka zajmującego się uzależnieniami.

Detoks alkoholowy w szpitalu

Leczenie choroby alkoholowej odbywa się w poradniach leczenia uzależnień. Może ono polegać na terapii w oddziale dziennym (uzależniony mieszka w domu, w ośrodku przebywa tylko w trakcie zajęć terapeutycznych) lub całodobowym (na czas terapii uzależniony przenosi się do ośrodka). Jednym z elementów leczenia może być detoks alkoholowy w szpitalu.

Jak nadmiar alkoholu wpływa na nasze zdrowie? Dowiesz się tego z naszego filmu: 

Zobacz film: Jak nadmiar alkoholu wpływa na nasze zdrowie? Źródło: Co nas truje?

Wszyscy leczący się z choroby alkoholowej muszą zmierzyć się z objawami zespołu abstynencyjny. Należą do nich:

  • drżenie mięśni,
  • nudności, wymioty i biegunki,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • bezsenność,
  • rozszerzenie źrenic,
  • zlewne poty,
  • wysuszenie śluzówek,
  • niepokój i lęki,
  • padaczka poalkoholowa,
  • omamy wzrokowe i słuchowe,
  • majaczenie.

Objawy te po kilku dniach słabną. Kiedy jednak są bardzo nasilone, lekarz może podjąć decyzję o skierowaniu chorego na oddział leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych. Detoks w szpitalu trwa do 10 dni. Chorego wspiera się w tym czasie, także farmakologicznie, w bezpiecznym przejściu przez trudne do zniesienia objawy.

Oprócz nasilenia dolegliwości przesłankami do skierowania na detoks są:

  • towarzyszące odstawieniu napady drgawkowe i omamy,
  • niedożywienie, odwodnienie i osłabienie chorego,
  • picie alkoholu połączone z zażywaniem leków lub narkotyków,
  • dodatkowe choroby,
  • poprzedzający leczenie długi ciąg alkoholowy.

Jeżeli objawy zespołu odstawienia nie ustępują przez następne tygodnie lub miesiące, oznacza to, że ich przyczyna leży gdzieś indziej.

Na czym polega detoks alkoholowy?

Jak zostało wspomniane wcześniej, detoks alkoholowy ma na celu bezpieczne przejście przez zespół odstawienia alkoholu. Jednym z największych zagrożeń dla leczącego się uzależnionego jest majaczenie alkoholowe. Występuje ono tylko u niektórych osób. Może skończyć się śmiercią – choremu grozi m.in. udar mózgu i zawał serca. Omamy prowadzą do nieracjonalnych i często niebezpiecznych zachowań, również dla uzależnionego. Z tych powodów majaczenie jest bezwzględnym wskazaniem do natychmiastowej hospitalizacji. Majaczenie wynika z odwodnienia i niedoboru elektrolitów, dlatego leczenie polega na podawaniu płynów i – często dożylnym – brakujących mikro- i makroelementów. 

Oprócz tego chory przyjmuje zalecone przez lekarza leki obniżające ciśnienie tętnicze i normujące pracę serca oraz łagodzące delirium. Inną przesłanką do szpitalnej detoksykacji są drgawki i padaczka alkoholowa. Jedynym skutecznym sposobem ich wyeliminowania jest abstynencja oraz podjęcie właściwego leczenia. Z tego względu uzależnionemu można pomóc, zapewniając mu bezpieczeństwo podczas napadów. Jeżeli drgawki wystąpią poza szpitalem, należy zapobiec urazom, np. podkładając pod głowę chorego poduszkę, by nie uderzał nią o twarde podłoże. Następnie należy bezzwłocznie wezwać pogotowie i poinformować ratowników o uzależnieniu od alkoholu.

Data aktualizacji: 10.12.2018,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

pielegniarz 16.01.2022r.

czy kroplówke z elektrolitami furosemidem i ewentualne leki na ciśnienie i ko,latanie serca może w warunkach domowych podać pioelęgniarka?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
Czym jest zespół odstawienny? Objawy, przyczyny, leczenie i czas trwania

Zespół odstawienny to określenie na zaburzenia natury psychicznej i somatycznej, które pojawiają się po zaprzestaniu przyjmowania określonej substancji, najczęściej alkoholu, narkotyków lub niektórych leków. Ryzyko pojawienia się zespołu odstawiennego jest tym większe, im dłużej trwało przyjmowanie danej substancji.

Czytaj więcej
Elektrolity, witaminy i inne domowe sposoby, by pozbyć się kaca

Sposoby na kaca nie powodują jego natychmiastowego ustąpienia, ale pozwalają złagodzić nieprzyjemne objawy. By pozbyć się kaca, można sięgnąć po suplementy lub wartościowe jedzenie. Nie wszystkie popularne sposoby są skuteczne – na pewno nie sprawdza się metoda „klin klinem”.

Czytaj więcej
Czy to już alkoholizm? Dlaczego popadamy w uzależnienie?

Ustalenie dokładnych przyczyn alkoholizmu bywa trudne. Niestety, większość uzależnionych nie widzi u siebie problemu i nie podejmuje leczenia. Jakie są przyczyny popadania w alkoholizm?

Czytaj więcej
Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jak zaspokoić głód nikotynowy?

Najgorsze dla osób rzucających palenie są pierwsze dwa tygodnie. Wtedy organizm dopomina się o nikotynę i palacze muszą walczyć nie tylko z nawykiem palenia, ale i z głodem nikotynowym! Światowy Dzień Rzucania palenia to dobry moment, by przypomnieć, jak pokonać chęć sięgnięcia po kolejnego papierosa.

Czytaj więcej
Koronawirus. Pandemia coraz bardziej zagraża naszemu zdrowiu psychicznemu

Naukowcy i eksperci alarmują  o rosnącym zagrożeniu dla ogólnoświatowego zdrowia psychicznego w związku z pandemią COVID-19. - Od kilku miesięcy egzystujemy w emocjonalnej burzy, która ma zupełnie inny przebieg i charakter od wcześniejszych naszych doświadczeń - przyznaje Izabela Kielczyk, psychoterapeutka.

Czytaj więcej
Jedno piwo dziennie jest lepsze dla serca niż abstynencja? 

Zbyt częste sięganie po alkohol to prosta droga do chorób serca i nowotworów. Czy to oznacza, że trzeba zrezygnować, np. z lamki wina do obiadu czy piwa od czasu do czasu? Niekoniecznie. Badania opublikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association) pokazują, że niewielka ilość alkoholu może mieć korzystny wpływ na pracę serca. 

Czytaj więcej
Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów

E-papierosy miały być zdrowszą alternatywą dla zwykłych papierosów. Niestety kolejne badania pokazują, że szkodliwe jest nie tylko ich palenie, ale także wdychanie wydobywającej się z papierosów pary. Badacze dowodzą też, że palenie e-papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19.

Czytaj więcej
Bulimia – objawy i przyczyny powstania choroby. Jak się leczy to zaburzenie odżywiania?

Bulimia to jedno z zaburzeń odżywiania będące przeciwieństwem jadłowstrętu. Z chorobą zmagają się zwykle dziewczynki, które chciałyby zgubić zbędne kilogramy, a nie mogą sobie poradzić innymi sposobami. Choroba ujawnia się także w różnych sytuacjach stresowych. W bulimii objawy nie są widoczne gołym okiem. Zaburzenie można wyleczyć, ale powrót do zdrowia trwa czasem latami.

Czytaj więcej